Andrzej Piaseczny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Andrzej Tomasz Piaseczny, znany także jako Piasek (ur. 6 stycznia 1971 w Pionkach) – polski piosenkarz, autor tekstów i osobowość telewizyjna.

Popers - drugi album studyjny polskiego wokalisty popowego Andrzeja Piasecznego. Wydawnictwo ukazało się 16 lutego 2000 roku nakładem wytwórni muzycznej BMG. Nagrania zostały zarejestrowane wraz z zespołem QQ Flowers. Gościnnie na płycie wystąpili: Ewa Bem (Pół mnie ciebie pół) oraz Wojciech Karolak.Natalia Maria Kukulska (ur. 3 marca 1976 w Warszawie) – polska piosenkarka, autorka tekstów i producent muzyczny. Córka piosenkarki Anny Jantar i kompozytora Jarosława Kukulskiego. Członkini Akademii Fonograficznej ZPAV.

Członek Akademii Fonograficznej ZPAV. W latach 1992–1997 wokalista zespołu Mafia, z którym wydał trzy albumy studyjne: Mafia (1993), Gabinety (1995) i FM (1996). Od 1998 artysta solowy, wydał dziesięć albumów studyjnych: Piasek (1998), Popers (2000), Andrzej Piaseczny (2003), Jednym tchem (2005), 15 dni (2008), Spis rzeczy ulubionych (2009), To co dobre (2012), Kalejdoskop (2015), O mnie, o tobie, o nas (2017) i 50/50 (2021) oraz W blasku światła (2011) ze Stanisławem Sojką i Zimowe piosenki (2012) z Sewerynem Krajewskim, a także album koncertowy Na przekór nowym czasom – live (2009). Za sprzedaż albumów odebrał dwie podwójnie platynowe płyty, sześć platynowych i jedną złotą.

Plejada.pl – polski serwis celebrycki należący do Grupy Onet, od 2012 kontrolowany przez niemiecko-szwajcarski koncern Ringier Axel Springer Polska. Dancing with the Stars. Taniec z gwiazdami (dawniej w TVN: Taniec z gwiazdami, ang. Strictly Come Dancing) – program rozrywkowy nadawany przez TVN od 2005 do 2011 roku, a od 2014 roku w Telewizji Polsat. Program produkowany jest na podstawie formatu Dancing with the Stars na licencji BBC Worldwide.

Laureat czterech Superjedynek, Wiktora, Fryderyka, Telekamery i Eska Music Award. Zdobywca drugiego miejsca na Festiwalu Piosenki Krajów Nadbałtyckich w 1999. Reprezentant Polski w 46. Konkursie Piosenki Eurowizji w 2001.

W latach 1997–2010 grał Kacpra „Górniaka” Złotopolskiego w serialu TVP2 Złotopolscy. Użyczył głosu jednej z postaci filmu animowanego Magiczny miecz – Legenda Camelotu. Był kapitanem jednej z drużyn w programie Bitwa na głosy i trenerem w kilku edycjach The Voice of Poland i The Voice Senior.

Życiorys[ | edytuj kod]

Wczesne lata[ | edytuj kod]

Urodził się 6 stycznia 1971 w Pionkach, jest synem nauczycielki biologii i pracownika zakładów chemicznych. Ma dwoje rodzeństwa: starszego o cztery lata brata Krzysztofa i młodszą o dziewięć lat siostrę Barbarę. Będąc uczniem Szkoły Podstawowej nr 1 im. Stefana Żeromskiego w Pionkach, należał do szkolnego zespołu Cavatina, prowadzonego przez Janusza Górskiego, z którym uczestniczył w festiwalach piosenki harcerskiej.

Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach (daw. Akademia Świętokrzyska im. Jana Kochanowskiego w Kielcach) – państwowa publiczna szkoła wyższa w Kielcach.

Ukończył naukę w klasie o biologiczno-chemicznym Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Dąbrowskiej w Pionkach, a po zdaniu matury w 1989 podjął studia na kierunku „wychowanie muzyczne” na Wydziale Pedagogicznym Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Jana Kochanowskiego w Kielcach, które ukończył w 1996. W trakcie studiów pracował na farmie w Szwecji, w tym okresie rozpoczął także naukę gry na fortepianie, gitarze i flecie.

