Angelina

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Angelina – forma pochodna imion Aniela, Angela.

Quidditch – fikcyjna gra sportowa wymyślona przez J. K. Rowling, pojawiająca się w cyklu powieści o Harrym Potterze.Imię literackie – imię, które z reguły po raz pierwszy pojawia się w dziele literackim i zostało wymyślone przez autora tego dzieła. Nazwa imię literackie może odnosić się także do imion występujących tylko w baśniach, bajkach, podaniach i legendach.

Angelina imieniny obchodzi 29 kwietnia i 14 lipca.

W ostatnich czasach zapis imienia Angelina bywa spolszczany i występuje w formie Andżelina lub nawet Andrzelina. Ta druga wersja jest błędna. Po hiszpańsku czytane jako Anhelina, po bułgarsku Angielina. Znane osoby noszące imię Angelina

 • Angelina Grimké – amerykańska abolicjonistka i sufrażystka
 • Angelina Hübner-Grün – niemiecka siatkarka
 • Angelina Jolie – amerykańska aktorka
 • Angelina Marsciano – włoska zakonnica
 • Postacie fikcyjne noszące imię Angelina
 • Angelina Johnson – postać z cyklu książek o przygodach Harry’ego Pottera, uczennica domu Gryffindor, ścigająca w drużynie quidditcha Gryffindoru, w V tomie kapitan drużyny Gryfonów.
 • Inne
 • Angelina – rodzaj grzybów
 • Angelika
 • Angelina Emily Grimké (ur. 1805, zm. 1879) – amerykańska abolicjonistka i sufrażystka, działała wspólnie z siostrą, Sarą Grimké. W 1835 roku Angelina Grimké napisała list przeciw niewolnictwu, który wydrukowało czasopismo abolicjonistów "Liberator". Jej abolicjonistyczny apel do kobiet z Południa "An Appeal to the Christian Women of the South" został w 1836 roku publicznie spalony w Południowej Karolinie, i obie siostry Grimké zostały uznane za zasługujące na areszt w razie powrotu do rodzinnego stanu. Były pierwszymi Amerykankami, które przekroczyły wyznaczoną kobietom barierę przed wystąpieniami w sferze publicznej. W 1837 roku siostry wygłosiły serię wykładów przeciw niewolnictwu w Bostonie. Po ślubie z Teodorem Weldem Angelina Grimké wycofała się z życia publicznego, choć prywatnie nadal edukowała i wspierała ruch abolicjonistyczny i byłych niewolników.Język hiszpański (hiszp. idioma español, castellano) – język należący do rodziny romańskiej języków indoeuropejskich. Współczesne standardy literackie (z Hiszpanii i Ameryki hiszpańskojęzycznej) wywodzą się ze średniowiecznego języka kastylijskiego. Jeszcze dziś język hiszpański bywa nazywany kastylijskim, dla odróżnienia go od innych języków używanych w Hiszpanii (zob. niżej).




  Warto wiedzieć że... beta

  Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.
  29 kwietnia jest 119. (w latach przestępnych 120.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 246 dni.
  Abolicjonizm – w XVIII i XIX wieku ruch społeczno-polityczny i ideowy w Europie (głównie w Wielkiej Brytanii i Francji) i obu Amerykach (głównie w USA), stawiający sobie za zadanie zniesienie niewolnictwa i związanego z nim handlu ludnością murzyńską.
  Angela - imię pochodzi od łacińskiego imienia Angel, które powstało od greckiego słowa ángelos "posłaniec". Imię to też zostało przyswojone w postaci Aniela, od niego powstały też imiona Angelika i Angelina. Jest żeńskim odpowiednikiem imienia Anioł (Angel). W ostatnich czasach zapis imienia Angela bywa spolszczany i występuje w formie Andżela lub nawet Andrzela (część osób błędnie wywodzi jej źródłosłów od imienia męskiego Andrzej). Ta druga wersja jest niepoprawna.
  Aniela – imię żeńskie, które jest spolszczoną formą łacińskiego imienia Angela, pochodzącego od greckiego słowa ángelos "posłaniec". Imię trafiło do Polski z Włoch prawdopodobnie w XVIII wieku. W świecie chrześcijańskim upowszechniło się jako nawiązanie do aniołów i Anioła Stróża. Jest żeńskim odpowiednikiem imienia Anioł (Angel).
  Imię (łac. nomen) – osobista nazwa nadawana osobie przez grupę, do której należy. Wraz (z ewentualnym drugim i następnymi imionami oraz) z nazwiskiem, czasem patronimikiem (ros. отчество (trans.) otcziestwo), a rzadziej przydomkiem stanowi u większości ludów podstawowe określenie danej osoby.
  Harry James Potter (ur. 31 lipca 1980) – postać fikcyjna, bohater serii książek fantastycznych Harry Potter, syn Jamesa i Lily Potterów. Jako pomysł narodził się w głowie autorki w pierwszej połowie lat 90. XX wieku.

  Reklama