Andrzej Jacek Piotrowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Andrzej Jacek Piotrowski (ur. 4 października 1956) – polski elektronik, menedżer, nauczyciel akademicki i urzędnik państwowy, w 2007 podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki, w latach 2016–2018 podsekretarz stanu w Ministerstwie Energii.

Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych (WEiTI) – Największy pod względem liczby studentów wydział Politechniki Warszawskiej. Poprzednie nazwy to: "Wydział Łączności" (do 1966), "Wydział Elektroniki" (do 1994). Wydział mieści się w gmachu im. Janusza Groszkowskiego na ulicy Nowowiejskiej 15/19.Ministerstwo Gospodarki – polski zniesiony urząd administracji rządowej obsługujący ministra właściwego do spraw działu administracji rządowej gospodarka. Ministerstwo istniało w latach 1999–2003 oraz w latach 2005–2015. Od 2015 r. zadania obsługi działu gospodarka wykonuje nowo utworzone Ministerstwo Rozwoju.

Życiorys[ | edytuj kod]

W 1981 ukończył studia na Wydziale Elektroniki Politechniki Warszawskiej. Na swej Alma Mater był wykładowcą w Instytucie Telekomunikacji Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych w latach 1993–1994 i 2006–2012. W 1997 został dyrektorem do spraw strategii Instytutu eGospodarki w Centrum im. Adama Smitha. Od 27 sierpnia do 2 listopada 2007 pełnił obowiązki wiceministra gospodarki, odpowiadając m.in. za środki unijne. Następnie pełnił obowiązki prezesa firmy Exatel oraz doradzał regulatorowi rynku telekomunikacyjnego i firmom z branży telekomunikacji. Został wiceprezesem mazowieckiego klastra ITC. Od 1 stycznia 2016 do marca 2018 piastował funkcję wiceministra energii, odpowiadając za nadzór nad energetyką odnawialną.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Zmiany w rządzie – Andrzej Piotrowski podany do dymisji. globenergia.pl, 12 marca 2018. [dostęp 2018-03-28].
  2. Andrzej Piotrowski. Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwa Energii. [dostęp 2018-03-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (17 kwietnia 2017)].
Nauczyciel akademicki – osoba wykształcona w określonej dziedzinie naukowej i prowadząca przedmiot kierunkowy kształcenia dla studentów w szkołach wyższych lub (Akademii, Uniwersytecie), przy czym należy odróżnić nauczyciela np. przedszkola czy szkoły elementarnej od nauczyciela akademickiego.Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
Reklama