Kalejdoskop – album polskiego piosenkarza popowego Andrzeja Piasecznego nagrany przy udziale holenderskiej pięćdziesięcioosobowej orkiestry Metropole Orkest. Został wydany 24 marca 2015 przez Sony Music Entertainment Poland. Zawiera reinterpretacje przez Piasecznego znanych utworów (takich artystów jak Edyta Bartosiewicz, Varius Manx, Hey, Kayah, Robert Gawliński, Dżem, Mafia), własnego, wcześniej opublikowanego „Wszystko trzeba przeżyć” i dwa premierowe nagrania. Album uzyskał status platynowej płyty.Złotopolscy – polski serial obyczajowy emitowany od 1997 (odcinek pilotażowy wyświetlono 23 czerwca 1997, zaś premiera nastąpiła 3 stycznia 1998 roku) do 25 grudnia 2010 w TVP2 oraz w TVP Polonia z angielskimi napisami. Przedstawiał losy dwóch gałęzi rodu Złotopolskich, zapoczątkowanych przez Dionizego Złotopolskiego i jego siostrę bliźniaczkę Eleonorę Gabriel.

Lata 90.[ | edytuj kod]

W 1992 zwyciężył w Ogólnopolskim Młodzieżowym Przeglądzie Piosenki we Wrocławiu, dzięki czemu został zakwalifikowany do udziału w koncercie „Debiutów” na 29. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Wkrótce został wokalistą zespołu Mafia, z którym w listopadzie 1993 wydał pierwszy album studyjny, również zatytułowany Mafia. W lutym 1995 wydał z Mafią album pt. Gabinety. Pozostając członkiem Mafii, nawiązał współpracę z saksofonistą Robertem Chojnackim, który początkowo zaproponował mu napisanie tekstów do piosenek na jego debiutancki album, następnie – nagranie wersji demo utworów, a ostatecznie także właściwych partii wokalnych na płycie. Wydany w grudniu 1995 album pt. Sax & Sex promowali utworami „Budzikom śmierć”, „Prawie do nieba” i „Niecierpliwi”, które stały się przebojami. Za album uzyskali certyfikat dwukrotnej platynowej płyty. Za nagranie piosenek z pierwszej płyty otrzymał honorarium w wysokości 7 tys. złotych. W ramach promocji albumu, w kwietniu i maju 1996 odbył trasę koncertową z Chojnackim. Mimo sukcesu komercyjnego płyty, odmówił nagrań kolejnego albumu z Chojnackim i zakończył współpracę z muzykiem w atmosferze konfliktu wywołanego m.in. kwestiami finansowymi. Również w 1996 wydał z Mafią album pt. FM, a w 1997 nagrał z zespołem piosenkę „Wolność w nas” na potrzeby ścieżki dźwiękowej do filmu Macieja Ślesickiego pt. Sara. Wkrótce odszedł z Mafii, skupiając się na karierze solowej.

Wirtualnemedia.pl – polski portal informacyjny poświęcony telewizji, radiu, prasie, internetowi, reklamie, technologii, public relations i badaniom marketingowym. Viva! – polski dwutygodnik publikujący głównie artykuły o życiu znanych osób i wywiady z nimi. Wydawany od 1997 przez wydawnictwo Edipresse Polska.

W 1997 zaczął występować w roli Kacpra Złotopolskiego w serialu telewizyjnym TVP2 Złotopolscy.

