Anatini

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Anatiniplemię ptaków z rodziny kaczkowatych (Anatidae). W polskiej literaturze dla tego taksonu stosuje się nazwę zwyczajową kaczki właściwe.

Ptaki (Aves) – gromada stałocieplnych zwierząt z podtypu kręgowców. Jest najbardziej zróżnicowaną spośród gromad kręgowców lądowych – istnieje około 10 tys. gatunków ptaków, które zamieszkują ekosystemy na całym świecie. Ich wielkość waha się od 5 cm u koliberka hawańskiego do 2,7 m u strusia.Dymorfizm płciowy, dwupostaciowość – rodzaj dymorfizmu przejawiający się różnicami w morfologii samicy i samca jednego gatunku. Zjawisko to jest widoczne u wielu grup zwierząt, np.:

Charakterystyka[ | edytuj kod]

Obejmuje gatunki wodne, zamieszkujące cały świat. Ptaki te charakteryzują się następującymi cechami:

 • długość ciała 30‒70 cm
 • masa ciała 400‒1700 g
 • bardzo różnorodne upierzenia, ale na skrzydle zawsze jaskrawe lusterko
 • silnie zaznaczony dymorfizm płciowy
 • w okresie lęgowym zamieszkują wody słodkie, jedynie zimą niektóre gatunki spotykane na morskim wybrzeżu
 • żywią się pokarmem mieszanym, który zdobywają zanurzając głowę, szyję i przednią część tułowia, unosząc jednocześnie kuper (tzw. gruntowanie)
 • nurkują źle, jedynie podczas ucieczki
 • doskonali lotnicy
 • gniazdo na ziemi, drzewie, często daleko od wody
 • w zniesieniu 6 do 20 jaj
 • jaja wysiaduje samica, ona też opiekuje się pisklętami.
 • Lusterko – u ptaków: grupa piór na skrzydle ubarwiona mocno kontrastowo względem otaczających je piór. Może być istotną cechą rozpoznawczą, np. u krakwy. Najczęściej jest niebieskie lub zielone. Nie występuje u mew.Plemię, tryb (łac. tribus) – pomocnicza kategoria systematyczna szczebla rodzinowego, niższa od rodziny (familia), a wyższa od rodzaju (genus). Dodatkowymi kategoriami pomocniczymi dla plemienia są nadplemię (supertribus) i podplemię (subtribus), a w literaturze anglojęzycznej również infratribus.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Anas – rodzaj ptaków z rodziny kaczkowatych (Anatidae), obejmujący gatunki występujące na wszystkich kontynentach oprócz Antarktydy.
  Tachyeres – rodzaj ptaków z podrodziny kaczek w rodzinie kaczkowatych (Anatidae). Obejmuje 4 gatunki zamieszkujące Amerykę Południową. z wyjątkiem torpedówki lotnej są nielotne. Szybko pływają, mocno wiosłując (stąd nazwa).
  Bajkałówka, cyraneczka bajkalska, cyranka bajkalska (Anas formosa) - gatunek średniego, wędrownego ptaka wodny z rodziny kaczkowatych (Anatidae).
  Czubokaczka, kaczka czubata (Lophonetta specularioides) – gatunek średniego ptaka wodnego z rodziny kaczkowatych (Anatidae(. Zasiedla Amerykę Południową. To jedyny członek rodzaju Lophonetta. Niektórzy włączają do rodzaju Anas, ale w istocie należy do południowoamerykańskiego kladu, który odłączył się na wczesnym etapie ewolucji od kaczek Anatinae (Johnson & Sorenson, 1999). Populację kaczki czubatej ocenia się na 10 000 do 25000 par lęgowych.
  Rodzaj (łac. genus, l.mn. genera) – podstawowa, obowiązkowa kategoria systematyczna obejmująca gatunek lub monofiletyczną grupę gatunków wyróżnionych na podstawie jednej lub więcej cech taksonomicznych. Nazwą rodzaj określany jest też każdy takson w randze rodzaju.
  Amazonetka (Amazonetta brasiliensis) – gatunek ptaka z rodziny kaczkowatych (Anatidae). To jedyny przedstawiciel rodzaju Amazonetta. Niegdyś uważano ją za piżmówkę, ale późniejsze badania wskazują na przynależność do kladu południowoamerykańskich kaczek Anatinae, która zawiera również kaczkę czubatą i kaczkę białogardłą, oraz prawdopodobnie torpedówki (Johnson & Sorenson, 1999).
  Rodzina (łac. familia) – jedna z podstawowych kategorii systematycznych stosowanych w systematyce organizmów, niższa niż rząd (ordo), a wyższa niż rodzaj (genus). W kodeksach nomenklatury biologicznej nie określono kryteriów wydzielania rodzin, poza przyporządkowaniem: rodzina grupuje rodzaje, grupa rodzin tworzy rząd. W praktyce rodziny zwykle łączą grupy rodzajów różniące się morfologicznie od innych grup.

  Reklama