Andora w Konkursie Piosenki Eurowizji

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Andora uczestniczyła w Konkursie Piosenki Eurowizji od 2004 do 2009. Za przygotowania do konkursu w kraju odpowiedzialny był andorski nadawca publiczny Ràdio i Televisió d’Andorra (RTVA).

Cypr (Republika Cypryjska) – państwo położone na wyspie Cypr leżącej we wschodniej części Morza Śródziemnego u wybrzeży Turcji, Syrii i Libanu. Od 1 maja 2004 roku jest członkiem Unii Europejskiej.Marian van de Wal (ur. 21 stycznia 1970 we Vianen) – holenderska wokalistka, reprezentantka Andory podczas 50. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2005 roku z utworem „La mirada interior”.

W historii startów Andora nigdy nie zakwalifikowała się do finału konkursu. Najlepszym wynikiem kraju było 12. miejsce zajęte przez zespół Anonymous w półfinale 52. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2007. W 2010 nadawca RTVA wycofał się z udziału w konkursie, a rok później rozważał rezygnację z członkostwa w Europejska Unia Nadawców (EBU), czym uniemożliwiłby sobie m.in. udział w kolejnych konkursach. W 2012 ogłosił pozostanie w organizacji, nie wykazał jednak zainteresowania powrotem do konkursu.

Konkurs Piosenki Eurowizji 2005 – jubileuszowa, 50. edycja Konkursu Piosenki Eurowizji zorganizowana 19 i 21 maja 2005 roku w Pałacu Sportu w Kijowie przez ukraińskiego nadawcę publicznego Nacjonalna Telekompania Ukrainy (NTU), dzięki zwycięstwu reprezentantki Ukrainy – Rusłany podczas festiwalu w 2004 roku. Koncert półfinałowy oraz finał prowadziła prezenterka Marija Jefrosynina oraz dziennikarz radiowo-telewizyjny Pawło Szyłko.Konkurs Piosenki Eurowizji (ang. Eurovision Song Contest (ESC), fr. Concours Eurovision de la Chanson, potocznie Eurowizja) – organizowany od 1956 roku coroczny festiwal muzyczny, w którym udział biorą przedstawiciele publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Do 1994 roku organizowany był w marcu, kwietniu lub w maju. Od 1995 roku Konkurs Piosenki Eurowizji odbywa się w maju (najczęściej w drugiej połowie maja).

Historia Andory w Konkursie Piosenki Eurowizji[ | edytuj kod]

Marta Roure podczas występu w półfinale 49. Konkursu Piosenki Eurowizji, maj 2004

Andorski nadawca publiczny Ràdio i Televisió d’Andorra (RTVA) został aktywnym członkiem Europejskiej Unii Nadawców (EBU) w 2002.

Nagrody im. Marcela Bezençona - trofea dla najlepszych konkurencyjnych piosenek w finale, które zostały po raz pierwszy rozdane podczas Konkursu Piosenki Eurowizji 2002 w Estonii. Wymyślił je Christer Björkman (reprezentant Szwecji w 1992 roku i obecny Szef Delegacji Szwecji) i Richard Herrey (członek zespołu Herreys, zwycięzca z 1984 roku dla Szwecji), a nazwali je nazwiskiem twórcy corocznego konkursu, Marcela Bezençona.Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.