14 stycznia 1998 wydał debiutancki, solowy album pt. Piasek, który promował singlami „Mocniej” i „Jeszcze bliżej”, notowanymi na listach przebojów Polskiego Radia, a także piosenką „Pogodniej (Złoty środek)”, wykorzystaną jako główny motyw muzyczny serialu TVP2 Złotopolscy. Również w 1998 wydał singel „Wciąż bardziej obcy”, który nagrał z gościnnym udziałem Jana Borysewicza, a także „Jesteś blisko mnie” i „Znam drogę swą”, które nagrał z Natalia Kukulską na potrzeby ścieżki dźwiękowej filmu animowanego Magiczny miecz – Legenda Camelotu. Także w 1998 premierę miała książka biograficzna Piasek. O sobie samym, będąca wywiadem-rzeką z Piasecznym, który przeprowadziła Marta Szelichowska-Kiziniewicz. W 1999, reprezentując Polskę z piosenką „Jeszcze bliżej”, zajął drugie w finale Festiwalu Piosenki Krajów Nadbałtyckich w Karlshamn, a także otrzymał Nagrodę Publiczności.

Wiktory są nagrodami Akademii Telewizyjnej przyznawanymi od 1985 roku. Pomysłodawcą tej nagrody jest dziennikarz telewizyjny Józef Węgrzyn. Przyznaniem tej nagrody honoruje się wybitne osobowości małego ekranu, ludzi, którzy dzięki swej osobowości, wiedzy czy umiejętnościom zapisali się w pamięci telewidzów.Kopenhaga (duń. København [kʰøb̥m̩ˈhɑʊ̯ˀn], łac. Hafnia) – stolica i największe miasto Królestwa Danii. W 2014 r. odbył się tu 59 Festiwal Muzyki Europejskiej Eurowizja.

Lata 2000–2009[ | edytuj kod]

Piaseczny (2007)

16 lutego 2000 wydał drugi solowy album studyjny pt. Popers. W ramach promocji płyty zagrał koncert pod nazwą Piasek i Przyjaciele w Teatrze Polskim w Warszawie. W 2001 został wybrany wewnętrznie przez Telewizję Polską na reprezentanta Polski podczas 46. Konkursu Piosenki Eurowizji w Kopenhadze. 12 maja z piosenką „2 Long”, stworzoną z Robertem Chojnackim i Johnem Porterem, zajął 20. miejsce w finale konkursu. W trakcie występu miał na sobie futro, za które otrzymał tytuł najgorzej ubranego uczestnika konkursu. W 2002 nagrał utwór „Oj Kot”, który promował film kostiumowy Andrzeja Wajdy Zemsta, a także był jednym z właścicieli gejowskiego klubu „Soho” w Krakowie.

Bitwa na głosy – program o formule talent show, nadawany w TVP 2 i TVP HD. Show powstał na licencji amerykańskiej wersji Clash of the Choirs.Kielce (łac. Civitas Kielcensis, lit. Kielcai, łot. Kelce, ros. Ке́льце) – miasto wojewódzkie położone w południowej części centralnej Polski, stolica województwa świętokrzyskiego. Położone w Górach Świętokrzyskich nad rzeką Silnicą. Stanowi regionalny ośrodek gospodarczy,naukowy,turystyczny oraz wystawienniczo-targowy. Pod koniec 2011 roku miasto liczyło 201 815 mieszkańców. Na terenie Kielc znajduje się pięć rezerwatów przyrody, w tym cztery geologiczne.

10 listopada 2003 wydał trzeci solowy album studyjny, zatytułowany po prostu Andrzej Piaseczny, który promował singlami „Szczęście jest blisko”, „Teraz płacz” i „Jedna na milion”. W 2004 zaśpiewał gościnnie w singlu Krzysztofa Krawczyka „Przytul mnie życie”, uczestniczył w sztafecie z ogniem olimpijskim podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Atenach, zagrał Andrzeja w filmie Trzymajmy się planu i otrzymał tytuł „Zasłużony dla Miasta Pionki” podczas uroczystości z okazji 50-lecia nadania Pionkom praw miejskich. W 2005 wziął udział w nagraniach płyty pt. Słowa, zawierającej piosenki skomponowane do wierszy Jana Pawła II. 3 września za piosenkę „Z głębi duszy” zdobył główną nagrodę Bursztynowego Słowika podczas Festiwalu w Sopocie. 19 września wydał kolejny album solowy pt. Jednym tchem, za który odebrał certyfikat platynowej płyty. Również w 2005 pojawił się na kolejnym albumie Roberta Chojnackiego pt. Saxophonic oraz wystąpił w programie rozrywkowym Arie z uśmiechem, podczas którego zaśpiewał dwie arie operetkowe: „Dziewczyno Ty moja” i „Usta milczą, dusza śpiewa” z Katarzyną Cerekwicką. W 2007 wystąpił podczas festiwalu TOPtrendy w Sopocie, wziął udział w recitalu Seweryna Krajewskiego pt. Niebo z moich stron, który odbył się podczas 44. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, a także pojawił się gościnnie w 46. odcinku serialu Niania.

