• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Anaglyptography

  Przeczytaj także...
  Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.Relief (płaskorzeźba) – kompozycja rzeźbiarska wykonana na płycie kamiennej, metalowej lub drewnianej z pozostawieniem na niej tła. Dzieło uzyskuje się poprzez rzeźbienie, kucie lub odlewanie. Pomimo że płaskorzeźby powstawały jako dekoracja architektoniczna, to często stanowią odrębne, pełnowartościowe dzieło sztuki.
  Pantograf - wynaleziony w 1603 przyrząd kreślarski służący do powiększania lub pomniejszania rysunków. Wykorzystywany także w grawerkach.

  Anaglyptography (fr. gravure numismatique) - technika graficzna polegająca na takim odwzorowaniu medali na papierze, że dają wrażenie reliefu, używa się w niej pantografu.

  Technika została opracowana przez Christiana Gobrechta w 1825, opatentowana w Anglii w 1832 przez Johna Bate'a i niezależnie we Francji w 1836 przez Achille'a Collas'a. Pierwszą książką którą zilustrowano przy jej użyciu była History of the War in France and Belgium in 1815 wydana w 1844.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Anaglyptography (ang.). photoconservation.com. [dostęp 2011-07-18].
  2. Anaglyptography (ang.). sheaff-ephemera.com. [dostęp 2011-07-18].
  3. NUMISMATIC VOCABULARY: ANAGLYPTOGRAPHY (ang.). coinbooks.org, 2010-12-28. [dostęp 2011-07-18].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • The Art Treasures of England
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.714 sek.