Amiga 4000

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Amiga 4000 - komputer linii Amiga przeznaczony (po rozbudowie o specjalizowane podzespoły) do profesjonalnych zastosowań w telewizji i filmie.

Komputer osobisty (ang. personal computer) – mikrokomputer przeznaczony przede wszystkim do użytku osobistego w domu i biurze. Służy głównie do uruchamiania oprogramowania biurowego, dostępu do zasobów Internetu, prezentacji treści multimedialnych (tekst, obrazy, dźwięki, filmy i inne), jak i gier.Amiga (hiszp. la amiga – przyjaciółka) – popularna marka komputerów produkowanych między innymi przez firmę Commodore. Po bankructwie Commodore marka została przejęta przez firmę Escom, a następnie przez Gateway. W końcu wyłoniła się samodzielna firma Amiga INC, która po bankructwie sprzedała wszelkie prawa firmie KMOS. Z kolei KMOS zmieniło nazwę na Amiga Inc.

Stanowił ewolucyjny odpowiednik modelu Amiga 3000, który to zastąpił wcześniejsze modele Amiga 2000 i Amiga 2500. Cena w roku 1995 za podstawowy model A4000 z procesorem Motorola 68040, 6MB RAM 130MB HD wynosiła 3100 marek niemieckich, co stanowiło równowartość 6500 PLN. Komputer umieszczono w obudowie typu desktop przypominającej PC, a nie oryginalny styl znany z wzornictwa A3000.

Amiga 1200 – komputer domowy wprowadzony na rynek w grudniu 1992 roku przez firmę Commodore International. Zastępował Amigę 500+ i Amigę 600.Flicker-fixer – urządzenie likwidujące uciążliwe dla człowieka migotanie obrazu, spowodowane zastosowaniem przeplotu (interlace) pól wizyjnych, przy wyświetlaniu sygnału dostosowanego do wyświetlania na telewizorze (PAL, NTSC) na ekranie VGA lub innym, oferującym wyższe częstotliwości odświeżania niż telewizor.

Dane techniczne[ | edytuj kod]

Zastosowano układy specjalizowane AGA pracujące z częstotliwości 28.48 MHz znane wcześniej z modelu Amiga 1200, w stosunku do A3000 nie ma układu flicker fixer, który zmienia częstotliwość odchylania obrazu w systemach PAL i NTSC na standard VGA. CPU Motorola 68040/25 MHz (A4000/040) lub MC68EC030/25 MHz (A4000/030). Procesor 68040/25 MHz stanowi mniej więcej odpowiednik procesora Intel 80486.

Kickstart – program rozruchowy komputerów Amiga, zawarty w pamięci ROM, uruchamiany zaraz po włączeniu zasilania lub restarcie. W końcowej fazie startu poszukiwane są wszystkie nośniki danych wykryte przez Kickstart (np. stacje dyskietek) w celu rozpoczęcia wczytywania systemu operacyjnego. Kickstart zawierał także dużą część systemu operacyjnego, między innymi obsługę podstawowych systemów plików czy biblioteki graficzne, co skracało czas uruchomienia Amigi.Genlock (z ang. generator locking device) to urządzenie elektroniczne pozwalające nakładać na siebie obraz cyfrowy (z komputera) i analogowy (np. z kamery wideo). Na wyjściu otrzymujemy sygnał Y/C – możliwy do dalszego wykorzystania, np. nagrania na kasetę video. Genlocki, ze względu na swoją niską cenę i prostotę obsługi są szeroko stosowane przez autorów „reportaży” z imprez okolicznościowych (np. wesel czy komunii), znajdują także zastosowanie do celów domowych i półprofesjonalnych.

Procesor nie jest umieszczony na płycie głównej, jak to ma miejsce w modelu Amiga 2000, lecz na karcie procesora (daughterboard) o oznaczeniu odpowiednio A3640 i A3630, w specjalnym slocie karty procesora, jednakowym ze stosowanym wcześniej w modelach Amiga 3000 i Amiga 3000T. Pozwala to na zastosowanie wydajniejszych procesorów na kartach procesorowych innych firm. W A2000 opcjonalną kartę procesora instaluje się w złączu karty procesora. Pamięć operacyjna to 2 MB CHIP RAM (pamięć graficzna, jednak może być adresowana przez procesor) typu SIMM i do 16 MB FAST RAM w 4 bankach pamięci (układy 1 MB, lub 4 MB SIMM 70 ns, nie można stosować jednocześnie obu układów). Sterownik dysku AT-Bus (wcześniej stosowano SCSI). Sloty kart rozszerzeń to cztery sloty ZORRO III (zgodne z ZORRO II), przy czym transfer między procesorem a kartą w slocie ZORRO III wynosi do 11 MB/s (ZORRO II zapewnia transfer 2.5 MB/s), slot Video (umożliwia stosowanie np systemu Video Toaster, genlocków itp.), slot karty procesora. Kickstart 3.1 (rev. 40.70) zapisany jest w układzie 512 kB ROM na płycie głównej. W obudowie jest miejsce na dwa dyski twarde oraz jedna zatoczka na urządzenie 5,25" i dwie zatoczki 3,5". Standardowo zainstalowana jest jedna stacja dysków FDD HD zapisująca na dyskietce HD 1760 kB (w standardzie PC 1440 kB).

