Ananiasz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Masaccio, Śmierć Ananiasza (1424-25)

Ananiaszimię męskie pochodzenia biblijnego. Grecka forma hebrajskiego Hananiah – „Jahwe jest łaskawy”. Jednym z patronów tego imienia jest św. Ananiasz z Damaszku.

Ananiasz (I w.) – chrześcijanin, żydowski prozelita, mieszkający w Damaszku. Według Dziejów Apostolskich uzdrowił ze ślepoty i ochrzcił Pawła z Tarsu. Część egzegetów przypuszcza, że był zwierzchnikiem chrześcijańskiej gminy w Damaszku.Wydawnictwo WAM, znane jako: Wydawnictwo Apostolstwa Modlitwy (WAM) (1872-1918, 1935-1994), Wydawnictwo Księży Jezuitów (1918-1935), Wydawnictwo WAM (od 1994) – najstarsze polskie wydawnictwo katolickie, założone w 1872 przez ks. Stanisława Stojałowskiego SJ w Krakowie.

Ananiasz imieniny obchodzi 25 stycznia, 1 grudnia i 16 grudnia.

Ananiasz w innych językach:

 • rosyjski – Анания, Ананий.
 • łaciński – Ananias
 • angielski – Annas, Ananias
 • francuski – Ananie
 • włoski – Anania
 • Postaci biblijne o imieniu Ananiasz[ | edytuj kod]

 • Ananiasz (Ne 3, 23) – dziadek pewnego mężczyzny, który po powrocie z niewoli babilońskiej pomagał przy budowie świątyni
 • Ananiasz (Jdt 8, 1) – przodek Judyty w szóstym pokoleniu
 • Ananiasz (Jr 28) – fałszywy prorok, przeciwnik Jeremiasza
 • Ananiasz (Tb 5, 13–14) – postać, pod którą dał się poznać Anioł Rafał staremu Tobiaszowi jako Azariasz, syn wielkiego Ananiasza
 • Ananiasz (Chananiasz) (Dn 1, 6–20; 3, 12–13) – towarzysz Daniela z pokolenia Judy uprowadzony w młodym wieku do Babilonii, gdzie pod zmienionym imieniem jako Szadrak otrzymał staranne wykształcenie, który za odmowę oddania czci boskiej złotemu posągowi (wraz z dwoma towarzyszami) został wrzucony do rozpalonego pieca i cudownie ocalony
 • Ananiasz z Damaszku (Dz 9, 10–19; 22, 12–16)
 • Ananiasz, syn Nebedeusza (Dz 23, 1–5)
 • Ananiasz (Dz 5, 1–11) – mąż Safiry, członek pierwszej gminy chrześcijańskiej w Jerozolimie, którego za kłamstwo spotkała nagła śmierć.
 • Ananiasz z Edessy (I w. n.e.) – wysłannik króla Edessy Abgara V, chorego na trąd, do Jezusa z prośbą o przybycie i uleczenie (według legend i tekstów apokryficznych, takich jak Nauka Addaja).Imię literackie – imię, które z reguły po raz pierwszy pojawia się w dziele literackim i zostało wymyślone przez autora tego dzieła. Nazwa imię literackie może odnosić się także do imion występujących tylko w baśniach, bajkach, podaniach i legendach.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Ananiasz Zajączkowski (ur. 12 listopada 1903 w Trokach, zm. 6 kwietnia 1970 w Rzymie) – polski orientalista (turkolog), profesor Uniwersytetu Warszawskiego, działacz karaimski, członek Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności.
  Anian — imię męskie pochodzenia łacińskiego, genetycznie cognomen od imienia rodu (gentilicium Annia, gens Annia). Pochodzenie „gentilicum” jest niejasnej etymologii. Patronem tego imienia jest m.in. św. Anian, biskup Aleksandrii. W oryginalnej wersji językowej serii książeczek o Mikołajku René Goscinnego było to imię postaci, która w polskim tłumaczeniu występuje jako Ananiasz.
  Ananiasz syn Nebedeusza, Ananiasz II (Jahwe jest łaskawy) (zm. 66 w Jerozolimie) – arcykapłan żydowski w latach 47-59.
  Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.
  René Goscinny (ur. 14 sierpnia 1926 w Paryżu, zm. 5 listopada 1977 tamże) – scenarzysta i pisarz, jeden z najbardziej znanych twórców komiksu europejskiego.
  Safira – postać biblijna, żona Ananiasza. Razem z mężem sprzedali swoją posiadłość i próbowali oszukać apostołów na potrzeby własnej dumy. Pierwszy poszedł Ananiasz, ale został zabity przez gniew Boży za oszustwo. Mniej więcej 3 godziny potem przyszła Safira, która nie wiedząc o śmierci Ananiasza, również chciała okłamać chrześcijan. Podzieliła los małżonka.
  Jahwe (hebr. יהוה) – imię własne Boga czczonego w judaizmie i chrześcijaństwie. Odnosi się do bóstwa pojmowanego na sposób monoteistyczny. Przynajmniej do czasów Mojżesza (ok. XIII w. p.n.e.), któremu, według Biblii, imię to miało zostać objawione, Żydzi oddawali mu cześć jedynie na sposób monolatrii – czcząc jedno bóstwo Jahwe, lecz nie przecząc istnieniu innych bóstw. Niektórzy uczeni podają hipotezę, jakoby kult Jahwe został przejęty z wierzeń ugaryckich. Przeczy temu tradycja elohistyczna. Imię Jahwe występuje w tekście masoreckim Starego Testamentu 6828 razy. W 25 przypadkach występuje w skróconej, późniejszej formie Jāh. Poza Biblią hebrajską znaleziono je na przykład na steli króla Meszy z IX/VIII w. p.n.e. oraz w korespondencji z Lakisz z ok. 589 r. p.n.e. Imię to jest częścią występujących w Biblii wielu imion nadawanych ludziom, jak Eliasz (hebr. Eliyyáhu), Izajasz etc.

  Reklama