Spis rzeczy ulubionych – szósty album studyjny polskiego wokalisty popowego Andrzeja Piasecznego. Wydawnictwo ukazało się 30 marca 2009 roku nakładem wytwórni muzycznej Sony Music. Muzykę do tekstów Piasecznego napisał Seweryn Krajewski. Nagrania dotarły do 1. miejsca listy OLiS.Zemsta – film kostiumowy produkcji polskiej z 2002 roku, w reżyserii Andrzeja Wajdy, na podstawie komedii Aleksandra Fredry Zemsta. Zdjęcia do filmu powstały od 5 lutego do 28 marca 2002

7 kwietnia 2008 wydał kolejny solowy album studyjny pt. 15 dni, który nagrał z okazji 15-lecia działalności artystycznej. Na płycie umieścił najpopularniejsze piosenki w karierze oraz dwie premierowe kompozycje: „Komu potrzebny żal” i „15 dni”. Pod koniec marca 2009 wydał album pt. Spis rzeczy ulubionych z muzyką skomponowaną przez Seweryna Krajewskiego. Płytę promował singlem „Chodź, przytul, przebacz”, który został wyróżniony m.in. w programie muzycznym Hit Generator. 30 listopada wraz z Krajewskim wydał wspólny album koncertowy pt. Na przekór nowym czasom – live.

Zimowe piosenki – świąteczny album Andrzeja Piasecznego oraz Seweryna Krajewskiego, wydany 13 listopada 2012 roku przez wytwórnię płytową Sony Music Entertainment Poland. Album zawiera 10 piosenek, a jego pierwszym singlem został utwór „Wielkie świąteczne całowanie”.O mnie, o tobie, o nas – album studyjny polskiego piosenkarza Andrzeja Piasecznego, wydany 13 października 2017 roku nakładem Sony Music Poland.

Lata 2010–2019[ | edytuj kod]

Piaseczny podczas występu na 46. KFPP w Opolu (2009)

W styczniu 2010 odebrał Telekamerę w kategorii Muzyka, a miesiąc później – Złotego Dzioba za album pt. Spis rzeczy ulubionych. Również w 2010 zagrał dyrektora szkoły w improwizowanym spektaklu telewizyjnym Spadkobiercy, a w grudniu zakończono produkcję serialu Złotopolscy, w którym występował od 1997.

Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.Radio ZET – polska komercyjna stacja radiowa. Jedna z pierwszych prywatnych stacji radiowych działających w Polsce. Obecnie należy do holdingu Eurozet. Redaktorem naczelnym stacji jest Rafał Olejniczak. Obok RMF FM jest to najchętniej słuchana rozgłośnia radiowa w Polsce.

15 kwietnia 2011 wspólnie ze Stanisławem Sojką wydał album pt. W blasku światła, na którym znalazła się muzyka Sojki i Seweryna Krajewskiego ilustrująca poematy Karola Wojtyły. Również w 2011 został trenerem w pierwszej edycji programu rozrywkowego The Voice of Poland. 23 stycznia 2012 wydał siódmy solowy album pt. To co dobre, który promował singlami: „To co dobre, to co lepsze” i „Z dwojga ciał”. Płyta dotarła do pierwszego miejsca listy OLiS. Również w 2012 zwyciężył w finale trzeciej edycji programu TVP2 Bitwa na głosy, prowadząc grupę wokalną z Kielc, a także nagrał z Sewerynem Krajewskim płytę pt. Zimowe piosenki, która w dniu premiery uzyskała status platynowej płyty. W 2014 był gościem muzycznym finału pierwszej polsatowskiej edycji programu Dancing with the Stars. Taniec z gwiazdami.

