Amon Amarth

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Amon Amarthgrupa muzyczna powstała w Szwecji w miejscowości Tumba w 1992 roku grająca melodic death metal. Nazwa grupy wywodzi się od tolkienowskiej Góry Przeznaczenia (w sindarinie: Amon Amarth). Zespół nawiązuje w swoich tekstach do mitologii skandynawskiej oraz podbojów wikingów i ich walki.

Nowa Zelandia (ang. New Zealand, język maoryski Aotearoa – Kraj Długiej Białej Chmury) – państwo wyspiarskie, położone na południowo-zachodnim Pacyfiku i składające się z dwóch głównych wysp (Północnej i Południowej) oraz szeregu mniejszych wysp, w tym Wyspy Stewart i Wysp Chatham. Archipelag Nowej Zelandii jest najdalej na południe wysuniętą częścią Oceanii, na południowy wschód od Australii. W skład Nowej Zelandii (a dokładnie w skład Commonwealth realm Nowej Zelandii, czyli są to terytoria stowarzyszone lub zależne Nowej Zelandii, ale wchodzące wraz z nią w skład wspólnej domeny królewskiej tudzież królestwa stowarzyszeniowego, połączonego unią personalną ze Zjednoczonym Królestwem i innymi Commonwealth realms) wchodzą również Wyspy Cooka i Niue, które są samorządne, oraz Tokelau i Dependencja Rossa.Slayer (IPA [ˈsleɪə]) – amerykańska grupa muzyczna wykonująca thrash metal, powstała w 1981 roku w Huntington Park (przedmieścia Los Angeles), rozwiązana w 2019 roku. Zespół powstał z inicjatywy gitarzysty Kerry’ego Kinga, który do współpracy zaprosił gitarzystę Jeffa Hannemana, pochodzącego z Kuby perkusistę Dave’a Lombardo oraz basistę i wokalistę Chilijczyka - Toma Arayę. Już w początkowym okresie działalności muzycy rozwinęli własny styl oparty na intensywnych partiach gitar z partiami solowymi wykonywanymi przy użyciu tremola oraz charakterystycznym śpiewie wokalisty zespołu.

Historia[ | edytuj kod]

Amon Amarth, 2011

Pierwotnie zespół nazywał się Scum. W 1988 roku, Scum wydał jedyne swoje demo. W 1992 roku nazwa grupy została zmieniona na Amon Amarth. Zespół nagrywał dema i grał lokalne koncerty, dochodziło także do częstych zmian składu. W 1996 roku Pulverized Records wydał ich MCD Sorrow Throughout the Nine Worlds. Grupa szybko stała się rozpoznawalna w metalowym podziemiu, zyskali również kontrakt z renomowaną wytwórnią Metal Blade Records. W 1998 roku zostaje nagrany debiutancki album Once Sent from the Golden Hall. Amon Amarth koncertował z takimi zespołami jak Deicide, Six Feet Under czy Brutal Truth.

Brutal Truth - amerykańska grupa muzyczna wykonująca grindcore z wpływami death metalu. Powstała 1990 roku w Nowym Jorku.Johan Hegg (ur. 29 kwietnia 1973 w Sztokholmie), szwedzki wokalista zespołu Amon Amarth. W 1991 roku dołączył do grupy Scum, która potem zmieniła nazwę na Amon Amarth. Pisząc teksty, wzoruje sie na mitologii nordyckiej. Czerpie inspiracje od Jamesa Hetfielda i Toma Araya.

W tym samym roku perkusista Martin Lopez odszedł od zespołu i dołączył do Opeth. Jego miejsce zajął Fredrik Andersson (wcześniej w A Canorous Quintet). Zespół nagrał kolejne dwa albumy: The Avenger (1999) i The Crusher (2001). W przeciągu dwóch lat dzielących te wydawnictwa Amon Amarth koncertował po Europie dzieląc scenę z takimi grupami jak Marduk, Vader czy Morbid Angel. W 2002 roku wyruszył w trasę po USA. W tym samym roku wydana została czwarta płyta zatytułowana Versus the World. W ramach promocji zespół odbył 3 trasy po Ameryce Północnej i 2 po Europie.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.The Avenger – drugi studyjny album szwedzkiej grupy wykonującej melodic death metal, Amon Amarth, wydany nakładem wytwórni Metal Blade Records 2 września 1999 roku.

W 2004 roku ukazał się Fate of Norns. Zawierał on jeden z najbardziej rozpoznawalnych utworów grupy: „The Pursuit of Vikings”, do którego powstał też teledysk. Amon Amarth po raz kolejny ruszył w trasę, promując album w Ameryce Północnej i Europie, odwiedzając także nowe miejsca jak Islandia, Polska, Chorwacja, Irlandia. Grał również na Wacken Open Air Festival. Rok później ukazało się pierwsze DVD zespołu Wrath of the Norsemen, zawierające trzy płyty z pełnym zapisem pięciu koncertów. W 2006 roku grupa nagrała kolejny, szósty album studyjny, With Oden on Our Side. W listopadzie tego samego roku wraz z Wintersun i Týr koncertowałą po Europie, zaś w grudniu odbyła trasę po USA wraz z Children of Bodom, Sanctity i Gojira. W następnym roku również zagrała koncerty w Europie i Ameryce Północnej.

