Andrew Peacock

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Andrew Sharp Peacock (ur. 13 lutego 1939 w Melbourne, zm. 16 kwietnia 2021 w Austin) – australijski polityk należący do Partii Liberalnej. Był ministrem w rządzie Johna Gortona, Williama McMahona oraz Malcolma Frasera. W latach 1983–1985 i 1989–1990 był liderem Partii Liberalnej.

Pierwszy gabinet Malcolma Frasera – pięćdziesiąty pierwszy gabinet federalny Australii, urzędujący od 11 listopada do 22 grudnia 1975 roku. Był gabinetem koalicyjnym Liberalnej Partii Australii (LPA) i Narodowej Partii Wiejskiej (NCP). Był również drugim w dziejach Australii gabinetem federalnym z udziałem kobiety (po czwartym gabinecie Menziesa, gdzie zasiadała Enid Lyons).Sir John Gorton (ur. 9 września 1911 w Melbourne, zm. 19 maja 2002 w Sydney) – australijski polityk, w latach 1968-1971 premier tego kraju.

Życiorys[ | edytuj kod]

Peacock urodził się w Melbourne, jako syn zamożnego dyrektora kompanii. Uczęszczął do Scotch College oraz studiował prawo na University of Melbourne. W 1962 został prezydentem Młodych Liberałów. Rok później ożenił się z Susan Rossiter, córką parlamentarzysty izby niższej Australii, sir Johna Fredericka Rossiter. Mają trójkę dzieci. W 1965 został przewodniczącym Viktoriańskiej Partii Liberalnej. W 1997 otrzymał Order Australii.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Austin – miasto w południowej części Stanów Zjednoczonych, nad rzeką Kolorado (nie mylić z inną rzeką Kolorado tworzącą Wielki Kanion), stolica stanu Teksas. Miasto powstało w 1839 roku z osady Waterloo. Nową nazwę nadano mu na cześć zasłużonego dla Teksasu polityka Stephena F. Austina zwanego Ojcem Teksasu.

Przypisy[ | edytuj kod]

Warto wiedzieć że... beta

Drugi gabinet Malcolma Frasera – pięćdziesiąty drugi gabinet federalny Australii, urzędujący od 22 grudnia 1975 do 20 grudnia 1977. Był gabinetem koalicyjnym Liberalnej Partii Australii (LPA) i Narodowej Partii Wiejskiej (NCP). Od strony organizacyjnej wyróżniał się tym, iż po trzech latach przerwy przywrócono podział rządu federalnego na dwa szczeble - gabinet grupujący najważniejszych ministrów oraz grupę zwaną outer ministry, gdzie znaleźli się politycy niższej rangi, choć również noszący tytuły ministrów.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Melbourne (wym. [ˈmelbən] lub [ˈmɛlbərn]) – w latach 1901–1927 stolica Australii, największe miasto stanu Wiktoria oraz drugie pod względem wielkości w Australii (po Sydney), z liczbą ludności wynoszącą 4,8 mln mieszkańców. Uznane przez czasopismo „The Economist” za „Najlepsze miasto do życia na świecie” w latach 2011–2017. W Melbourne – obok Sydney – znajduje się największe skupisko polonijne Australii. Siedziba konsula honorowego Polski.
Liberalna Partia Australii (Liberal Party of Australia) to australijska partia polityczna założona w 1945, która od momentu swojego powstania zdominowała centro-prawicową scenę polityczną w Australii, konkurując z centro-lewicową Partią Pracy. Praktycznie od momentu założenia pozostaje w stałej koalicji z Australijską Partią Narodową.
Zgromadzenie Ustawodawcze Wiktorii (Victorian Legislative Assembly) - izba niższa parlamentu australijskiego stanu Wiktoria. Powstała w 1855, kiedy to ta ówczesna kolonia brytyjska uzyskała autonomię.
Order Australii (ang. Order of Australia) – najwyższe odznaczenie państwowe (cywilne i wojskowe) Australii przyznawane za wkład w rozwój kraju poprzez znaczące dokonania (ang. for the purpose of according recognition to Australian citizens and other persons for achievement or for meritorious service).

Reklama