Ancients

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Samuel Palmer, Early Morning, 1825

The Ancients (także Shoreham Ancients i Extollagers) – niewielka grupa artystyczna angielskich malarzy romantycznych aktywna w latach 1826-1834.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Ojcem duchowym grupy był William Blake, który zaraził malarzy swoim mistycyzmem, inspirował ich twórczość i osobiście uczestniczył w zebraniach. Przywódcą grupy i jej najbardziej znanym członkiem był Samuel Palmer, w zebraniach udział brali Edward Calvert, George Richmond i John Linnell oraz kilku mniej znanych malarzy. Artyści spotykali się najczęściej w domu Samuela Palmera położonym w sielankowej okolicy w Shoreham (hrabstwo Kent).

Malarstwo – obok rzeźby i grafiki jedna z gałęzi sztuk plastycznych. Posługuje się środkami plastycznego wyrazu, np. barwną plamą i linią, umieszczonymi na płótnie lub innym podłożu (papier, deska, mur), a dzieła zwykle są dwuwymiarowe lub dwuwymiarowe z elementami przestrzennymi. Twórczość malarska podlega zasadom właściwym dla danego okresu. Poszukiwanie odmiennych form wyrazu przyczynia się jednak do kształtowania nowych oryginalnych kierunków i niezwykłej różnorodności dzieł malarskich.Kent – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne w południowo-wschodniej Anglii, w regionie South East England, leżące nad Cieśniną Kaletańską i Morzem Północnym. Położone w bezpośredniej bliskości Londynu i zaliczane do tzw. Home Counties, jest zarazem hrabstwem położonym najbliżej kontynentalnej Europy.

Nazwa grupy miała związek z fascynacją średniowieczem jej członków, artyści wyrażali poparcie dla chrześcijańskich i konserwatywnych wartości. Ich prace wyrażały mistyczną wizję natury, w przypadku Palmera głęboko chrześcijańską, a u Calverta bardziej pogańską i nacechowaną erotyzmem. Członkowie Ancients najczęściej malowali obrazy o tematyce pasterskiej.

Romantyzm (z fr. romantisme, od roman – powieść, opowieść) – epoka w historii sztuki i historii literatury trwająca od lat 90. XVIII wieku do lat 40. XIX wieku. Romantyzm był ruchem ideowym, literackim i artystycznym, który rozwinął się początkowo w Europie i wyrażał się w poezji, malarstwie i muzyce.Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

Bibliografia[ | edytuj kod]

  • Ian. Chilvers: Oksfordzki leksykon sztuki. Warszawa: Arkady, 2002, s. 33. ISBN 83-213-4157-8.
  • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • Ancients na stronie Tate Gallery (ang.). [dostęp 10.06.2011]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-07-05)].
  • Shoreham – wieś w Anglii, w hrabstwie Kent, w dystrykcie Sevenoaks. Leży 26 km na zachód od miasta Maidstone i 29 km na południowy wschód od centrum Londynu.John Linnell (ur. 16 czerwca 1792 w Bloomsbury, zm. 20 stycznia 1882 w Redhill) - angielski malarz, grafik i miniaturzysta.
    Reklama