Anatolij Kartaszow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Anatolij Jakowlewicz Kartaszow ros. Анатолий Яковлевич Карташов (ur. 25 sierpnia 1932 r. w obwodzie woroneskim (ZSRR); zm. 11 grudnia 2005 w Kijowie) – radziecki pilot wojskowy, członek pierwszego oddziału kosmonautów ZSRR (WWS 1).

Kijów (ukr. Київ, Kyjiw, ros. Киев, Kijew) – stolica i największe miasto Ukrainy, nad rzeką Dniepr. Był miastem królewskim Rzeczypospolitej Obojga Narodów.Statek kosmiczny – pojazd poruszający się poza atmosferą Ziemi. Pojazd ten musi być wyniesiony i rozpędzony do odpowiedniej prędkości przez silniki napędowe. Współczesne statki kosmiczne wynoszone są w górę dzięki napędowi rakietowemu, który wytwarza siłę odrzutu. Wyróżnia się kilka rodzajów statków kosmicznych:

Wojskową szkołę lotniczą ukończył w 1954 roku, później służył w różnych jednostkach wojsk lotniczych.

W 1960 roku wybrano go do zespołu przyszłych kosmonautów. Przygotowywał się do lotu na statku kosmicznym Wostok.

Pełnego kursu jednak nie zakończył.

7 kwietnia 1961 wykluczono go z oddziału decyzją komisji lekarskiej. Podczas ćwiczeń na wirówce (z co najmniej ośmiokrotnym przeciążeniem) na jego ciele pojawiały się krwawe podbiegnięcia. Surowy reżim medyczny, jaki stosowano w tamtym czasie, wykluczył go z dalszych przygotowań. Już kilka lat później jego przypadłość nie stanowiłaby problemu. Proponowano mu po pewnym czasie przejście powtórnej komisji lekarskiej ale Kartaszow nie wyraził na to zgody.

Daleki Wschód – nazwa stosowana dla określenia obszaru wschodniej Azji, ciągnącego się wzdłuż wybrzeży Pacyfiku. Najczęściej do tego regionu zalicza się Japonię, Koreę Południową, Koreę Północną, Republikę Chińską (Tajwan) oraz wschodnie tereny Chińskiej Republiki Ludowej. Niekiedy włącza się również Mongolię, kraje Azji Południowo-Wschodniej położone na Archipelagu Malajskim i Półwyspie Indochińskim, wschodnie obszary Rosji oraz rzadko Tybet.Kosmonauta, także astronauta oraz tajkonauta lub yuhangyuan (chiń. kosmiczny nawigator, podróżnik) – osoba odbywająca loty kosmiczne lub przygotowywana do odbywania takich lotów.

Po opuszczeniu oddziału kontynuował służbę w lotnictwie wojskowym. Służył w okręgu moskiewskim i na Dalekim Wschodzie ZSRR. Od 1975 roku był pilotem doświadczalnym w biurze konstrukcyjnym O. K. Antonowa w Kijowie.

Przeszedł na emeryturę w 1985 r. w stopniu pułkownika.

Zmarł 11 grudnia 2005.

WWS-1 – pierwszy oddział kosmonautów ZSRR. Został sformowany w okresie od lutego do kwietnia 1960 roku. Jego oficjalna nazwa brzmiała 1960 Группа ВВС № 1 – 1960 grupa WWS nr 1. Skrót WWS oznaczał Военно-Bоздушные Cилы – wojskowe siły powietrzne.Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich, Związek Radziecki, ZSRR (ros. Советский Союз, Союз Советских Социалистических Республик [СССР], trb. Sowietskij Sojuz, Sojuz Sowietskich Socyalisticzeskich Riespublik, [SSSR]) – historyczne państwo socjalistyczne w Europie północnej i wschodniej oraz Azji północnej i środkowej.

Zobacz też[ | edytuj kod]

  • grupy i oddziały kosmonautów
  • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • spacefacts.de ( j. angielski)
  • Reklama