Andrzej Dorosz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Andrzej Dorosz (ur. 28 maja 1943 we Lwowie) – dr hab. Wydziału Handlu Zagranicznego SGPiS w Warszawie, absolwent SGPiS w Warszawie, absolwent studiów podyplomowych w London School of Economics, stypendysta British Council. Z rynkiem finansowym związany od 1994 roku. W latach 1996–1998 prezes zarządu Banku Pekao S.A., w latach 2004–2006 prezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego, od 2004 roku profesor nadzwyczajny Akademii Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie.

Akademia Finansów i Biznesu Vistula – uczelnia niepubliczna powstała z połączenia Uczelni Vistula oraz Akademii Finansów.Bank Gospodarstwa Krajowego – jedyny bank państwowy, z siedzibą w Warszawie. Powstał w roku 1924 z fuzji trzech banków publicznych: Polskiego Banku Krajowego, Państwowego Banku Odbudowy i Zakładu Kredytowego Miast Małopolskich. Inicjatywa utworzenia tego banku należała do Władysława Grabskiego.

Życiorys[ | edytuj kod]

Ukończył Liceum Ogólnokształcące nr 6 w Gdańsku. Następnie skończył studia ekonomiczne w SGPiS w Warszawie oraz studia podyplomowe w latach 1970–1971 w London School of Economics w Londynie. Następnie w 1972 roku obronił pracę doktorską na Wydziale Handlu Zagranicznego SGPiS oraz w 1976 roku kolokwium habilitacyjne na Wydziale Handlu Zagranicznego SGPiS.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Sekretarz stanu – w Polsce to najwyższy rangą urzędnik w ministerstwie (zwyczajowo nazywany wiceministrem). Sekretarze stanu mianowani są również w Kancelarii Prezydenta RP.

Po ukończeniu studiów magisterskich w 1965 roku na Wydziale Handlu Zagranicznego SGPiS w Warszawie został adiunktem tej uczelni. Następnie po obronie pracy doktorskiej w 1972 roku został zatrudniony w Departamencie Walutowo-Finansowym Ministerstwa Handlu Zagranicznego. W latach 1980–1981 był doradcą w zespole Prezesa Rady Ministrów w Urzędzie Rady Ministrów.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

W latach 1981–1986 zatrudniony na stanowiskach: dyrektor departamentu oraz podsekretarz stanu w Departamencie Walutowo-Finansowym Ministerstwa Handlu Zagranicznego i Gospodarki Morskiej. W latach 1986–1988 podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.

W latach 1994–1998 zatrudniony w Banku Pekao S.A. na stanowiskach: dyrektora departamentu, wiceprezesa i prezesa zarządu. W latach 1998–2004 prezes zarządu Skarbiec TFI S.A.

W latach 2004–2006 prezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego. W latach 2007–2008 prezes zarządu akf leasing Polska Sp. z o.o. Od 2004 roku profesor nadzwyczajny Akademii Finansów w Warszawie. Od wielu lat zasiada w radach nadzorczych. Od 2009 roku przewodniczący rady nadzorczej AgioFunds TFI S.A.

Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.Szkoła Główna Handlowa w Warszawie (SGH, w latach 1949–1991 Szkoła Główna Planowania i Statystyki, SGPiS) – najstarsza uczelnia ekonomiczna w Polsce, a zarazem jeden z wiodących uniwersytetów ekonomicznych w Europie. Jej siedziba mieści się na warszawskim Mokotowie, przy al. Niepodległości, w bezpośrednim sąsiedztwie stacji metra Pole Mokotowskie.

Ma syna Jakuba Dorosza-Kruczyńskiego.

Przypisy[ | edytuj kod]

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Prezes Banku Gospodarstwa Krajowego
 • Prezes Banku Gospodarstwa Krajowego
 • Prezes Banku Gospodarstwa Krajowego otwiera kieleccki oddział
 • Wywiad z Prezesem BGK
 • Kierownik Instytutu Finansów Akademii Finansów w Warszawie
 • Przewodniczący Rady Nadzorczej AgioFunds TFI S.A.
 • Doświadczenie
 • Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Profesor (z łac. professor) – termin, który może oznaczać: tytuł naukowy nadawany samodzielnym pracownikom naukowym, stanowisko nauczycieli akademickich, tytuł honorowy nadawany w Polsce nauczycielom szkolnictwa podstawowego, gimnazjalnego i ponadgimnazjalnego oraz tytuł zwyczajowy używany w polskim szkolnictwie średnim.
  Warto wiedzieć że... beta

  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Ministerstwo Finansów (MF) – urząd pomocniczy Ministra Finansów, centralnego organu administracji rządowej odpowiedzialnego za dział administracji rządowej – finanse publiczne. Pomaga Ministrowi Finansów w m.in. projektowaniu budżetu państwa, kierowaniu sprawami podatków, finansowania samorządów terytorialnych oraz sprawami związanymi z długiem publicznym.
  Dysertacja – pisemna praca naukowa (praca dyplomowa) pisana w celu uzyskania stopnia naukowego, zazwyczaj w formie rozprawy. W Polsce napisanie i przedstawienie do recenzji dysertacji jest warunkiem koniecznym otrzymania stopnia doktora i doktora habilitowanego (wymóg ten zniesiono w 2012 roku i aktualnie jest możliwe uzyskanie tytułu na podstawie publikacji).
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).
  Urząd Rady Ministrów – urząd państwowy istniejący w czasach PRL, a także do 1996 roku w Rzeczypospolitej Polskiej, obsługujący działalność Rady Ministrów.
  Gdańsk (łac. Dantiscum, Dantis, Gedanum, niem. Danzig) – miasto na prawach powiatu w północnej Polsce, położone nad Morzem Bałtyckim, u ujścia Motławy do Wisły, nad Zatoką Gdańską, na Pobrzeżu Gdańskim. Centrum kulturalne, naukowe i gospodarcze oraz węzeł komunikacyjny północnej Polski, stolica województwa pomorskiego. Ośrodek gospodarki morskiej z dużym portem handlowym.

  Reklama