• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Andie MacDowell  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Monte Carlo – amerykański film w reżyserii Thomasa Bezuchy z Seleną Gomez w roli głównej. Premiera filmu w Polsce odbyła się 9 września 2011 roku. Graffiti – nazwa zbiorcza dla różniących się tematem i przeznaczeniem elementów wizualnych, np. obrazów, podpisów lub rysunków, które są umieszczane w przestrzeni publicznej lub prywatnej za pomocą różnych technik. Zazwyczaj tworzone jest anonimowo i bez odpowiednich zezwoleń lub – rzadziej – za zgodą albo na zamówienie właściciela pomalowanego obiektu, jak np. graffiti „Łobez – plan miasta” wykonany przez miejscowych twórców.

  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH
  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Andie MacDowell, właśc. Rosalie Anderson MacDowell (ur. 21 kwietnia 1958 w Gaffney) – amerykańska aktorka i modelka.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Wczesne lata[ | edytuj kod]

  Urodziła się w Gaffney w Karolinie Południowej jako córka Pauline „Pauli” Johnston (z domu Oswald), nauczycielki muzyki, i Mariona St. Pierre’a MacDowella, zarządcy tarcicy. Była najmłodszą z czterech sióstr. Jej przodkowie mieli pochodzenie angielskie, francuskie, szkockie, irlandzkie i walijskie.

  Calvin Richard Klein (ur. 19 listopada 1942 roku w Nowym Jorku) – syn węgierskiego imigranta, amerykański projektant mody.Muppety z kosmosu (ang. Muppets From Space, 1999) – amerykański film familijny, szósty film fabularny z występem Muppetów i pierwszy po śmierci twórcy Muppetów – Jima Hensona.

  Jej rodzina była właścicielem domku letniskowego z okresu Antebellum w Arden w Karolinie Północnej, który został przekształcony w bed and breakfast o nazwie Blake House Inn. Graffiti z dziecięcych wizyt są przechowywane w szafie na piętrze. Jej matka była alkoholiczką, a jej rodzice rozwiedli się, gdy miała sześć lat. Kiedy miała osiem lat, jej ojciec ożenił się ponownie z Mary Frances Stone; związek ten trwał aż do jego śmierci. Jej matka zmarła w wieku 53 lat. Przez dwa lata studiowała na Uniwersytecie Winthrop, a następnie krótko przeniosła się do Columbii w Karolinie Południowej.

  Francuzi w Stanach Zjednoczonych Ameryki / francuscy Amerykanie (ang. French American, Franco-American) – mieszkańcy i obywatele USA pochodzący od francuskich imigrantów. Wiele francusko-amerykańskich rodzin nie przybyło bezpośrednio z Francji, lecz pochodzą one od osadników z francuskich kolonii w Nowym Świecie z wieków XVII i XVIII, którzy dopiero później przenieśli się do Stanów, bądź stali się ich mieszkańcami po włączeniu do Unii swoich terenów. Szacuje się, że ok. 13 milionów mieszkańców USA jest pochodzenia francuskiego, 1,7 mln z nich mówi w języku przodków w swoim domu rodzinnym. 400 tys. z nich posługuje się francuskim kreolskim.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Andie MacDowell w Cannes (2001)

  Najpierw została zauważona przez przedstawiciela Wilhelmina Models podczas podróży do Los Angeles, zanim później podpisała kontrakt z Elite Model Management w Nowym Jorku w 1978. Pracowała jako modelka dla „Elle” i „Vogue”, biorąc udział w kampanii Yves Saint Laurenta, Vassarette, perfum Armaniego, Sabeth-Row, Mink International, Anne Klein i Bill Blass. Miała dwadzieścia kilka lat i mieszkała w Paryżu. Seria billboardów na Times Square i ogólnokrajowe reklamy telewizyjne dla Calvina Kleina zwróciły na nią uwagę i doprowadziły do jej debiutu w roli Pani Jane Porter w filmie przygodowym Hugh Hudsona Greystoke: Legenda Tarzana, władcy małp (Greystoke: The Legend of Tarzan, Lord of the Apes, 1984) wg powieści Edgara Rice’a Burroughsa u boku Christophera Lamberta. Jednak z powodu silnego południowego akcentu jej kwestie zostały w końcowej wersji filmu zdubbingowane przez Glenn Close. Po występie w melodramacie Joela Schumachera Ognie św. Elma (St. Elmo's Fire, 1985), powróciła do kariery modelki, podpisując lukratywny kontrakt z firmą kosmetyczną L’Oréal i Calvinem Kleinem.