Morbid Angel (IPA [`mo:bɪd `eɪndʒəl]) – amerykańska grupa muzyczna wykonująca death metal. Grupa należy do najpopularniejszych w gatunku, łączny nakład sprzedanych płyt grupy przekracza 1 000 000 sztuk czyniąc ją najlepiej sprzedającą się grupą w historii death metalu. Do 2011 roku zespół wydał osiem albumów studyjnych pozytywnie ocenianych zarówno przez fanów, jak i krytyków muzycznych. Zespół w swej twórczości nawiązuje do szeroko rozumianego okultyzmu i mitologii Bliskiego Wschodu, korzysta również z motywów biblijnych oraz satanistycznych. W opublikowanym w 2007 roku wydaniu magazynu Decibel Magazine gitarzysta i lider Morbid Angel Trey Azagthoth znalazł się na 1. miejscu listy Top 20 Death Metal Guitarists (ang. "20 najlepszych gitarzystów deathmetalowych"). Six Feet Under - amerykańska grupa wykonująca muzykę z pogranicza groove i death metalu. Powstała w 1994 roku w miejscowości Tampa w stanie Floryda z inicjatywy wokalisty Chrisa Barnesa, ówczesnego wokalisty Cannibal Corpse i gitarzysty Obituary Allena Westa. W swej twórczości zespół nawiązywał do takich zagadnień jak śmierć, morderstwo, przemoc, polityka i marihuana.

W styczniu 2008 roku death metalowcy wyruszyli w trasę po Australii i Nowej Zelandii. 12 lipca zagrali na Masters of Rock Festival w Czechach. W tym samym roku został wydany Twilight of the Thunder God. Album zebrał bardzo dobre recenzje, został również wybrany albumem miesiąca w kilku renomowanych gazetach, m.in. „Rock Hard” (Niemcy) czy „Metal Hammer” (Niemcy). Zespół wyruszył w trasę po Ameryce Północnej (1 października – 21 października) oraz w europejską trasę nazwaną Unholy Alliance Part III Tour wraz z grupami: Slayer, Trivium i Mastodon (27 października – 27 listopada). W marcu 2009 roku odbyła się trasa po Europie wraz z Obituary, Legion of the Damned i Keep of Kalessin w ramach Full of Hate Festival. W 2017 roku zagrali na 23. Przystanku Woodstock. W marcu 2018 roku wyruszyli w trasę po Australii, supportował im zespół Sabaton. Potem jako support Sabatonu wyruszyli w trasę po Japonii. 3 maja 2019 roku zespół nagrał nowy album "Berserker". To jedenasty album w historii grupy. Wydany przez Metal Blade Records. Jednakże najnowszy album grupy został jednocześnie wydany przez Sony Music.

Obituary – amerykańska grupa muzyczna wykonująca death metal, powstała na Florydzie 1984 roku pod nazwą Executioner, następnie zmienili nazwę na Xecutioner, aż w końcu na Obituary. Już jako Obituary skład grupy tworzyli: John Tardy, Allen West, Trevor Peres, David Tucker i Donald Tardy. Do 2009 roku zespół wydał osiem albumów studyjnych pozytywnie oceniane zarówno przez fanów jak i krytyków muzyznych.Gojira – francuska grupa muzyczna wykonująca muzykę z pogranicza death, thrash i groove metalu. Zespół powstał w 1996 roku w Ondres we Francji z inicjatywy braci Josepha i Mario Duplantier oraz Christiana Andreu.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Zespół muzyczny, grupa muzyczna – grupa wykonawców muzycznych wspólnie wykonujących muzykę z wykorzystaniem głosów (zespół wokalny), instrumentów muzycznych (zespół instrumentalny) lub jednocześnie głosów i instrumentów (zespół wokalno-instrumentalny).
Mitologia nordycka – mitologia ludów krajów skandynawskich (północno-germańskich): Danii, Szwecji, Norwegii, Islandii i Wysp Owczych.
Fredrik Andersson (ur. 30 czerwca 1975 w Sztokholmie) – szwedzki muzyk i kompozytor, multiinstrumentalista, a także producent muzyczny i inżynier dźwięku. Fredrik Andersson znany jest przede wszystkim z występów w zespole Amon Amarth w którym grał na perkusji w latach 1998-2015. Wcześniej był członkiem zespołów A Canorous Quintet i Guidance of Sin.
Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.
Melodic death metal – podgatunek death metalu. Odznacza się większą ilością melodyjnych riffów i gitarowych solówek, rzadko na gitarach akustycznych, pojawia się również "czysty wokal" (tradycyjny śpiew) zamiast growlu. Death i Morbid Angel, często uważani za "ojców chrzestnych" death metalu, mają pierwszorzędny wpływ na gatunek oraz jego prekursorów At the Gates i Carcass (na albumie Heartwork). Często również uznaje się za taki album North From Here wydany w 1993 przez Sentenced.
Týr to farerska grupa muzyczna, której twórczość określana jest jako połączenie heavy metalu z muzyką folkową z elementami viking metalu. Nazwa zespołu pochodzi od imienia skandynawskiego boga wojny, Týra. Teksty nawiązują w większości do mitologii nordyckiej, często tworzone są przez lidera zespołu Heriego Joensena lub czerpane z istniejących już utworów skandynawskiej kultury. Wykorzystywane są w największej mierze dwa języki: farerski i angielski, zdarzają się jednak również utwory śpiewane po duńsku.
Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.

Reklama