• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Anarchy in the U.K.  Podstrony: [1] 2 [3] [4]
  Przeczytaj także...
  EP (skrót od ang. Extended Play; pot. epka) – minialbum; symbolem tym oznacza się album muzyczny, który jest zbyt długi by nazwać go zwykłym singlem czy też – ze względu na zawarty na nim materiał – nie kwalifikujący się jako maxi singel i który jest jednocześnie zbyt krótki by uznać go za pełnoprawny album długogrający.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.

  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH
  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Historia[ | edytuj kod]

  Utwór tytułowy dotarł jedynie do miejsca 38. brytyjskiej listy przebojów, zanim 6 stycznia 1977 roku wytwórnia EMI wstrzymała produkcję singla.

  Tekst[ | edytuj kod]

  Tekst utworu przedstawia nihilistyczny, bardzo emocjonalny i agresywny obraz anarchii. Wymienionych jest tu kilka politycznych organizacji paramilitarnych (MPLA, UDA i IRA), których działania zostały porównane przez autora słów do ówczesnej polityki rządu Wielkiej Brytanii. Tekst można interpretować jako prześmiewczą satyrę nie tylko w stosunku do władz, lecz także wobec bezsensownego buntu dla sławy.

  Akordeon (fr. Accordéon) – instrument muzyczny zaliczany do grupy aerofonów bądź idiofonów dętych (patrz niżej). Jest rodzajem harmonii, opartym na stroikach przelotowych. Prąd powietrza wytworzony przez ręcznie poruszany miech, wprawiając w drganie stroik wywołuje dźwięk. Początkowo działał przy użyciu miechów nożnych, które z czasem zostały zastąpione przez miech ręczny. Instrument ten z prawej strony ma klawiaturę klawiszową (lub guziki w przypadku akordeonu guzikowego), a z lewej guziki (dźwięki basowe, akordy oraz – choć nie zawsze – manuał melodyczny zwany barytonem.Glen Matlock (ur. 27 sierpnia 1956 w Paddington) – gitarzysta basowy zespołu Sex Pistols w latach 1975–1977 i znowu od 1996 (po reaktywacji). Po rozpadzie Sex Pistols współpracował m.in. z The Rich Kids, Sidem Viciousem, White Kids, Joan Jett. W 1990 opublikował wspomienia "I Was A Teenage Sex Pistol". Autor większości muzyki utworów Sex Pistols.

  Covery[ | edytuj kod]

  Francuska wersja tego utworu, Anarchie pour le UK, z akompaniamentem akordeonu i skrzypiec, została wykonana przez Louisa Brennona. Została zamieszczona na ścieżce dźwiękowej filmu The Great Rock ’n’ Roll Swindle. Wersja ta została również wydana jako singel grupy we Francji.

  Niemiecki zespół punkowy Big Balls and the Great White Idiot nagrał cover zatyułowany Anarchy in Germany, który zamieścił na swoim debiutanckim albumie Big Balls.

  Ramones – amerykański zespół rockowy, często postrzegany jako pierwsza grupa grająca punk rock. Powstał w nowojorskiej dzielnicy Queens (Forest Hills) w 1974. Wszyscy jego członkowie nosili pseudonim artystyczny Ramone (w żaden sposób nie byli ze sobą spokrewnieni). W ciągu 22 lat zagrali 2263 koncerty – ostatni w 1996 po festiwalu Lollapalooza. Na przestrzeni pierwszej połowy ostatniej dekady trzech założycieli zespołu zmarło: wokalista Joey Ramone, gitarzysta Johnny Ramone oraz basista Dee Dee Ramone.Central Intelligence Agency, CIA (pol. Centralna Agencja Wywiadowcza) – rządowa agencja służby wywiadowczej USA, zajmująca się pozyskiwaniem i analizą informacji o zagranicznych rządach, korporacjach i osobach indywidualnych oraz opracowywaniem, na podstawie tych informacji, raportów dla instytucji rządowych USA. Agencja organizowała także operacje, których celem była interwencja w wewnętrzne sprawy wybranych państw, od propagandy po wspieranie oddziałów paramilitarnych. Jednym z wielu przykładów takich interwencji jest udział w organizacji zamachu stanu w Iranie w 1951 (Operacja AJAX).

  Inna wersja pojawiła się na ścieżce dźwiękowej do filmu The Million Dollar Hotel. Wykonał ją Tito Larriva z zespołem Million Dollar Hotel Band.

  Zespół Megadeth nagrał cover utworu na swoim albumie So Far, So Good... So What! z 1988 roku. W tej wersji tekst another council tenancy zamieniony został na and other cunt-like tendencies.

