Anastasios Metaksas

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
.mw-parser-output .infobox td>.kariera td{padding:2px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(1){min-width:61px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(2){width:100%}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(3){text-align:right}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(4){text-align:right}

Anastasios Metaksas (gr. Αναστάσιος Μεταξάς, ur. 27 lutego 1862 w Atenach, zm. 28 stycznia 1937 tamże) – grecki architekt i strzelec.

Jerzy I Glücksburg (gr. Γεώργιος Α΄, Βασιλεύς των Ελλήνων, ur. 24 grudnia 1845 w Kopenhadze, Dania, zm. 18 marca 1913 w Salonikach, Grecja) – król Grecji w latach 1863-1913 z dynastii Glücksburgów, bocznej linii Oldenburgów. Syn króla Danii – Chrystiana IX Glücksburga i Luizy z Hesji-Kassel.Muzeum Benaki (gr. Μουσείο Μπενάκη) – greckie muzeum sztuki, ufundowane przez Antonisa Benakisa w hołdzie dla jego ojca Emmanuela Benakisa. Muzeum znajduje się w rezydencji rodzinnej Benakisów w Atenach. Kolekcja obejmuje dzieła sztuki od czasów prehistorycznych do współczesności.

Metaksas był nadwornym architektem króla Jerzego I Greckiego i jest najbardziej znany z tego, że został wybrany przez Jeorjosa Awerofa do zrekonstruowania stadionu Panathinaiko na Letnie Igrzyska Olimpijskie 1896 w Atenach, na podstawie projektu autorstwa Ernsta Zillera. Studiował architekturę na Uniwersytecie Technicznym w Dreźnie który ukończył z wyróżnieniem, rozbudował lub przebudował wiele zabytkowych budynków, w tym Muzeum Benaki i Narodowe Muzeum Archeologiczne w Atenach. Inne jego prace obejmują projekt katedry św. Andrzeja w Patras oraz różnych budynków użyteczności publicznej i rezydencji w Atenach.

Strzelanie z pistoletu pojedynkowego z 30 metrów mężczyzn (później ustandaryzowane na strzelanie z pistoletu szybkostrzelnego z 25 metrów) było jedną z konkurencji strzeleckich rozgrywanych podczas V Igrzysk Olimpijskich w Sztokholmie. Zawody zostały rozegrane 29 czerwca w Kaknäs.Grecja (gr. Ελλάδα Elláda, IPA: [e̞ˈlaða] lub Ελλάς Ellás, IPA: [e̞ˈlas]), Republika Grecka (Ελληνική Δημοκρατία Ellinikí Dimokratía, IPA: [e̞ˌliniˈci ðimo̞kraˈtiˌa]) – kraj położony w południowo-wschodniej części Europy, na południowym krańcu Półwyspu Bałkańskiego. Graniczy z czterema państwami: Albanią, Macedonią Północną i Bułgarią od północy oraz Turcją od wschodu. Ma dostęp do czterech mórz: Egejskiego i Kreteńskiego od wschodu, Jońskiego od zachodu oraz Śródziemnego od południa. Grecja ma dziesiątą pod względem długości linię brzegową na świecie, o długości 14880 km. Poza częścią kontynentalną, w skład Grecji wchodzi około 2500 wysp, w tym 165 zamieszkałych. Najważniejsze to Kreta, Dodekanez, Cyklady i Wyspy Jońskie. Najwyższym szczytem jest wysoki na 2918 m n.p.m. Mitikas w masywie Olimpu.

Metaksas był także strzelcem, wystartował na czterech Letnich Igrzyskach Olimpijskich i zdobył dwa medale, po raz pierwszy startował w Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1896 na stadionie, który pomógł zrekonstruować, wziął udział w konkurencjach 200-metrowego karabinu wojskowego i 300-metrowego karabinu wolnego, trzy postawy i skończył na czwartym miejscu w obu zawodach.

Administracja Attyka (nwgr. Αποκεντρωμένη Διοίκηση Αττικής) - jedna z 7 jednostek administracyjnych Grecji, wprowadzona 1 stycznia 2011.Strzelectwo z karabinu wojskowego podczas Igrzysk odbyło się 8 i 9 kwietnia. W zawodach wzięło udział 42 zawodników z 7 państw. 22 greckich zawodników oraz ich wyniki są nieznane.

