Andy Abraham

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Andrew Abraham (ur. 17 lipca 1964 w Londynie) – brytyjski piosenkarz wykonujący popową i soulową pochodzący z Grenady.

X Factor – brytyjski program rozrywkowy typu talent show, stworzony i produkowany przez Simona Cowella, emitowany od września 2004 na kanale ITV. UK Albums Chart – lista przebojów publikująca najlepiej sprzedające się albumy (również w wersji digital download) w Wielkiej Brytanii. Jest sporządzana przez The Official Charts Company i publikowana w magazynie Music Week (Top 75) oraz na stronie internetowej OCC (Top 100); pełna lista 200 albumów jest publikowana wyłącznie w newsletterze ChartsPlus.

Zdobywca drugiego miejsca w finale drugiej edycji programu The X Factor (2005). Reprezentant Wielkiej Brytanii w 53. Konkursie Piosenki Eurowizji (2008).

Życiorys[ | edytuj kod]

Zaczął interesować się muzyką w szkole, gdzie razem ze znajomymi tworzył piosenki dla zabawy. Kilka lat później jego siostra dołączyła do zespołu muzycznego, w który również został zaangażowany. Na początku kariery brał udział w konkursach muzycznych, w międzyczasie pracował jako śmieciarz, później był kierowcą autobusu oraz drukarzem. Po udziale w spektaklu Houselight Family zdecydował się na porzucenie pracy jako drukarz i pójście do szkoły muzycznej. Po dziewięciu miesiącach porzucił szkołę na rzecz zespołu Tru-Mix, który założył ze swoimi dwoma znajomymi. Po nagraniu ok. 30 utworów grupa miała w planach wydanie płyty, jednak ostatecznie do nagrań nie doszło, a Abraham na jakiś czas porzucił karierę muzyczną.

Sony BMG Music Entertainment, Inc. była spółką joint venture pomiędzy Sony Music Entertainment a BMG Entertainment założoną 5 sierpnia 2004.Grenada – państwo wyspiarskie na wyspie Grenada i części wysp archipelagu Grenadyn (Małe Antyle) na Morzu Karaibskim.

Na początku 2005 wziął udział w przesłuchaniach do drugiej edycji programu The X Factor. Dotarł do finału, w którym zajął drugie miejsce, przegrywając z Shayne’em Wardem. Po udziale w programie otrzymał możliwość wydania debiutanckiej płyty pod szyldem wytwórni Sony BMG, która w marcu 2006 wydała album pt. The Impossible Dream. Abraham umieścił na płycie nowe aranżacje soulowych i jazzowych utworów we własnej interpretacji. Krążek uzyskał sprzedaż ponad 176 tys. egzemplarzy w pierwszym tygodniu po premierze i dotarł do drugiego miejsca brytyjskich list najczęściej kupowanych płyt, ostatecznie został sprzedany w ponad 300 tys. kopiach, dzięki czemu zyskał status platynowej płyty w kraju. W listopadzie ukazał się drugi album studyjny Abrahama pt. Soul Man, który dotarł do 19. miejsca krajowej listy najczęściej kupowanych płyt.

Wielka Brytania jest jednym z krajów, który osiągnął największy sukces w Konkursie Piosenki Eurowizji. Zadebiutowała w 1957 roku. BBC chciało wziąć udział podczas pierwszego konkursu w historii, jednak zgłosili EBU swoją propozycję piosenki po czasie. Wielka Brytania bierze udział corocznie, od 1959 roku i, do tej pory, wygrała pięć razy. Razem ze Szwecją, jest jedynym państwem, który wygrywał Eurowizję w czterech różnych dekadach. Poza tym, UK bije rekord w liczbie zdobytych drugich miejsc (15 razy).International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

W 2008 Abraham otrzymał zaproszenie od telewizji BBC do udziału w koncercie Eurovision - Your Decision 2008 będącym krajowymi eliminacjami do 53. Konkursu Piosenki Eurowizji. W marcu wygrał selekcje z utworem „Even If”, dzięki czemu został wybrany na reprezentanta Wielkiej Brytanii podczas międzynarodowego finału konkursu organizowanego w Belgradzie. W maju wystąpił w finale i zajął ostatnie, 25. miejsce z 14 punktami na koncie. Również w maju wydał pierwszy album kompilacyjny pt. Very Best Of, na którym umieścił swoje największe przeboje. Na początku czerwcu wydał trzeci album studyjny pt. Even If.

iTunes – program odtwarzający pliki dźwiękowe i wideo, produkowany i dystrybuowany przez Apple Inc. Oprogramowanie iTunes jest jedynym interfejsem sklepu muzycznego iTunes Store i zalecanym przez producenta oprogramowaniem do obsługi odtwarzacza iPod, smartfona iPhone oraz tabletu iPad (istnieje alternatywne oprogramowanie do innych systemów operacyjnych, np. GNUpod, GTKPod). Program jest darmowy i może być instalowany na systemach Windows i OS X, a wersje starsze niż 2.0.2 także na komputerach z Mac OS 9 i wcześniejszymi. Soul (ang.dusza) – gatunek muzyki rozrywkowej wywodzący się z rhythm and bluesa, początkowo będąc jego częścią.

W marcu 2012 wydał czwarty album studyjny pt. Remember When.... W latach 2012–2013 odbył dwie trasy koncertowe: History of the Big Bands i Boogie Nights.

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Europejska Unia Nadawców (ang. European Broadcasting Union, w skrócie EBU), (franc. Union européenne de radio-télévision, w skrócie UER), nazywana także Eurowizją, powstała w 1950 roku jako organizacja skupiająca publiczne (niekomercyjne) stacje radiowe i telewizyjne Europy Zachodniej w celu wymiany realizowanych programów i wspólnej produkcji audycji dla widzów w wielu krajach. W socjalistycznej Europie Wschodniej powstała kilkanaście lat później konkurencyjna instytucja - Międzynarodowa Organizacja Radia i Telewizji (Interwizja). Polskie Radio i Telewizja należały do Interwizji. W latach 70. XX wieku Festiwal w Sopocie miał nawet formułę "Festiwalu Interwizji", odpowiednika Konkursu Piosenki Eurowizji.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Belgrad (Београд, Beograd, starożytne Singidunum, daw. Białogród, węg. Nándorfehérvár) – stolica Serbii. Miasto leży w północnej Serbii, przy ujściu Sawy do Dunaju.
BBC (skrót od British Broadcasting Corporation, Brytyjska Korporacja Nadawcza) – główny brytyjski publiczny nadawca radiowo-telewizyjny, największa tego rodzaju instytucja na świecie.
Konkurs Piosenki Eurowizji 2008 – 53. edycja Konkursu Piosenki Eurowizji zorganizowana przez serbskiego nadawcę Radio-Televizija Srbija (RTS) w Serbii, dzięki zwycięstwu Mariji Šerifović w 2007 roku. Hasłem przewodnim tej edycji konkursu zostało „Confluence of Sound”.

Reklama