Andorianie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Andoriańska kobieta.

Andorianie – to fikcyjna rasa żyjąca w fikcyjnym świecie Star Trek pochodząca z księżyca Andoria orbitującego wokół planety Andor gazowego olbrzyma. Andorianie są członkami i jednymi z założycieli Zjednoczonej Federacji Planet.

Melaniny – grupa pigmentów odpowiadających za pigmentację organizmów. U ludzi występują głównie w skórze właściwej i naskórku, we włosach, a także w naczyniówce, powodując, że promienie świetlne mogą padać do wnętrza oka tylko przez źrenicę. Melaniny skóry i włosów powstają pod wpływem enzymu tyrozynazy w procesie enzymatycznym melanogenezy, do której silnie pobudza promieniowanie UV. Melaniny w skórze chronią jej głębsze warstwy przed szkodliwym działaniem promieni ultrafioletowych, które wchodzą w skład promieniowania słonecznego. Pod wpływem tych promieni ilość melaniny się zwiększa, powodując przejściową zmianę zabarwienia skóry (opaleniznę).Zjednoczona Federacja Planet – fikcyjna organizacja istniejąca w serialu oraz filmach fabularnych z serii „Star Trek”. Jest to rodzaj galaktycznej unii łączącej prawie 150 światów oraz kolonii, która rozciąga się na przestrzeni 8000 lat świetlnych. Stolicą Federacji jest Ziemia.

Anatomia[ | edytuj kod]

Andorianie są rasą humanoidalną. Od ludzi odróżnia ich niebieskie zabarwienie skóry (jest za to odpowiedzialna duża ilość kobaltu w ich melaninie), białe włosy oraz posiadanie dwóch wypustek nad czołem.

Owe czułki zwane też antenami są wyroślami mieszczącymi narząd równowagi, wspomagają też narządy słuchu i wzroku (są odpowiedzialne tylko za widzenie przez nich kolorów, gdyż ich oczy tego nie potrafią). Odcięte odrastają w niecałe 9 miesięcy. Osobnik pozbawiony jednej z anten, adaptuje się do nowych warunków i jest w stanie zachować równowagę już po kilku dniach. Są one pozostałością od owadów – z których Andorianie wyewoluowali.

Szkielet zewnętrzny (egzoszkielet) – szkielet znajdujący się na zewnątrz ciała. Szkielet taki posiadają mięczaki i stawonogi. Podobnie jak endoszkielet, dostarcza on twardego oparcia i zaczepu dla mięśni, umożliwiając poruszanie się. Ponadto pełni funkcję ochronną. Ograniczeniem wynikającym z posiadania egzoszkieletu, jest ograniczenie wzrostu. Rozwiązaniem jest proces linienia.Humanoid – każdy byt, którego kształt ciała przypomina ludzkie. Termin obejmuje więc ssaki naczelne jak i mityczne istoty czy sztuczne organizmy (androidy), szczególnie w kontekście fantastyki naukowej i fantasy.

Kolejną insektoidalną pozostałością jest ich zanikający już szkielet zewnętrzny – który jest uzupełnieniem szkieletu wewnętrznego. Daje to Andorianom większą ochronę narządów.

Poza tym Andorianie są nieco wyżsi i silniejsi od ludzi.

 Ta sekcja jest niekompletna. Jeśli możesz, rozbuduj ją.

Historia[ | edytuj kod]

Przed założeniem Federacji, Andoria była monarchią, zaś światy, w XXIV wieku należące do Konfederacji Andoru, były częścią Imperium Andoriańskiego. Andoriańska armia nosiła nazwę Andoriańskiej Gwardii Imperialnej. Pierwszym napotkanym przez nich obcym gatunkiem byli Wolkanie, z którymi Andorianie byli w ciągłym konflikcie przez wiele lat. Pierwszy, dość niefortunny kontakt z Ziemią nastąpił w roku 2151, gdy Andorianie wzięli do niewoli członków załogi okrętu Enterprise, biorąc ich za wolkańskich szpiegów. Wkrótce jednak stosunki z Ziemią poprawiły się i Andorianie zostali jedną z ras założycielskich Zjednoczonej Federacji Planet, wraz ze swoimi niedawnymi wrogami – Wolkanami. W XXIV wieku Andoria jest demokracją, po tym, jak Imperium Andoriańskie przekształcone zostało w Konfederację Andoru. Według skali Richtera (stworzonej w XXIII wieku w uniwersum Star Trek) jest to cywilizacja na poziomie N: epoka technokracji.

Szkielet wewnętrzny (endoszkielet) – szkielet znajdujący się wewnątrz ciała, otoczony innymi tkankami. U kręgowców składa się z kości i chrząstek. Kości pojawiają się w tych miejscach, w których jest potrzebna sztywność i wytrzymałość na obciążenia, a chrząstki tam gdzie jest potrzebna sprężystość. Na przykład nos człowieka i krtań zbudowane są z chrząstek. Chrząstki służą też jako amortyzatory w stawach. U bezkręgowców szkielet wewnętrzny bywa inaczej zbudowany. U bezkręgowych strunowców budowany jest przez strunę grzbietową. U głowonogów chrzęstny szkielet osłania niektóre narządy. U gąbek zbudowany jest z igieł o różnej budowie fizycznej i chemicznej. Podobnie jak egzoszkielet dostarcza on twardego oparcia i zaczepu dla mięśni, przez co możliwy jest ruch. Jego ewolucyjną przewagą nad egzoszkieletem jest możliwość ciągłego wzrostu bez konieczności linienia.Owady, insekty (Insecta) – gromada stawonogów. Najliczniejsza grupa zwierząt. Są to zwierzęta wszystkich środowisk lądowych, wtórnie przystosowały się też do środowiska wodnego. Były pierwszymi zwierzętami, które posiadły umiejętność aktywnego lotu. Rozmiary ciała owadów wahają się od 0,25 mm do ponad 350 mm. W Polsce do najliczniej reprezentowanych rzędów owadów należą motyle, chrząszcze, błonkówki i muchówki. Owady mają olbrzymie znaczenie w przyrodzie, są wśród nich owady zarówno pożyteczne, jak i szkodniki, komensale i pasożyty. Nauka zajmująca się owadami to entomologia.

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • Artykuł o rasie na Memory-Alpha (ang.). [dostęp 2010-06-23].
  • Artykuł o rasie na Memory-Alpha (pol.). [dostęp 2010-06-23].
  • Gazowy olbrzym (planeta olbrzym) – typ planety, która nie ma stałej powierzchni, a skały nie stanowią znacznej części jej masy. Ma ona gęstą atmosferę, może być zbudowana głównie z gazu lub lodu; ma także niewielkie metaliczne, skalne lub skalno-lodowe jądro. Cechą wszystkich takich obiektów astronomicznych jest ich bardzo duży rozmiar i stosunkowo mała gęstość (w porównaniu z planetami skalistymi).
    Reklama