W maju 2003 zaczęły pojawiać się pierwsze doniesienia o potencjalnym debiucie kraju w 49. konkursie. W lipcu nadawca zapowiedział przygotowanie wieloetapowego procesu wyboru reprezentanta kraju. W grudniu telewizja zorganizowała przesłuchania do konkursu 12 punts, który składał się z sześciu koncertów ćwierćfinałowych (które odbyły się 18 i 25 stycznia oraz 1, 8, 15 i 22 lutego), dwóch półfinałowych (1 i 8 marca) oraz finału, który został rozegrany 15 marca. Do stawki konkursowej dopuszczono dwóch kandydatów: Martę Roure oraz żeński duet Bis a Bis. W rundach ćwierćfinałowych każdy z uczestników zaprezentował łącznie po sześć piosenek; Roure zaśpiewała utwory „Jugarem a estimar-nos”, „Vine”, „Terra”, „Crec”, „Em quedarà” i „No és nou”, a Bis a Bis – „Confia en mi”, „No esperis amor”, „El destí”, „Anem cap al nord”, „Si et perds” i „És que si”. W każdym z sześciu ćwierćfinałów do kolejnego etapu kwalifikował się jeden utwór, który zdobył większe poparcie komisji jurorskiej oraz telewidzów z Andory i Katalonii. Do półfinału trafiły propozycje: „No és nou”, „Terra”, „Em quedarà”, „Jugarem a estimar-nos” i „Crec” wykonane w kolejnych rundach przez Roure oraz piosenka „Vine” przypisana wówczas dla grupy Bis a Bis. Wówczas każdy z kandydatów zaprezentował solowo po dwa utwory, a dwa pozostałe („Em quedarà” w pierwszym i „Crec” w drugim półfinale) – razem. Do finału zakwalifikowano dwie najwyżej ocenione propozycje – „Terra” i „Jugarem a estimar-nos”. W finale uczestnicy zaprezentowali własną wersję obu kompozycji. Największe poparcie zdobyła piosenka „Jugarem a estimar-nos”, a w głosowaniu na reprezentanta kraju wygrała Roure. 5 maja rozpoczęła próby do występu w konkursie. Tydzień później zaprezentowała się w półfinale konkursu i zajęła w nim osiemnaste miejsce z 12 punktami na koncie (wszystkie od Hiszpanii), przez co nie awansowała do finału.

Punk – gatunek muzyczny w obrębie muzyki rockowej (punk rock) lub całokształt muzyki tworzonej przez grupy nawiązujące do ideologii ruchu punk; w szerszym znaczeniu: kontrkultura młodzieżowa czy wręcz kultura alternatywna / ruch kulturowo-społeczno-polityczny, zapoczątkowany w połowie lat 70. XX w., w różnych swoich przejawach istniejący do dziś. Także nazwa, również w złożeniach, stylów w sztuce, literaturze, muzyce, modzie itp. oraz innych przejawów ludzkiej aktywności odwołujących się do pierwotnego znaczenia pojęcia.Europejska Unia Nadawców (ang. European Broadcasting Union, w skrócie EBU), (franc. Union européenne de radio-télévision, w skrócie UER), nazywana także Eurowizją, powstała w 1950 roku jako organizacja skupiająca publiczne (niekomercyjne) stacje radiowe i telewizyjne Europy Zachodniej w celu wymiany realizowanych programów i wspólnej produkcji audycji dla widzów w wielu krajach. W socjalistycznej Europie Wschodniej powstała kilkanaście lat później konkurencyjna instytucja - Międzynarodowa Organizacja Radia i Telewizji (Interwizja). Polskie Radio i Telewizja należały do Interwizji. W latach 70. XX wieku Festiwal w Sopocie miał nawet formułę "Festiwalu Interwizji", odpowiednika Konkursu Piosenki Eurowizji.