Dziesięć lat później Metaksas rywalizował na Olimpiadzie Letniej 1906, gdzie brał udział w dziewięciu konkurencjach, a jego najlepszym wynikiem był srebrny medal w trapie, rundzie podwójnej, 14 m. Dwa lata później Metaksas zdobył brązowy medal w trapie podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich 1908, które odbyły się w Londynie, zajmując trzecie miejsce, wraz z brytyjskim strzelcem Alexandrem Maunderem, z wynikiem 57 na 80 trafionych celów.

Architektura (gr. αρχιτεκτονική architektonike) – nauka i sztuka projektowania, konstruowania i wykonywania budynków oraz innych budowli przestrzennych.Trap mężczyzn był jedną konkurencji strzeleckich rozgrywanych podczas V Letnich Igrzysk Olimpijskich w Sztokholmie w 1912 roku. Zawody odbyły się w dniach 2 - 4 lipca na stadionie Råsunda, w Solna. Złoty medal zdobył Amerykanin James Graham.

W 1912 roku, w wieku 50 lat, Metaksas po raz ostatni pojawił się na igrzyskach olimpijskich w 1912 roku w Sztokholmie, gdzie zajął 6. miejsce w trapie i 35. miejsce w konkurencji pistoletu pojedynkowego z 30 metrów.

Metaksas przed śmiercią zajął się polityką jako członek Partii Ludowej. 4 sierpnia 1929 r. został wybrany na senatora Attyki i Beocji, a 9 czerwca 1935 r. na posła Aten.

Prace architektoniczne[ | edytuj kod]

 • Katedra św. Andrzeja, Patras

  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
 • Rezydencja Pallis, Plac Sindagma

 • Główny budynek Uniwersytetu Ekonomii i Biznesu w Atenach

 • Ambasada Francuska, Ateny

 • Szpital Aretaieion

 • Szpital Syggros

 • Bibliografia[ | edytuj kod]

