Anchorman

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Prezenterka prowadząca wiadomości telewizyjne

Anchorman lub anchorwoman (także anchorperson lub w skrócie anchor) – w mediach: główna osoba prowadząca program, przeważnie informacyjny (wiadomości, sport itp.), koordynująca doniesienia, przekazy, reportaże innych prezenterów, konsultantów, dziennikarzy, reporterów. Inaczej: człowiek, który jest główną, rozpoznawalną twarzą programu.

American Broadcasting Company (krócej ABC lub ABC Network) − jedna z trzech głównych amerykańskich sieci telewizyjnych w USA, powstała w 1932 jako radio NBC Blue Network. Obecnie należy ona do The Walt Disney Company.Tomasz Lis (ur. 6 marca 1966 w Zielonej Górze) – polski dziennikarz telewizyjny, publicysta, prowadzący i reporter, mający w swoim dorobku m.in. pracę korespondenta Wiadomości w Stanach Zjednoczonych i prowadzenie głównych telewizyjnych programów informacyjnych TVP, TVN i Polsatu; w latach 2010–2012 redaktor naczelny „Wprost”, od 2012 redaktor naczelny „Newsweek Polska” i współwłaściciel serwisu internetowego naTemat.pl.

Znani prezenterzy amerykańscy:

 • Walter Cronkite i Dan Rather z CBS;
 • Peter Jennings z ABC;
 • Tom Brokaw z NBC;
 • Katie Couric CBS, ABC
 • W Polsce za anchormana uznawany był Tomasz Lis – twórca, dawniej gospodarz Faktów w TVN.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. The American Heritage Dictionary, Dell Publishing, New York 2001ISBN 0-440-23701-7
  2. Webster's College Dictionary, Random House, Inc., New York 1995, ISBN 0-679-43886-6

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Ben Zimmer: Was Cronkite Really the First "Anchorman"? How we came to use the term. (ang.). Slate, 2009-07-18.
 • Fakty – polski program informacyjny telewizji TVN nadawany od 3 października 1997 codziennie o godz. 19:00 (do 1 maja 1998 Fakty nadawano o godzinie 19:30) na kanałach TVN i TVN24 BiS oraz w rozdzielczości HDTV (1920x1080 z przeplotem) na kanale TVN HD i TVN24 HD. Daniel Irvin Rather, Jr. (ur. 31 października 1931 roku w Wharton w Teksasie) - jeden z najsłynniejszych amerykańskich dziennikarzy, wieloletni anchorman CBS Evening News (1981-2005).
  Warto wiedzieć że... beta

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Thomas John Brokaw (ur. 6 lutego 1940 roku w Webster, Południowa Dakota) to popularny amerykański dziennikarz telewizyjny i były anchor NBC Nightly News with Tom Brokaw. Ostatni raz poprowadził wiadomości 1 grudnia 2004 roku. Uczynił ze swojego programu najchętniej oglądany serwis informacyjny w Stanach Zjednoczonych. Otrzymał wiele nagród, m.in. 7 Emmy i nagrodę Peabody. Autor książek, głównie wspomnieniowo-historycznych, i licznych artykułów prasowych.
  NBC (od National Broadcasting Company) – amerykańska sieć telewizyjna (pierwotnie radiowa) z siedzibą w Rockefeller Center, Nowy Jork. Jest częścią medialnego koncernu NBCUniversal. Dostarcza audycji ponad 200 amerykańskim stacjom telewizyjnym. Właściciel sieci, NBCUniversal, od 2011 roku należy w 51% do firmy Comcast, zaś 49% nadal do GE.
  TVN – polska komercyjna stacja telewizyjna, wchodząca w skład Grupy TVN należącej do grupy medialnej ITI. Rozpoczęła ona nadawanie 3 października 1997 o godz. 19:00. Jest to jeden z najchętniej oglądanych kanałów telewizji komercyjnej w kraju.
  Slate – magazyn internetowy zajmujący się bieżącymi wydarzeniami oraz kulturą, wydawany od 1996 roku. Twórcą jest były redaktor czasopisma New Republic Micheal Kinsley. Początkowo magazyn był częścią MSN, lecz 21 grudnia 2004 został sprzedany The Washington Post Company.
  Katherine Anne Couric (ur. 7 stycznia 1957 w Arlington w stanie Wirginia, Stany Zjednoczone) – amerykańska dziennikarka.

  Reklama