Robert Chojnacki (ur. 5 listopada 1958 w Sandomierzu) – polski muzyk, kompozytor, przez wiele lat saksofonista zespołu De Mono, występujący również solo. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV.Gala - skierowany do kobiet dwutygodnik wydawany przez Gruner+Jahr Polska od 2001. Skupia się głównie na plotkach z życia gwiazd, wywiadach oraz poradnikach dla kobiet. Oprócz tego stałym punktem magazynu są strony z rozrywką. Redaktor naczelną magazynu jest Agnieszka Jastrzębska.

Pod koniec marca 2015 wydał kolejny album pt. Kalejdoskop, który nagrał z orkiestrą Metropole Orkest. Album promował singlami: „Kalejdoskop szczęścia” i „O sobie samym”. Również 2015 ponownie został trenerem w The Voice of Poland, zasiadając w gronie trenerów szóstej edycji programu. 5 marca 2016 był gościem muzycznym finału krajowych eliminacji do 61. Konkursu Piosenki Eurowizji, w trakcie koncertu zaśpiewał piosenki „Kalejdoskop szczęścia” i „W świetle dnia” i przebój Edyty Bartosiewicz „Ostatni”. Jesienią 2016 zasiadł w gronie trenerów w siódmej edycji The Voice of Poland.

Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu (KFPP OPOLE) – polski festiwal muzyczny organizowany od 1963 roku, corocznie w Opolu, zwykle w czerwcu. Stanowi podsumowanie sezonu artystycznego (od Opola do Opola) polskiego środowiska twórców i wykonawców piosenek.Edipresse Polska – polska filia międzynarodowego szwajcarskiego wydawnictwa Groupe Edipresse istniejąca od 1995 r. z siedzibą w Warszawie. Od 2000 r. ma status spółki akcyjnej ze 100-procentowym udziałem kapitału szwajcarskiego. Prezesem wydawnictwa jest Zbigniew Napierała.

W 2017 otrzymał tytuł „Honorowego Obywatela Miasta Pionki”, był jednym z trenerów w ósmej edycji The Voice of Poland i wydał album pt. O mnie, o tobie, o nas. Jesienią 2018 wspołprowadził poranne pasmo Twój dzień z Melo w Meloradiu. W 2019 zasiadał w gronie trenerów w pierwszej polskiej edycji The Voice Senior oraz wystąpił wraz z matką w jednym z odcinków reality show TVN Starsza pani musi fiknąć.

Jan Paweł II (łac. Ioannes Paulus PP. II), właśc. Karol Józef Wojtyła (ur. 18 maja 1920 w Wadowicach, zm. 2 kwietnia 2005 w Watykanie) – polski biskup rzymskokatolicki, biskup pomocniczy krakowski, a następnie arcybiskup metropolita krakowski, kardynał, zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski (1969-1978), 264. papież i 6. Suweren Państwa Miasto Watykan (16 października 1978 – 2 kwietnia 2005), kawaler Orderu Orła Białego, błogosławiony Kościoła katolickiego.Coming out (of the closet) (od ang. to come out of the closet - wyjść z szafy) – proces samodzielnego ujawniania własnej orientacji seksualnej lub tożsamości płciowej (posiadanej przez mniejszość w społeczeństwie) przed innymi ludźmi (np. rodziną, przyjaciółmi, znajomymi czy współpracownikami). Proces ten zawiera w sobie fakt uświadomienia sobie własnej, odmiennej od heteroseksualnej, orientacji seksualnej oraz naukę samoakceptacji jako geja, lesbijki lub osoby biseksualnej (coming out przed samym sobą).