  1. Anastasios Metaxas Bio, Stats, and Results | Olympics at Sports-Reference.com, web.archive.org, 18 kwietnia 2020 [dostęp 2020-09-05] [zarchiwizowane z adresu 2020-04-18].
  2. Σαν Σήμερα, Αναστάσιος Μεταξάς, Σαν Σήμερα .gr [dostęp 2020-10-19] (gr.).
  3. Shooting at the 1896 Athina Summer Games: Men's Free Rifle, Three Positions, 300 metres | Olympics at Sports-Reference.com, web.archive.org, 18 kwietnia 2020 [dostęp 2020-10-19] [zarchiwizowane z adresu 2020-04-18].
  4. Shooting at the 1896 Athina Summer Games: Men's Military Rifle, 200 metres | Olympics at Sports-Reference.com, web.archive.org, 18 kwietnia 2020 [dostęp 2020-10-19] [zarchiwizowane z adresu 2020-04-18].
  5. Shooting at the 1906 Athina Summer Games: Men's Trap, Double Shot, 14 metres | Olympics at Sports-Reference.com, web.archive.org, 18 kwietnia 2020 [dostęp 2020-10-19] [zarchiwizowane z adresu 2020-04-18].
  Ernst Ziller, właściwie Ernestos Moritz Theodor Ziller, (ur. 22 czerwca 1837 w Oberloessnitz w Radebeul, zm. 1923 w Atenach ) – saksoński architekt, który na przełomie XIX i XX wieku pracował w Grecji.Narodowe Muzeum Archeologiczne w Atenach (gr. Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο) – muzeum w Atenach, gromadzące zabytki archeologiczne z obszaru Grecji od czasów prehistorycznych do późnego antyku. Jest największym muzeum w Grecji oraz jednym z ważniejszych na świecie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Plac Sindagma (gr.Πλατεία Συντάγματος - Platia Sindagmatos ang.Constitution Square) znajduje się w samym centrum Aten. Nazwa nawiązuje do pierwszej Konstytucji Grecji, którą wydał 3 września 1843 pierwszy król niepodległej Grecji Otton I. Takie zachowanie króla było efektem zamachu stanu 3 września 1843, na czele którego stanęło Wojsko Greckie. Do wystąpienia skierowanego przeciwko autokratycznym rządom króla przyłączyli się liczni mieszkańcy Aten. Efektem było m.in. zapoczątkowanie okresu monarchii konstytucyjnej.
  Wielka Brytania (ang. Great Britain) – wyspa na północy Oceanu Atlantyckiego, położona na północny zachód od kontynentalnej Europy. W całości wchodzi w skład państwa Wielka Brytania, stanowiąc większość jego powierzchni. Jest największą wyspą w archipelagu Wysp Brytyjskich i zarazem największą wyspą Europy, jej powierzchnia wynosi 209 331,1 km², co czyni ją także 9. wyspą pod względem powierzchni na świecie.
  Trap indywidualny był jedną z konkurencji strzeleckich na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1908. Zawody odbyły się w dniach 8-11 lipca. W zawodach uczestniczyło 28 zawodników z 6 państw.
  Patras (nowogr.: Πάτρα = Patra, gr. staroż.: Πάτραι = Pátrai) – trzecie pod względem wielkości miasto Grecji (największe na Peloponezie), stolica nomosu Achaja (oraz demosu Patras) w Grecji Zachodniej. Położony nad Zatoką Patraską, drugi co do wielkości grecki port morski (po Pireusie). Połączenia promowe z Wyspami Jońskimi i Włochami (Ankoną, Brindisi, Bari, Triestem i Wenecją). Dworzec kolejowy przy centralnym Molo św. Mikołaja (nowogr.: Αγίου Νικολάου). "Araxos National Airport" (Krajowy Port Lotniczy "Araksos"), 33 km na zachód-południwy zachód, na przylądku Araksos).
  Panathinaiko Stadio lub Kalimarmaro (gr. Παναθηναϊκό Στάδιο, obecnie częściej jako Καλιμάρμαρο, pl. Stadion Panateński), czyli Wykonany z dobrego marmuru - jedna z najbardziej znaczących, zrekonstruowanych budowli ateńskich. Położony jest w naturalnym zagłębieniu terenu pomiędzy dwoma wzgórzami Agra i Ardettos, nad rzeką Ilissos. Zbudowany w tym miejscu został w latach 330-329 p.n.e. przez Lykurgosa na wielkie igrzyska Panateńskie. Później, od 140 do 144 n.e. został przebudowany przez Herodesa Atticusa do formy, którą odnaleziono podczas wykopalisk w 1870 roku. Jego wymiary to 204,7 m długości i 33.35 m szerokości, pomieścić mógł do 80.000 widzów. Aktualnie stadion często jest miejscem ważnych wydarzeń kulturalnych.
  Beocja (gr. Βοιωτία,Boiotia, łac. Beotia) – kraina historyczna w środkowej starożytnej Grecji między Zatoką Koryncką a Zatoką Eubejską Północną i Południową oraz Cieśniną Ewripos. Obecnie Beocja (Viotia) jest prefekturą w Republice Greckiej w regionie administracyjnym Grecja Środkowa, ze stolicą w Liwadii. Graniczy z nomarchiami Attyka Zachodnia i Attyka Wschodnia (region Attyka) oraz prefekturami Fokida i Ftiotyda (Grecja Centralna). Powierzchnia prefektury Beocja wynosi 2952 km², zamieszkuje ją około 130,7 tys. ludzi (stan z 2005 roku).
  Ze względu na swoją nazwę czasami mylona z igrzyskami olimpijskimi, jednak, jako zwykłe zawody międzynarodowe, nie wliczana jest ona ani do numeracji olimpiad (znajduje się pomiędzy III Igrzyskami Olimpijskimi z 1904 a IV Igrzyskami Olimpijskimi z 1908) ani medale z tych zawodów nie liczą się do klasyfikacji medalowej olimpiad. Zawody zostały rozegrane dla uświetnienia 10-lecia nowożytnych olimpiad.

  Reklama