Andrzej Konic

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Andrzej Dominik Konic (ur. 24 lipca 1926 w Warszawie, zm. 25 października 2010 tamże) – polski reżyser teatralny, telewizyjny i filmowy, aktor i scenarzysta.

Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Witold Dębicki (ur. 3 maja 1943 w Dubnie) – polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. Absolwent PWST w Warszawie. Od 1989 do 2010 roku aktor Teatru Nowego w Poznaniu. Były mąż aktorki Marii Rybarczyk.

Życiorys[ | edytuj kod]

Maturę zdawał na tajnych kompletach podczas okupacji. Był żołnierzem Narodowych Sił Zbrojnych (NSZ) ps. "Nałęcz", w Samodzielnym Batalionie im. Brygadiera Mączyńskiego, kompania "Leśna" im. "Szarego". Podczas Powstania Warszawskiego walczył w szeregach tego batalionu z okupantem w Lasach Chojnowskich. Po wojnie wyjechał do Gdańska, a potem do Krakowa. Jego ojciec był internowany na Węgrzech. Konic po dwóch miesiącach wrócił do Warszawy. W 1948 ukończył SGH. Studiował także prawo, ale nie ukończył tego kierunku.

Pogranicze w ogniu – polski 24-odcinkowy serial telewizyjny, emitowany na antenie TVP od 31 sierpnia 1992 do 8 lutego 1993.Radio – dziedzina techniki zajmująca się przekazywaniem informacji na odległość za pomocą fal elektromagnetycznych.

Kiedy skończył studia, zaczął pracować w prywatnej firmie handlu zagranicznego. Następnie pracował w Centrali Handlu Zagranicznego Ciech. Po przeszło roku trafił do radia, gdzie wygrał konkurs na lektora i pracował tam przez kilka lat. Dostał propozycję przejścia do Teatru Młodej Warszawy i zgodził się na przejście. W tym teatrze zadebiutował jako aktor w spektaklu Poemat pedagogiczny. W 1952 zdał za drugim razem egzamin eksternistyczny aktorski. Następnie występował w teatrach: Teatr Ziemi Mazowieckiej i Teatr Narodowy. Pracował jako asystent reżysera, a potem jako reżyser etatowy w telewizji.

Edward Ryszard Linde-Lubaszenko, do 1991 Edward Lubaszenko (ur. 23 sierpnia 1939 w Białymstoku) – polski aktor filmowy i teatralny.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
Grób reżysera Andrzeja Konica na Starych Powązkach w Warszawie

W 1963 zdał egzamin eksternistyczny reżyserski. Angaż w TVP zawdzięcza Janinie Planer. Realizował programy literackie i widowiska Teatru Telewizji. Pierwszy program w TV wyreżyserował dla dzieci, w którym wystąpił Piotr Fronczewski. Wyreżyserował swoją adaptację Ania z Zielonego Wzgórza, która funkcjonuje do dziś; miała 132 premiery i dziesiątki przedstawień. Był prowadzącym Młodzieżowego Studia Poetyckiego. Pod jego okiem debiutowali: Daniel Olbrychski, Magdalena Zawadzka, Marek Perepeczko, Irena Karel, Witold Dębicki i wiele innych osób. Realizował familijny program na żywo Szklana niedziela. W kolejnych latach pracował w telewizyjnym Teatrze Sensacji Kobra. Reżyserował mnóstwo spektakli. Wystąpił w filmach: Krzyżacy i Wojna domowa. W Teatrze TV zrealizował dwanaście z czternastu odcinków Stawki większej niż życie. Następnie wyreżyserował dziewięć z osiemnastu odcinków wersji telewizyjnej serialu Stawka większa niż życie. Pozostałe dziewięć odcinków TV wyreżyserował Janusz Morgenstern. Przygody kapitana Klossa emitowano w TVP od stycznia 1965 do lutego 1967.

Paweł Konic (ur. 29 sierpnia 1954 r. w Warszawie, zm. 11 listopada 2005 r. w Warszawie) – polski krytyk teatralny i dyrektor teatru. Był absolwentem Wydziału Polonistyki na UW. Pracował początkowo w "Teatrze", a następnie w "Dialogu". W latach 1982–1984 pracował społecznie w warszawskim Duszpasterstwie Środowisk Twórczych przy pomocy dla rodzin osób internowanych.Handel zagraniczny to odpłatna wymiana towarów lub usług z partnerami posiadającymi stałą siedzibę poza granicą celną państwa.