  Kolejny cover nagrał zespół Mötley Crüe, który zamieścił na swoim albumie Decade of Decadence z 1991. Nazwy organizacji zmienione zostały tu na Parents Music Resource Center, CIA oraz na prokuratorów okręgowych.

  Sid Vicious, właśc. John Simon Ritchie (ur. 10 maja 1957 w Londynie, zm. 2 lutego 1979 w Nowym Jorku) – angielski muzyk, najbardziej znany w latach 1977-1978 jako basista punk rockowego zespołu Sex Pistols. Vicious dołączył do grupy w 1977 roku w zastępstwie za Glena Matlocka.Farben Lehre – polski zespół punkrockowy, który powstał w 1986 roku z inicjatywy Wojciecha Wojdy oraz Marka Knapa w Płocku.

  W 2002 roku zespół The Ukrainians nagrał dwie wersje Anarchy in the U.K., które zamieszczone zostały na minialbumie pod tym samym tytułem.

  Cover tego utworu nagrał również polski punkowy zespół Farben Lehre.

  W marcu 2007 roku cover utworu wykonywany przez Annę Tsuchiyę zamieszczony został na jednym z soundtracków do anime Nana. Na ścieżce dźwiękowej drugiej części aktorskiego filmu Nana zamieszczono również wykonywany przez Mikę Nakashimę cover My Way w wersji zaśpiewanej przez Sida Viciousa.

  Ulster Defence Association (UDA, Stowarzyszenie Obrońców Ulsteru), działające także pod nazwą Ulster Freedom Fighters (UFF) – organizacja paramilitarna, założona przez północnoirlandzkich lojalistów, w celu walki z IRA oraz utrzymania zależności Irlandii Północnej od Wielkiej Brytanii. Razem z innymi protestanckimi organizacjami paramilitarnymi UDA odpowiedzialne jest za śmierć ponad 3000 osób na terenie Irlandii Północnej. Organizacje te przez długi czas były kontrolowane i używane przez brytyjski rząd centralny w celu eliminacji fizycznej bojowników IRA.Anarchia (stgr. ἀναρχία – "bez władcy") – forma struktury społeczno-politycznej, w której nie ma żadnej ukonstytuowanej władzy.


  Podstrony: [1] 2 [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  John Joseph Lydon, pseud. Johnny Rotten (ur. 31 stycznia 1956 w Londynie) – lider i wokalista angielskiej grupy muzycznej Sex Pistols.
  Skrzypce – muzyczny instrument strunowy z grupy smyczkowych. Obecnie skrzypce są najmniejszym instrumentem z tej grupy, zarazem charakteryzują się najwyższym strojem.
  Ludowy Ruch Wyzwolenia Angoli - Partia Pracy (Movimento Popular de Libertação de Angola - Partido do Trabalho) – partia polityczna w Angoli.
  EMI Group, wcześniej Electric and Musical Industries Ltd – firma muzyczna z siedzibą w Londynie zawierająca głównie EMI Music należące do EMI Music Publishing oraz zaliczane do wielkiej czwórki wytwórni płytowych.
  Punk – gatunek muzyczny w obrębie muzyki rockowej (punk rock) lub całokształt muzyki tworzonej przez grupy nawiązujące do ideologii ruchu punk; w szerszym znaczeniu: kontrkultura młodzieżowa czy wręcz kultura alternatywna / ruch kulturowo-społeczno-polityczny, zapoczątkowany w połowie lat 70. XX w., w różnych swoich przejawach istniejący do dziś. Także nazwa, również w złożeniach, stylów w sztuce, literaturze, muzyce, modzie itp. oraz innych przejawów ludzkiej aktywności odwołujących się do pierwotnego znaczenia pojęcia.
  Ścieżka dźwiękowa (z ang. soundtrack, OST – original sound track – oryginalna ścieżka dźwiękowa) – zapis motywu lub całej ścieżki dźwiękowej utworu muzycznego, która pojawia się w filmie lub grze wideo, jak również wydania płytowe złożone z kolekcji takich utworów. Dotyczy ona głównie ilustracji muzycznych, ale również jest to zapis konkretnych utworów, które zostały przygotowane specjalnie na potrzeby filmu lub gry.
  Mika Nakashima (jap. 中島美嘉, Nakashima Mika, ur. 19 lutego 1983 r. w Hioki w prefekturze Kagoshima w Japonii) - japońska piosenkarka, aktorka i modelka. Jej największe przeboje to "Yuki no hana", "Hitori", "Seppun".

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.