Lata 2020–2021[ | edytuj kod]

W sierpniu 2020 ogłoszono, że będzie jednym z trenerów w drugiej edycji The Voice Senior, którą wyemitowano od stycznia do marca 2021. Wiosną 2021 prowadził audycję 50/50 w Meloradiu. W maju wydał płytę pt. 50/50, którą promowały single „Przedostatni” i „Miłość”. W lipcu potwierdzono, że będzie jednym z jurorów w 12. edycji programu Polsatu Dancing with the Stars. Taniec z gwiazdami.

Jednym tchem - czwarty album studyjny polskiego wokalisty popowego Andrzeja Piasecznego. Wydawnictwo ukazało się 19 września 2005 roku nakładem wytwórni muzycznej Sony BMG. Nagrania dotarły do 1. miejsca listy OLiS. 30 sierpnia 2006 roku płyta uzyskała status platynowej.Celebryt albo celebryta, rodz. żeński celebrytka, l.mn. celebryci (ang. celebrity, z łac. celebrare) – termin odnoszący się do osoby często występującej w środkach masowego przekazu i wzbudzającej ich zainteresowanie, bez względu na pełniony przez nią zawód (choć najczęściej są to aktorzy, piosenkarze, uczestnicy reality show, sportowcy czy dziennikarze). Zgodnie z definicją sformułowaną przez Daniela Boorstina w 1961 roku celebryt to osoba, która jest znana z tego, że jest znana. Słowo celebryt nie jest dokładnym synonimem gwiazdy, sławy, idola, autorytetu. Ze względu na możliwość szerokiego oddziaływania społecznego celebryci wykorzystywani są w działaniach reklamowych.


Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
Warto wiedzieć że... beta

2 Long – singel Andrzeja "Piaska" Piasecznego wydany 19 kwietnia 2001 roku przez wytwórnię Zic Zac. Utwór skomponował Robert Chojnacki, a słowa napisał Piaseczny. Teledysk do kompozycji wyreżyserował Piotr Rzepliński. Piosenka powstała w dwóch wersjach językowych: po polsku ("Z kimś takim") i angielskim, a tłumaczeniem tekstu zajął się John Porter. Utwór został napisany specjalnie na potrzeby Konkursu Piosenki Eurowizji, w którym Piasek wziął udział w 2001 roku.
International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Polska uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1994 roku. Kraj miał zadebiutować już podczas 20. edycji festiwalu, jednak wówczas nie został dopuszczony do udziału, ponieważ należał do państw bloku wschodniego. Od czasu debiutu festiwalem w kraju zajmuje się polski nadawca publiczny Telewizja Polska (TVP).
Fortepian – strunowy (chordofon), młoteczkowy, klawiszowy instrument muzyczny, zaliczany do rodziny cytr. Współczesny fortepian dysponuje skalą od A2 (czasami najlepsze koncertowe od F2; instrumenty z pocz. XIX wieku od C1 ) do c (88 dźwięków/klawiszy).
Złote Dzioby – Nagrody Polskiej Muzyki (pierwsze trzy edycje jako Polskie Nagrody Muzyczne i Kulturalne) – nagrody przyznawane w drodze głosowania szerokiej publiczności.
Edyta Małgorzata Bartosiewicz (ur. 11 stycznia 1965 w Warszawie) – polska wokalistka, autorka tekstów i piosenek, a także producent muzyczny. Pięciokrotna laureatka nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka. Członkini Akademii Fonograficznej ZPAV. Edyta Bartosiewicz działalność artystyczną rozpoczęła w drugiej połowie lat 80. XX wieku. Po okresie występów amatorskich związała się z zespołem pod nazwą Staff przekształconą później w Holloee Poloy. Wraz z grupą piosenkarka zarejestrowała swój debiut fonograficzny zatytułowany The Big Beat (1990). Utrzymana w stylistyce szeroko pojętej muzyki alternatywnej płyta nie odniosła sukcesu. Wkrótce potem zespół zakończył działalność, a wokalistka podjęła solową działalność artystyczną.
Niania – polski serial komediowy w reżyserii Jerzego Bogajewicza, emitowany na antenie telewizji TVN od 10 września 2005 do 24 października 2009, oparty na amerykańskim oryginale The Nanny na licencji CBS, który emitowany był w latach 90.

Reklama