W październiku 2004 krajowy nadawca potwierdził udział w 50. Konkursie Piosenki Eurowizji. W tym czasie przedstawiciel stacji ogłosił, że reprezentant zostanie wybrany za pomocą krajowych selekcji Eurocàsting 2005. W pierwszym etapie eliminacji stacja wybrała trzydziestu sześciu półfinalistów eliminacji, spośród których telewidzowie wybrali 16 uczestników kolejnej rundy selekcji za pomocą głosowania telefonicznego i SMS-owego. Zostali nimi: Susanna Gómez, Anna Madeira, Bàrbara Escudero, Isthar Ruiz, Marta Mas, Francesc Leiva, Letícia Sánchez, M. Carme Puig, Mar Capdevila, Julio Barrero, Julià Alaez, Marie Ann Van de Wal, Laura Rodríguez, Francesca Gutiérrez, Marta Dallerés i Juanjo García. 10 grudnia podczas programu Diagonal ogłoszono, że finalistami konkursu zostali: Isthar Ruiz, Mar Capdevila i Marie Ann van de Wal. 19 stycznia 2005 odbył się koncert finałowy selekcji, który poprowadzili Meri Picart i Josep Lluís Trabal. W trakcie programu każdy z uczestników zaśpiewał po dwie piosenki, a największe poparcie zdobyła Marian van de Wal, która zdobyła łącznie trzy punkty i zremisowała z inną uczestniczką, Marą Capdevilą. Ówczesny regulamin konkursu stanowił, że o ostatecznych wynikach decyduje głos najmłodszego członka komisji, dzięki czemu to van de Wal wygrała prawo reprezentowania kraju podczas Konkursu Piosenki Eurowizji organizowanego w Kijowie. Trzy dni później w Sant Julià de Lòria odbył się specjalny koncert, w trakcie którego został wybrany konkursowy utwór dla piosenkarki. Arystka zaprezentowała wówczas trzy propozycje: „La mirada interior”, „No Demanis” i „Dóna'm la pau”. Największe poparcie jurorów i telewidzów zdobyła katalońskojęzyczny utwór „La mirada interior”, który napisali Rafah Tanit, Daniel Aragay i Rafa Fernández. Po wygranej w selekcjach krajowe media krytykowały wyniki oraz wybór holenderskiej Marian van de Wal na reprezentantkę Andory, w przeciwieństwie do mediów z Holandii, które chwaliły wybór. Sam utwór opisywany był jako „chwytliwy, ale staromodny”. Piosenkarka wyruszyła w europejską trasę promocyjną, obejmującą występy w Holandii, Belgii, Hiszpanii, we Francji, na Cyprze i Malcie. 19 maja wystąpiła w półfinale 50. Konkursu Piosenki Eurowizji, zajęła 23. miejsce po uzyskaniu 27 punktów, przez co nie awansowała do finału konkursu. Podczas występu na scenie wokalnie wsparła ją Anabel Conde, zdobywczyni drugiego miejsca dla Hiszpanii podczas konkursu w 1995.

Kijów (ukr. Київ, Kyjiw, ros. Киев, Kijew) – stolica i największe miasto Ukrainy, nad rzeką Dniepr. Był miastem królewskim Rzeczypospolitej Obojga Narodów.Hiszpania uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1961 roku. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmuje się hiszpański nadawca publiczny Televisión Española (TVE).

W 2006 andorska stacja oddelegowała swojego reprezentanta na 51. Konkurs Piosenki Eurowizji w Atenach. W przeciwieństwie do poprzednich lat, tym razem przedstawiciel kraju został wybrany wewnętrznie przez władze RTVA. Spośród 44 kandydatów na reprezentantkę została wybrana Jennifer „Jenny” Serrano z piosenką „Sense tu”. 18 maja piosenkarka wystąpiła w półfinale konkursu jako czwarta w kolejności. Zdobyła łącznie 8 punktów (wszystkie z Hiszpanii) i zajęła ostatnie, 23. miejsce, nie zdobywając awansu do finału.

Katalonia (kat. Catalunya [kətəˈɫuɲə], hiszp. Cataluña, oksytański Catalonha) – wspólnota autonomiczna Hiszpanii. W szerszym znaczeniu – region geograficzny i kraina historyczna na Półwyspie Iberyjskim z ośrodkiem kulturalnym i administracyjnym w Barcelonie. La mirada interior – singiel andorskiej piosenkarki Marian van de Wal napisany przez Rafaha Tanita, Daniela Aragaya i Rafę Fernándeza oraz wydany w 2005 roku.
Anonymous podczas występu w półfinale 53. Konkursu Piosenki Eurowizji, maj 2007

W grudniu 2006 andorska telewizja potwierdziła udział w 52. Konkursie Piosenki Eurowizji w Helsinkach. Reprezentant kraju został wyłoniony poprzez wewnętrzne eliminacje Projecte Eurovisió, został nim punkowy zespół Anonymous z utworem „Salvem el món (Let’s Save the World)”. Piosenka miała swoją premierę 1 marca podczas gali telewizyjnej, organizowanej w Auditori Claror del Centre Cultural i de Congressos Lauredià w Sant Julià de Lòria. 10 maja zespół wystąpił w półfinale konkursu z dwudziestym pierwszym numerem startowym. Zdobył łącznie 80 punktów, w tym m.in. maksymalną notę 12 punktów z Hiszpanii, i zajął dwunaste miejsce, nie zdobywając awansu do finału.

