Amos (satelita)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Amos (hebr. עמוס) – zespół izraelskich satelitów telekomunikacyjnych, należących do prywatnego konsorcjum Spacecom. Zostały zbudowane przez Israel Aerospace Industries. Nazwa serii jest akronimem od słów Affordable Modular Optimized Satellite, równocześnie jest ona nawiązaniem do starotestamentowego proroka Amosa.

Antena satelitarna − antena służąca do odbioru lub nadawania sygnału z satelitów telekomunikacyjnych. Anteny satelitarne wykonywane są jako: paraboliczne, offsetowe, panelowe lub wieloogniskowe w układzie pojedynczego, podwójnego zwierciadła lub bezzwierciadłowym.Cinemax – marka telewizyjnych kanałów filmowych, należąca do amerykańskiego nadawcy HBO, który z kolei stanowi część koncernu Time Warner. Pierwszy kanał pod tą nazwą został uruchomiony w USA w 1980. Obecnie na rynku amerykańskim w ramach rodziny Cinemaxu działa 8 kanałów filmowych, prezentujących różne rodzaje kina, od produkcji hollywoodzkich, poprzez kino artystyczne aż po filmy erotyczne.

Znajdują się na orbicie geostacjonarnej (nad równikiem), na 4. stopniu długości geograficznej zachodniej. Satelity te nadają sygnał stacji telewizyjnych i radiowych do odbiorców w Europie, Afryce Północnej, na Bliskim Wschodzie oraz na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, tworząc możliwość połączeń z sieciami szkieletowymi IP oraz innymi zaawansowanymi usługami szerokopasmowymi.

Radio – dziedzina techniki zajmująca się przekazywaniem informacji na odległość za pomocą fal elektromagnetycznych.Telewizja satelitarna – telewizja wykorzystująca nadajniki (tzw. transpondery) umieszczone na sztucznych satelitach Ziemi. Cechą charakterystyczną tego sposobu emisji jest możliwość pokrycia sygnałem ogromnych obszarów przy użyciu tylko jednego nadajnika oraz możliwość dotarcia z sygnałem do obszarów, na których tworzenie sieci nadajników naziemnych jest niemożliwe lub nieopłacalne.

Obecnie na orbicie na pozycji 4°W znajdują się Amos 2 i Amos 3.

Satelity[ | edytuj kod]

 • Amos 1 - wystrzelony 16 maja 1996 roku, obecnie nosi nazwę Intelsat 24;
 • Amos 2 - wystrzelony 28 grudnia 2003 roku;
 • Amos 3 - wystrzelony 28 kwietnia 2008 roku;
 • Amos 4 - wystrzelony 31 sierpnia 2013 roku;
 • Amos 5 - wystrzelony 11 grudnia 2011 roku;
 • Amos 6 - miał zostać wystrzelony 3 września 2016 roku, lecz uległ zniszczeniu w wyniku eksplozji rakiety nośnej Falcon 9 w dniu 1 września 2016 roku.
 • Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.HBO 2 – jest drugim kanałem z rodziny HBO dostępnym na polskim rynku. Dostępny jako kanał premium na platformach satelitarnych CYFRA+, n, Cyfrowy Polsat oraz jako opcja dodatkowa w sieciach kablowych. Kanał przeważnie retransmituje filmy z HBO. Wiosną 2009 wprowadzono format panoramiczny 16:9 i nadawano w nim większość programów, a w czerwcu 2011 ten format został wprowadzony na stałe do wszystkich programów i zapowiedzi.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  HBO Comedy – trzeci kanał telewizyjny należący do HBO, w którym emitowane są filmy i seriale komediowe, a także odcinki wielokrotnie nagradzanego "HBO na stojaka!". Kanał początkowo dostępny był na wyłączność w Cyfrze+. Od 1 stycznia 2008 roku można go oglądać także w n i Cyfrowym Polsacie oraz wybranych sieciach kablowych. W HBO Comedy możemy zobaczyć takie produkcje jak: Najgorszy tydzień w moim życiu, HBO na stojaka!, Randka z o.o.
  Orbita geostacjonarna to orbita okołoziemska, która zapewnia krążącemu po niej satelicie zachowanie stałej pozycji nad wybranym punktem równika Ziemi. Orbita geostacjonarna jest orbitą kołową zawartą w płaszczyźnie równika. Przebiega na wysokości 35 786 km nad równikiem (42 160 km od środka Ziemi). Prędkość ciała na orbicie geostacjonarnej wynosi około 3,08 km/s, a czas okrążenia przez niego Ziemi jest równy 23 godziny 56 minut i 4 sekundy, czyli dokładnie tyle, ile trwa doba gwiazdowa.
  Sztuczny satelita – satelita wykonany przez człowieka poruszający się po orbicie wokół ciała niebieskiego. Pierwszym sztucznym satelitą był Sputnik 1, wyniesiony na orbitę wokół Ziemi przez Związek Radziecki w 1957.
  Sport Klub – środkowoeuropejski kanał sportowy należący do węgierskiego koncernu medialnego IKO Media Group, który rozpoczął nadawanie na Węgrzech w styczniu 2006 roku, nadający również w polskiej wersji językowej od 29 lipca 2006 roku. Kanał jest dostępny na Węgrzech, w Polsce, Rumunii, Serbii, Chorwacji, Słowenii, Bośni i Hercegowinie, Czarnogórze i Macedonii.
  Amos 2 – izraelski satelita telekomunikacyjny wystrzelony 27 grudnia 2003 na pokładzie rakiety Sojuz-FG z rosyjskiego kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Jego właścicielem jest operator Spacecom.
  Bliski Wschód (arab. الشرق الأوسط; hebr. המזרח התיכון; per. خاورمیانه, Xâvar-e Miyâne; przestarzałe Lewant) – region geograficzny leżący na styku Azji, Europy i Afryki.
  HBO (akronim od Home Box Office) – komercyjna, płatna, amerykańska stacja telewizyjna nadająca głównie filmy największych wytwórni filmowych z Hollywood oraz produkująca własne seriale telewizyjne. Transmituje też wiele walk boksu zawodowego. Dostępna jest głównie przez sieci kablowe. W skład HBO na terenie Polski wchodzi 5 kanałów: HBO HD, HBO 2 HD, HBO, HBO 2 i HBO Comedy. Spółka HBO jest też właścicielem kanału Cinemax.. Dodatkowo jest dostępna wypożyczalnia filmów HBO ON DEMAND (dawniej HBO Digital). W Polsce HBO jest producentem programów rozrywkowych HBO Na Stojaka i HBO Stand Up Comedy Club.

  Reklama