• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Andrzej Ruszkowski - krajoznawca  Podstrony: [1] 2 [3]
  Przeczytaj także...
  Sejmik województwa – organ stanowiący i kontrolny samorządu województwa, który tworzą radni, wybierani w wyborach bezpośrednich. Jego kadencja trwa cztery lata, licząc od dnia wyborów.Prawo i Sprawiedliwość (PiS) – polska konserwatywna partia polityczna, założona na kongresie 29 maja 2001, zarejestrowana sądownie 13 czerwca 2001 (pierwszy komitet lokalny PiS powstał już 22 marca 2001). Powołana została przez braci Lecha i Jarosława Kaczyńskich, na fali popularności uzyskanej przez Lecha podczas sprawowania przez niego funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego w rządzie AWS. Deklarowana ideologia partii stanowi połączenie konserwatyzmu i chrześcijańskiej demokracji. W latach 2005–2007 Prawo i Sprawiedliwość sprawowało władzę, tworząc rząd Kazimierza Marcinkiewicza i rząd Jarosława Kaczyńskiego (od 2006 do 2007 w koalicji z Samoobroną RP i Ligą Polskich Rodzin, do 2006 i w schyłkowym okresie w 2007 rząd mniejszościowy). W latach 2005–2010 wysunięty przez PiS Lech Kaczyński (do 2006 członek partii) sprawował urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Prawo i Sprawiedliwość należy do grupy Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy w Parlamencie Europejskim oraz do działającej obok niej międzynarodowej organizacji Sojusz Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.
  Odznaczenia i wyróżnienia[ | edytuj kod]

  Za działalność społeczną Andrzej Ruszkowski został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. Otrzymał takie wyróżnienia jak: Złota Odznaka „Za opiekę nad zabytkami”, Złota Odznaka „Zasłużony Działacz Turystyki”, Medal „Zasłużony dla kultury fizycznej i turystyki”, Srebrna Odznaka „Za Zasługi dla Ochrony Środowiska”, Medal 50-lecia PTTK, Złota Honorowa Odznaka PTTK. Na walnym zjeździe z 14 września 2013 wyróżniono go godnością honorowego członka PTTK. Otrzymał także odznaki regionalne: „Za zasługi dla województwa sieradzkiego”, „Zasłużony dla miasta Sieradza”, honorowa odznaka „Miłośnik Ziemi Sieradzkiej”. W 2015 otrzymał Krzyż Wolności i Solidarności, a w 2020 Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

  Krzyż Wolności i Solidarności – polskie państwowe odznaczenie cywilne, nadawane działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej w PRL. Zostało ustanowione ustawą z dnia 5 sierpnia 2010. Po raz pierwszy Krzyż został nadany w czerwcu 2011 przy okazji obchodów 35. rocznicy Wydarzeń Radomskich.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Jadwiga Brożyńska. Andrzej Ruszkowski. „Na Sieradzkich Szlakach”. Nr 4, 2013. 
  2. Andrzej Ruszkowski (red.): Sieradzanie w drodze do Niepodległej. Sieradz: Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, 2018. ISBN 978-83-908051-3-9.
  3. 27. Ogólnopolski Przegląd Książki Krajoznawczej i Turystycznej. Katalog pokonkursowy. Poznań: Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, 2019. ISBN 978-83-947314-2-7.
  4. Mirosław Zbigniew Wojalski: Działacze krajoznawstwa, turystyki, opieki nad zabytkami, przewodnicy, z Łodzi i regionu. Łódź: 2017, s. 223–225. ISBN 978-83-88638-75-6. OCLC 1066081101.
  5. M.P. z 2016 r. poz. 31
  6. M.P. z 2020 r. poz. 705
  Przodownik turystyki górskiej – według regulaminu PTTK osoba posiadające kwalifikację do organizowania i prowadzenia wycieczek i imprez turystyki górskiej, inicjowania i organizowania działalności w zakresie turystyki górskiej oraz uczestniczenia w życiu organizacyjnym PTTK. W celu uzyskania kwalifikacji przodownika należy zdać egzamin przed komisją PTTK. Kandydat na przodownika musi mieć 18 lat, minimum średnie wykształcenie oraz co najmniej 4 lata stażu w PTTK. O uprawnienia przodownika turystyki górskiej może się ubiegać posiadacz co najmniej małej złotej GOT PTTK.Honorowa Odznaka PTTK – odznaczenie Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego za aktywną działalności w kadrze PTTK. Przyznawane jest członkom zwyczajnych oraz jednostkom organizacyjnych PTTK.


  Podstrony: [1] 2 [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Spotkania z Zabytkami” (do końca 2009 roku posiadał podtytuł: Kultura, tradycje, pamiątki) – miesięcznik popularnonaukowy wydawany w numerach łączonych po dwa, poświęcony zabytkom i obiektom dziedzictwa narodowego, wydawany w Warszawie od 1977.
  Na Sieradzkich Szlakach - kwartalnik historyczno-krajoznawczy, poświęcony popularyzacji Ziemi Sieradzkiej, ukazujący się od 1985 r. Wydawany jest przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, Regionalną Pracownię Krajoznawczą (Sieradz).
  Wojewoda (łac. comes palatinus) – organ administracji państwowej w Polsce, a w przeszłości także w innych krajach słowiańskich i bałkańskich: w Czechach, Rosji, Bułgarii, Mołdawii i Siedmiogrodzie.
  Odznaka „Za Zasługi dla Turystyki” – polskie resortowe odznaczenie cywilne w postaci odznaki nadawanej w latach 1960-1996.
  Poznaj swój kraj – polski miesięcznik krajoznawczo-turystyczny, stawiający sobie za cel promocje różnych regionów kraju, odkrywanie nieznanych atrakcyjnych zakątków oraz popularyzację turystyki kwalifikowanej. Redakcja oraz wydawca czasopisma była inicjatorem utworzenia Polskiej Izby Turystyki Młodzieżowej, w 1997 roku Klubu Zdobywców Korony Gór Polski natomiast w 2009 roku Klubu Znawców Polskich Pomników Historii.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.789 sek.