Analizator polowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Analizator polowy AP-1200

Analizator polowy (analizator pola) to rodzaj komputera analogowego, który służył do rozwiązywania zagadnień opisywanych za pomocą cząstkowych równań różniczkowych typu eliptycznego i parabolicznego (procesy nieustalone były rozwiązywane metodą Liebmanna).

Informatyka (wcześniej Maszyny Matematyczne) – najstarsze polskie profesjonalne czasopismo naukowo-techniczne o tematyce informatycznej obecne na rynku przez 35 lat. Reaktor jądrowy – urządzenie, w którym przeprowadza się z kontrolowaną szybkością reakcje jądrowe; na obecnym etapie rozwoju nauki i techniki są to przede wszystkim reakcje rozszczepienia jąder atomowych. Reakcje te mają charakter łańcuchowy – produkty reakcji (w tym głównie neutrony) mogą zainicjować kilka następnych. Aby uniknąć lawinowego wzrostu szybkości reakcji, reaktor dzieli się na strefy wypełnione na przemian paliwem, chłodziwem oraz moderatorem, czyli substancją spowalniającą neutrony. Szybkość reakcji kontrolowana jest m.in. przez zmianę wzajemnego położenia lub proporcji tych składników, a także przez wprowadzanie dodatkowych substancji pochłaniających lub spowalniających neutrony, zawartych w tzw. prętach regulacyjnych (służących do normalnej regulacji parametrów reakcji) oraz prętach bezpieczeństwa (stosowanych do awaryjnego wyłączania reaktora). Substancjami używanymi do pochłaniania neutronów termicznych są m.in. bor i kadm, natomiast jako moderatorów używa się m.in. berylu, grafitu, a także wody, pełniącej równocześnie rolę chłodziwa.

Obliczenia były równoważne rozwiązaniu układu, rzędu tysiąca, równań liniowych na komputerze cyfrowym. Rozwiązanie ich na komputerze cyfrowym było długotrwałe i kłopotliwe ze względu na małą pojemność pamięci operacyjnej.

Analizator ten służył do modelowania procesów w reaktorach atomowych, przepływu wód powierzchniowych oraz pól elektrycznych.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Maszyny Matematyczne str. 22 nr 6/1967r [1]
  2. Analizator pola AP-600 [2]
Komputer analogowy (maszyna analogowa) – komputer przetwarzający sygnał ciągły (analogowy) przeważnie elektryczny.
Reklama