Anastazy Panu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Anastazy Panu (rum. Anastasie Panu; ur. 1810, zm. 1867 w Wiedniu) – kajmakam Mołdawii w latach 1858–1859.

Kajmakam (także kaymakam, kaimakam, caimacam) – stanowisko w administracji prowincjonalnej imperium osmańskiego oraz Turcji.Wiedeń (niem. Wien, dialekt Wean) – stolica i największe miasto Austrii. Znajduje się w północno-wschodniej części kraju, nad Dunajem. Jest miastem statutarnym, tworząc jednocześnie odrębny kraj związkowy.

Biografia[ | edytuj kod]

Jesienią 1858 wybrany, jako kajmakam, wraz z Bazylim Sturdza i Stefanem Catargiu, do trzyosobowego zarządu tymczasowego Mołdawii, którego celem był doprowadzenie do wyboru hospodara. Zwolennik powstania państwa rumuńskiego, wraz ze Sturdzą, doprowadził do usunięcia przeciwnika zjednoczenia Mołdawii i Wołoszczyzny – Catargiu i zastąpienia go przez Jana Cantacuzino. Wkrótce po osiągnięciu celu i wyborze Aleksandra Jana Cuzy na hospodara popadł w chorobę psychiczną, zmarł w Wiedniu.

Hospodar - tytuł książąt ruskich, w Rosji gosudar był tytułem cara. Stare słowo pochodzenia słowiańskiego (w jęz. ros. Господарь), oznaczające pana, władcę, księcia. W statutach litewskich król Zygmunt III Waza, tytułował siebie Hospodarem, w ten sam sposób szlachta na Litwie oddawała cześć królowi Najjaśniejszy Miłościwy Hospodaru Królu.Juliusz Demel (ur. 16 sierpnia 1921 w Poznaniu, zm. 31 sierpnia 1991 we Wrocławiu) – profesor historii, pracownik naukowy Uniwersytetu Wrocławskiego i Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu. Autor książek i licznych innych publikacji z dziedziny historii XIX i XX wieku. Szczególnym zainteresowaniem prof. Demela cieszyła się historia gospodarcza Krakowa i Śląska, a także stosunki polsko-rumuńskie i historia Rumunii.

Bibliografia[ | edytuj kod]

  • J. Demel, Historia Rumunii, Wrocław 1970.
  • Warto wiedzieć że... beta

    Hospodarstwo Mołdawskie (rum. Principatul Moldovei) – państwo historyczne rozciągające się na terenie Wyżyny Mołdawskiej pomiędzy Karpatami Wschodnimi a Dniestrem, istniejące od XIV do XIX w.
    Bazyli Sturdza (rum. Vasile Sturdza; ur. 8 listopada 1810 w Bârlad, zm. styczniu 1870 w Jassy) – kajmakam Mołdawii w latach 1858–1859.

    Reklama