Andrew S. Tanenbaum

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Andrew Stuart Tanenbaum (ur. 16 marca 1944 w Nowym Jorku) – profesor Wydziału Systemów Informatycznych na Vrije Universiteit w Amsterdamie, twórca systemu operacyjnego MINIX, który stał się inspiracją i podstawą do napisania przez Linusa Torvaldsa pierwszej wersji Linuksa.

Linus Benedict Torvalds (ur. 28 grudnia 1969 w Helsinkach) – fiński programista, twórca jądra Linux oraz systemu kontroli wersji git.Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.

Życiorys[ | edytuj kod]

Urodził się w Nowym Jorku i tam dorastał. Studiował na MIT, gdzie uzyskał tytuł inżyniera. W 1971 uzyskał tytuł doktora na Uniwersytecie w Berkeley. Następnie, wraz z rodziną, przeprowadził się do Holandii, skąd pochodzi jego żona (zachował jednak obywatelstwo amerykańskie). Na Vrije Universiteit („Wolnym Uniwersytecie”) prowadzi wykłady głównie na temat budowy systemów operacyjnych.

Amsterdam – największe miasto Holandii i jej stolica konstytucyjna. Wszystkie instytucje rządowe oraz przedstawicielstwa obcych państw znajdują się w Hadze.Vrije Universiteit, skrót VU, pol. Wolny Uniwersytet w Amsterdamie, razem z Christelijke Hogeschool Windesheim tworzy związek Vereniging VU-Windesheim, który powstał w 1880.

W 1992 przeprowadził słynną rozmowę z twórcą Linuksa na temat wyższości mikrojąder (mikrokerneli) nad jądrami (kernelami) monolitycznymi.

Tanenbaum napisał system operacyjny Amoeba oparty na mikrojądrze.

W 2006 Tanenbaum odwiedził Kraków i był gwiazdą drugiej edycji Studenckiego Festiwalu Informatycznego, podczas którego wygłosił swój wykład. Ponownie Kraków odwiedził w roku 2017, kiedy był obecny na 13. edycji SFI.

Książki[ | edytuj kod]

Jest znany ze swoich książek, do których m.in. należą:

Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley (University of California, Berkeley), skrótowo nazywany UC Berkeley lub po prostu Berkeley czy Cal – najstarszy i najważniejszy spośród dziesięciu kampusów Uniwersytetu Kalifornijskiego. Położony w Berkeley w Kalifornii nad Zatoką San Francisco.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
 • Computer Networks (Sieci komputerowe) ​ISBN 0-13-066102-3
 • Operating Systems: Design and Implementation ​ISBN 0-13-638677-6
 • Modern Operating Systems (Systemy operacyjne. Wydanie III) ​ISBN 0-13-600663-9
 • Distributed Operating Systems ​ISBN 0-13-219908-4
 • Structured Computer Organization (Strukturalna organizacja systemów komputerowych. Wydanie V) ​ISBN 0-13-148521-0
 • Distributed Systems: Principles and Paradigms ​ISBN 0-13-088893-1
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona domowa Andrew S. Tanenbauma
 • Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.Inżynier – osoba, która ma umiejętności i wiedzę zdobytą w zakresie nauk inżynieryjnych i technicznych. Jest to także określenie tytułu zawodowego nadawanego przez uczelnie wyższe po ukończeniu studiów inżynierskich.
  Warto wiedzieć że... beta

  Amoeba – rozproszony, oparty na mikrojądrze, system operacyjny ogólnego przeznaczenia. Nazwa tego systemu oznacza amebę, co oddaje jego elastyczną naturę.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  {{System operacyjny infobox}} Nieznane pola: "rozmiar". MINIX – niekomercyjny system uniksopodobny.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  System operacyjny (ang. Operating System, skrót OS) – oprogramowanie zarządzające systemem komputerowym, tworzące środowisko do uruchamiania i kontroli zadań użytkownika.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Mikrojądro (ang. microkernel) – rodzaj jądra systemu operacyjnego, które zawiera tylko najbardziej niezbędne elementy, takie jak funkcje zarządzania wątkami, komunikacją międzyprocesową, oraz obsługą przerwań i wyjątków.

  Reklama