Marta Roure i Besolí (ur. 16 stycznia 1981 w Andorze La Vella) – andorska piosenkarka, pierwsza w historii reprezentantka Andory podczas 49. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2004 roku.Belgrad (Београд, Beograd, starożytne Singidunum, daw. Białogród, węg. Nándorfehérvár) – stolica Serbii. Miasto leży w północnej Serbii, przy ujściu Sawy do Dunaju.

Po niezakwalifikowaniu się Andory do finału Konkursu Piosenki Eurowizji w 2007, andorskie media spekulowały o chęci wycofania się krajowej telewizji z udziału w kolejnym konkursie. Ostatecznie stacja potwierdziła wysłanie reprezentanta na 53. Konkurs Piosenki Eurowizji w Belgradziei ogłosiła, że przedstawiciel kraju ponownie zostanie wybrany wewnętrznie przez władze telewizji. Na początku listopada dziennik „Diari d’ Andorra” ogłosił, jakoby reprezentantką Andory miała zostać Gisela, co zostało potwierdzone w grudniu przez telewizję RTVA podczas konferencji prasowych z udziałem piosenkarki. Jej utworem konkursowym została piosenka „Casanova”, opisywana przez wykonawczynię jako „bardzo rytmiczna i magiczna”, a także „nowoczesna i zaskakująca”. 20 maja wystąpiła z 12. numerem startowym w pierwszym półfinale konkursu. Zdobyła łącznie 22 punkty, w tym maksymalną notę 12 punktów od Hiszpanii, i zajęła 16. miejsce, przez co nie awansowała do finału. Za choreografię andorskiego występu odpowiadał José Cruz.

Helsinki (fin. Helsinki, szw. Helsingfors, ros. Хе́льсинки, lap. Helsset) – stolica i największe miasto Finlandii oraz regionu Uusimaa. Liczba mieszkańców 591 306, aglomeracja – około 1,2 mln. W skład zespołu miejskiego wchodzą: Espoo, Vantaa i Kauniainen. Są głównym ośrodkiem przemysłu, kultury i administracji. Port nad Zatoką Fińską. Uniwersytet założony w 1828 roku. W aglomeracji znajduje się główny fiński port lotniczy Helsinki-Vantaa.Malta, Republika Malty (Repubblika ta’ Malta, Republic of Malta) – państwo wyspiarskie położone w Europie Południowej, na Morzu Śródziemnym, na południe od Sycylii.
Gisela w trakcie występu w półfinale 53. Konkursu Piosenki Eurowizji, maj 2008

We wrześniu 2008 telewizja RTVA potwierdziła udział w 54. Konkursie Piosenki Eurowizji w Moskwie. Zapowiedziała też, że, w przeciwieństwie do poprzednich lat, zorganizuje krajowe eliminacje, mające wyłonić reprezentanta kraju w konkursie. 24 października stacja rozpoczęła nabór do selekcji, który zakończył się 1 grudnia. Do siedziby nadawcy trafiło łącznie 107 zgłoszeń. Choć pierwotnie telewizja zapowiadała przygotowanie kilku widowisk selekcyjnych, ostatecznie zorganizowała jedynie krajowy finał. 13 grudnia ujawniła listę finalistów, który zostali: Susanne Georgi, Marc Durandeau i Marc Canturri oraz Lluís Cartes. Pod koniec miesiąca ogłoszono dyskwalifikację duetu Durandeau-Canturri z powodów regulaminowych (udział ich utworu „Estrelles d’or” w hiszpańskich eliminacjach eurowizyjnych w 2008). Nowym finalistą selekcji został Mar Capdevilla. 14, 21 i 28 stycznia wyemitowano specjalne programy telewizyjne Passaport a Moscou, przedstawiające sylwetki finalistów oraz ich konkursowe pioseki. 4 lutego w Apolo Andorra Hall w Andorze odbył się finał selekcji, który poprowadziła Meri Picart. Wygrała je Susanne Georgi z piosenką „La teva decisió (Get a Life)”, zdobywając 47% poparcia jurorów i 66% głosów telewidzów. Za udział w konkursie stacja RTVA zapłaciła 140 tys. dolarów.