  Bed and breakfast (ang. łóżko i śniadanie), B&B – rodzaj zakwaterowania turystycznego w Wielkiej Brytanii, Irlandii oraz innych krajach anglosaskich. Nazwa przypomina znaczeniem polskie powiedzenie „wikt i opierunek”.Gracz – amerykańska tragikomedia z 1992 roku na podstawie powieści Michaela Tolkina pod tym samym tytułem. Film jest satyrą na Hollywood.

  Wkrótce znalazła się w obsadzie serialu Tajemnice Sahary (Secret of the Sahara, 1987) u boku Michaela Yorka i Daniela Olbrychskiego. Rola Ann w dramacie Seks, kłamstwa i kasety wideo (Sex, Lies, and Videotape, 1989) przyniosła jej znakomite recenzje i szereg nagród, w tym Independent Spirit Awards i nagrodę Stowarzyszenia Krytyków Los Angeles oraz nominację do Złotego Globu w kategorii „Najlepsza aktorka w filmie dramatycznym”.

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Ray Liotta, właściwie Raymond Allen Liotta (ur. 18 grudnia 1954 w Newark, w stanie New Jersey) – amerykański aktor oraz producent filmowy i telewizyjny.

  Za postać Brontë Parrish w komedii romantycznej Petera Weira Zielona karta (Green Card, 1990) z Gérardem Depardieu zdobyła nominację do Złotego Globu dla „Najlepszej aktorki w filmie komediowym lub musicalu”. W dramacie telewizyjnym HBO Mężczyźni i kobiety 2: W miłości nie ma zasad (Women and Men II, 1991) z Rayem Liottą zagrała postać alkoholiczki Emily Meadows. Za kreację Carrie w komedii romantycznej Mike’a Newella Cztery wesela i pogrzeb (Four Weddings and a Funeral, 1994) z Hugh Grantem była nominowana do nagrody Davida di Donatello i Złotego Globu dla najlepszej aktorki w filmie komediowym lub musicalu.

  Michael Cormac Newell (ur. 28 marca 1942 w St. Albans, Hertfordshire, Wielka Brytania) – brytyjski reżyser i producent filmowy. Model (mężczyzna), modelka (kobieta) − osoba zawodowo zajmująca się pozowaniem artyście (fotografowi, malarzowi, rzeźbiarzowi) lub demonstrowaniem strojów podczas pokazów mody.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Dzień Świstaka (ang. Groundhog Day) - amerykański film fabularny (komedia romantyczna) z 1993 roku, w reż. Harolda Ramisa.
  21 kwietnia jest 111. (w latach przestępnych 112.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 254 dni.
  Find a Grave – strona internetowa, która umożliwia dostęp do baz danych cmentarzy. Za jej pomocą można odszukać m.in. groby wielu znanych osób.
  HBO (akronim od Home Box Office) – komercyjna, płatna, amerykańska stacja telewizyjna nadająca głównie filmy największych wytwórni filmowych z Hollywood oraz produkująca własne seriale telewizyjne. Transmituje też wiele walk boksu zawodowego. Dostępna jest głównie przez sieci kablowe. W skład HBO na terenie Polski wchodzi 5 kanałów: HBO HD, HBO 2 HD, HBO, HBO 2 i HBO Comedy. Spółka HBO jest też właścicielem kanału Cinemax.. Dodatkowo jest dostępna wypożyczalnia filmów HBO ON DEMAND (dawniej HBO Digital). W Polsce HBO jest producentem programów rozrywkowych HBO Na Stojaka i HBO Stand Up Comedy Club.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Independent Spirit Awards − ufundowana w 1984 roku nagroda zwana potocznie Nagrodą FINDIE (od "Friends of Independents") przyznawana jest corocznie twórcom kina niezależnego. Nagroda przyznawana jest przez organizację non-profit Film Independent, zrzeszającą niezależnych twórców.
  Vogue – amerykański magazyn skierowany do kobiet, wydawany od końca XIX wieku do dziś. Dotyczy mody, życia gwiazd, lecz zawiera także artykuły z dziedzin sztuki, polityki. Przez wielu jest uważany za najważniejsze kobiece pismo w świecie mody i modelingu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.956 sek.