Anglia Wschodnia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Anglia Wschodnia – hrabstwa Norfolk i Suffolk zaznaczone na czerwono, Cambridgeshire i Essex na jasnoczerwono

Anglia Wschodnia (ang. East Anglia) – kraina geograficzno-historyczna we wschodniej Anglii, obejmująca hrabstwa Norfolk i Suffolk, choć często zalicza się do niej także (częściowo lub w całości) hrabstwa Cambridgeshire oraz Essex.

King’s Lynn – miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w północno-zachodniej części hrabstwa Norfolk, u ujścia rzeki Great Ouse do zatoki The Wash nad Morzem Północnym.Wensum (ang. River Wensum) – rzeka we wschodniej Anglii, w hrabstwie Norfolk. Długość rzeki wynosi 75 km, powierzchnia dorzecza – 647 km².
Port w Felixstowe – jeden z głównych portów towarowych Wielkiej Brytanii

Geografia[ | edytuj kod]

Anglia Wschodnia jest nizinną krainą, od wschodu i północy otoczoną przez Morze Północne, a na północnym zachodzie zatokę The Wash. Na wschodnim wybrzeżu oraz w zachodniej części krainy (The Fens) teren jest w znacznej części depresyjny i pokryty torfowiskami. Środkowa część krainy pokryta jest niskimi, łagodnymi wzgórzami. Znajdują się tam źródła wielu rzek (m.in. Little Ouse, Stour, Waveney, Wensum, Wissey, Yare), które płytkimi dolinami spływają do Morza Północnego. Dodatkowo przez zachodnią część krainy przepływają rzeki Great Ouse i Nene, uchodzące do zatoki The Wash.

Wspólnota Europejska, WE (fr. Communauté Européenne, CE; ang. European Community, EC) – powołana do życia 1 stycznia 1958 na mocy traktatów rzymskich jako Europejska Wspólnota Gospodarcza (EWG), a istniejąca do 30 listopada 2009 historyczna organizacja ponadnarodowa. Pierwszy filar Unii Europejskiej wraz z Europejską Wspólnotą Energii Atomowej (Euratom), a do 2002 również z Europejską Wspólnotą Węgla i Stali. W 1992 na podstawie traktatu z Maastricht zmieniono nazwę EWG na Wspólnota Europejska, miał to być wyraz pragnienia państw narodowych rozszerzenia współpracy na obszary inne niż tylko gospodarka.Cambridgeshire – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne we wschodniej Anglii, w regionie East of England, położone na zachodnim skraju Anglii Wschodniej.

Głównym miastem Anglii Wschodniej jest Norwich, posiadające status city (jako jedyne we właściwej części krainy, czyli w hrabstwach Norfolk i Suffolk) i będące siedzibą Uniwersytetu Anglii Wschodniej. Innymi ważniejszymi miastami w regionie są Bury St Edmunds, Felixstowe, Great Yarmouth, Ipswich, King’s Lynn, Lowestoft i Thetford, a uwzględniając także hrabstwa Essex i Cambridgeshire – Basildon, Braintree, Cambridge, Chelmsford, Colchester, Ely, Harlow, Peterborough, Southend-on-Sea oraz Wisbech.

Great Yarmouth - miasto we wschodniej Anglii, w hrabstwie Norfolk, położone ok. 30 km od Norwich, port przy ujściu rzek Bure i Yare do Morza Północnego. W 2001 roku miato liczyło 58 032 mieszkańców.The Fens (również Fenland, Fenlands) – kraina geograficzno-historyczna we wschodniej Anglii obejmująca południową część hrabstwa Lincolnshire, północną Cambridgeshire i zachodnią Norfolku. Obszar The Fens, liczący ok. 4000 km² i częściowo depresyjny, w przeszłości pokryty był torfowiskami. Obecnie znaczna jego część jest osuszona i wykorzystywana rolniczo.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Harlow – miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie Essex, na północny wschód od Londynu. Około 78 tys. mieszkańców (2005).
Lowestoft – miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie Suffolk, nad Morzem Północnym. Około 57,7 tys. mieszkańców. Najdalej na wschód wysunięty obszar kraju.
City – termin używany w języku angielskim w znaczeniu dużego miasta, a czasami ścisłego centrum miasta. Angielskie słowo wywodzi się z łacińskiego określenia civitas.
Suffolk – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne we wschodniej Anglii, w regionie East of England, położone nad Morzem Północnym, na obszarze krainy geograficzno-historycznej zwanej Anglią Wschodnią (East Anglia).
Southend-on-Sea – miasto w Wielkiej Brytanii (Anglii), leżące w południowo-wschodniej Anglii, 65 km od centrum Londynu w hrabstwie ceremonialnym Essex, nad estuarium Tamizy. Około 160 tys. mieszkańców.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
Norwich (/ˈnɒɹɪdʒ/) – miasto w Wielkiej Brytanii, ośrodek administracyjny hrabstwa Norfolk, przy ujściu rzeki Wensum do rzeki Yare. W XI wieku Norwich było drugim pod względem wielkości miastem w Anglii po Londynie. W czasach przed rewolucją przemysłową hrabstwo Norwich zaliczano do najludniejszych w kraju.

Reklama