Andora, Księstwo Andory (kat. Principat d’Andorra [prinsiˈpat dənˈdorə]), nazwa historyczna (tradycyjna): Doliny Andory (kat. Les Valls d’Andorra) – małe państwo w południowo-zachodniej Europie, bez dostępu do morza. Leży w Pirenejach, granicząc od północy z Francją, a od południa z Hiszpanią. OGAE (fr. Organisation Générale des Amateurs de l’Eurovision) – pozarządowa, pozapolityczna organizacja non-profit, międzynarodowy fanklub Konkursu Piosenki Eurowizji założony w 1984 roku w mieście Savonlinna w Finlandii przez Jari-Pekka Koikkalainena mający na celu szerzenie krajowej muzyki popularnej na całym świecie oraz współpraca z innymi klubami, współpraca z fanami festiwalu, promocja konkursu i utworzenie silnych relacji z krajowymi nadawcami. Składa się z 37 klubów fanów konkursu rozmieszczonych po całej Europie. Wszystkie inne państwa na świecie są zjednoczone w OGAE Reszta Świata, które powstało w 2004 roku. Od 2 lipca 2011 roku centrala OGAE International z siedzibą w Paryżu posiada status prawny.

W sierpniu 2009 pojawiły się pogłoski, jakoby z powodu redukcji budżetu telewizji RTVA, stacja nie wyśle swojego reprezentanta na 55. Konkurs Piosenki Eurowizji w Oslo. Pomimo wstępnej deklaracji udziału w konkursie, w grudniu stacja ogłosiła wycofanie się z rywalizacji. Od tamtej pory nie powrócił do konkursu.

Konkurs Piosenki Eurowizji 2004 – 49. edycja Konkursu Piosenki Eurowizji zorganizowana 12 i 15 maja 2004 roku w Abdi İpekçi Arena w Stambule przez tureckiego nadawcę Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT), dzięki zwycięstwu reprezentantki Turcji Sertab Erener na festiwalu w 2003 roku.Anonymous – zespół punkowy z Andory, reprezentant tego kraju w Konkursie Piosenki Eurowizji 2007. Ich debiutancka piosenka "Salvem El Mon" reprezentuje styl punk rock. Nie awansowali do wspomnianego wcześniej finału Konkursu Piosenki Eurowizji 2007, mimo że w sondażach przed półfinałem byli typowani jako jedni z faworytów. W półfinale zajęli 12. miejsce.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Konkurs Piosenki Eurowizji 2008 – 53. edycja Konkursu Piosenki Eurowizji zorganizowana przez serbskiego nadawcę Radio-Televizija Srbija (RTS) w Serbii, dzięki zwycięstwu Mariji Šerifović w 2007 roku. Hasłem przewodnim tej edycji konkursu zostało „Confluence of Sound”.
Susanne Georgi właśc. Susanne Jonah-Lynn Georgi (ur. 27 lipca 1976 w Danii) - piosenkarka i prezenterka. W 2009 roku wzięła udział w Konkursie Piosenki Eurowizji jako reprezentantka Andory.
Gisela (właściwie Gisela Lladó Cánovas, ur. 1 stycznia 1979 w Barcelonie, Hiszpania), piosenkarka hiszpańska. Popularna stała się gdy zajęła 8 miejsce w pierwszej edycji Operacion Triunfo.
Hiszpania, Królestwo Hiszpanii (hiszp. Reino de España, gal. Reino de España, kat. Regne d’Espanya, arag. Reino d’España, bask. Espainiako Erresuma, okc. Regne d’Espanha, ast. Reinu d’España) – największe z trzech państw położonych na Półwyspie Iberyjskim.
Jugarem a estimar-nos – utwór andorskiej wokalistki Marty Roure, napisany przez Jofrego Bardagíego, nagrany oraz wydany w 2004 roku, umieszczony na debiutanckim albumie studyjnym artystki pt. Nua.
Udział w Konkursie Piosenki Eurowizji bierze pięćdziesiąt jeden państw. Spośród nich tylko 26 wygrało konkurs. Państwa, które biorą udział w konkursie, należą do European Broadcasting Union (EBU).
Francja (fr. France, IPA: /fʁɑ̃s/), Republika Francuska (fr. République française /ʁe.py.blik fʁɑ̃.sɛz/) – państwo, którego część metropolitalna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitalna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l’Hexagone (sześciokąt) – pochodzi to od kształtu Francji metropolitalnej.

Reklama