Napisał scenariusz na podstawie noweli Bolesława Prusa Przygoda Stasia i wraz z Anną Seniuk i Markiem Perepeczko zrobił film dla Redakcji Młodzieżowej. Na podstawie scenariusza Tomasza Domaniewskiego wraz z Krystyną Sienkiewicz i Jackiem Fedorowiczem nakręcił Motodramę. Potem zaczął kręcić zdjęcia do pierwszego polskiego serialu typu płaszcza i szpady pt. Czarne chmury z Anną Seniuk, Elżbietą Starostecką, Leonardem Pietraszakiem i Ryszardem Pietruskim. W NRD zrealizował widowisko teatralne Tam i gdzie indziej według powieści Stanisławy Fleszarowej-Muskat. Później nakręcił kilka odcinków w cyklu filmowym Najważniejszy dzień w życiu. Potem otrzymał nagrody za Grę i Uszczelkę. Następnie powstała opowieść wojenna W te dni przedwiosenne. Zrealizował kolejny serial Życie na gorąco. W latach 80. wyjechał do NRD, gdzie reżyserował serial nt. wojny trzydziestoletniej. Wrócił do Polski, wyjechał do Lublina i tam w teatrze przygotował widowisko na podstawie baśni Andersena Zaczarowane pantofelki. Następnie wyjechał do Radomia, gdzie reżyserował w teatrze. Wrócił do pracy w TVP, gdzie rozpoczął prace nad cyklem pięciu filmów pt. 44; wystąpili m.in. Barbara Brylska, Edward Linde-Lubaszenko, Tadeusz Borowski i Jerzy Bińczycki. Od 1983 pracował wraz z Juliuszem Janczurem nad scenariuszem Pogranicza w ogniu.

Scenarzysta – osoba pisząca scenariusz do filmu, serialu, reklamy, audycji radiowej, programu telewizyjnego itp. (nie mylić z dramaturgiem, czyli osobą piszącą sztuki teatralne).Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.

W 2001 został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla kultury polskiej i jej promocji w świecie.

Był ojcem krytyka teatralnego i dyrektora Teatru Telewizji Pawła Konica. Andrzej Konic zmarł 25 października 2010 w Warszawie. Został pochowany 29 października 2010 na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie (kwatera 72-4-3/4).

Niemiecka Republika Demokratyczna (oficjalny skrót NRD; niem. Deutsche Demokratische Republik, DDR) – dawne państwo położone w Europie Środkowej powstałe 7 października 1949 na terenie byłej radzieckiej strefy okupacyjnej (niem. Sowjetische Besatzungszone in Deutschland, SBZ). Likwidacja NRD nastąpiła 3 października 1990, gdy powstałe w jej miejsce landy przystąpiły do RFN tworząc jednolite Niemcy.Scenariusz – to materiał literacki będący podstawą realizacji fabuły. Scenariusz może sam w sobie stanowić utwór oryginalny, być przeróbką utworu dramatycznego zawierającego dialogi i odautorskie didaskalia, czy też przeróbką dzieła literackiego nie dramaturgicznego (adaptacja scenariuszowa opowiadania, powieści, noweli, itp.). Scenariusz przystosowuje dramat, słuchowisko, utwór niedramatyczny, itp. oraz składniki takiego utworu do wymagań sceny, filmu fabularnego, filmu dokumentalnego, spektaklu telewizyjnego czy nagrania radiowego. Scenariusz opierający się na specjalnie napisanym przez scenarzystę lub reżysera (film autorski), oryginalnym utworze dla filmu, zwany jest scenariuszem filmowym.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Nauki prawne – zbiór nauk społecznych zawierających elementy nauk humanistycznych i nauk ścisłych, zajmujących się prawem.
Radom – miasto na prawach powiatu w centralno-wschodniej Polsce, w województwie mazowieckim, położone nad rzeką Mleczną.
Wojna domowa – polski serial komediowy z lat 1965–1966 powstały na kanwie felietonów Marii Zientarowej (wł. Miry Michałowskiej), publikowanych w Przekroju.
International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Życie na gorąco – polski serial sensacyjny z 1978 roku w reżyserii Andrzeja Konica. Główny bohater – redaktor Maj – był kreowany na "polskiego Jamesa Bonda".
Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
{{Aktor infobox}} Przestarzałe pola: "nagrody". Daniel Marcel Olbrychski (ur. 27 lutego 1945 w Łowiczu) – polski aktor teatralny i filmowy.

Reklama