NTSC – amerykański system telewizji analogowej. Nazwa pochodzi od pierwszych liter nazwy organu, który zatwierdził system - National Television System Committee (pl. Krajowy Komitet ds. Systemu Telewizyjnego).VGA (ang. Video Graphics Array) – jeden ze standardów kart graficznych IBM-PC ustanowiony w 1987 roku. Karty VGA były po raz pierwszy montowane w komputerach serii IBM PS/2.

Rozbudowa[ | edytuj kod]

Niedostatki konstrukcji A4000 rozwiązane zostały wkrótce po pojawieniu się modelu na rynku firm takich jak GVP. Karta procesora GVP G-Force 040 zawierała procesor MC68040/40 MHz, doskonalszy kontroler pamięci, sloty na cztery układy SIMM 4 MB o czasie dostępu 40 ns, co umożliwiało rozbudowanie pamięci do 52 MB (przy użyciu 5 układów SIMM na płycie głównej, 4 układów na karcie GVP i 4 na płytce z gniazdami do karty GVP), kontroler Fast SCSI II zamiast oryginalnego AT-Bus. Do Amigi 4000 firma NewTek specjalnie przekonstruowała swój sztandarowy produkt do zastosowań telewizyjnych Video Toaster, wcześniej wykorzystywany w modelu Amiga 2000 (w A3000 fizycznie nie mieścił się w obudowie) i nazwała go Video Toaster 4000.

Intel 80486 (poprawna nazwa handlowa i486, zrezygnowano z cyfr 80 na początku, w przypadku układu iDX4 zrezygnowano także z cyfr 486) – zaprezentowany na targach Comdex w kwietniu 1989 mikroprocesor CISC produkowany przez firmę Intel należący do rodziny procesorów x86, jego poprzednikiem był 80386. "486" był ostatnim procesorem Intela którego nazwa była wyłącznie numeryczna.Great Valley Products (GVP) – przedsiębiorstwo z USA produkujące wysokiej klasy sprzęt dla komputerów marki Amiga. Najbardziej znana jest jako producent kontrolerów SCSI i kart turbo z procesorami MC68030 i MC68040. Firma była liderem wysokiej technologii w zastosowaniach telewizyjnych i graficznych. Pierwsza wprowadziła na rynek kontroler SCSI z funkcją Autoboot.
Warto wiedzieć że... beta

SIMM (z ang. Single Inline Memory Module) – moduł pamięci RAM komputerów w postaci płytki drukowanej z polami stykowymi znajdującymi się z jednej strony płytki. Jest to następna po SIPP generacja modułów pamięci DRAM. Zostały zastąpione przez moduły z polami stykowymi po obu stronach płytki oznaczanych przez DIMM.
Amiga 2500 - model komputera rodziny Amiga wprowadzony na rynek przez firmę Commodore International w 1988 roku, po modelu Amiga 2000, a przed modelem Amiga 3000. Stanowił odpowiedź firmy na zapotrzebowanie na model komputera wyposażony fabrycznie w szybszy procesor, wiekszą pamięć i dysk twardy. W rzeczywistości nie była to nowa konstrukcja (na tę należało czekać do czasu premiery A3000), lecz Amiga 2000 wyposażona w karty rozszerzeń, które firma Commodore oferowała na rynku jako opcjonalne wyposażenie A2000. W listopadzie 1989 wprowadzono model A2500/30 (nie A2500/030 jak podają niektóre źródła).
AGA (ang. Advanced Graphics Architecture, zaawansowana architektura graficzna) – ulepszony układ grafiki stosowany w trzeciej generacji komputerów Amiga na początku lat 90. XX wieku.
Amiga 2000 – komputer wyprodukowany przez firmę Commodore International, wprowadzony na rynek w marcu 1987 roku. W Wielkiej Brytanii model ten kosztował 2000 funtów. Produkcję zakończono w 1990 roku
PAL (ang. Phase Alternating Line) – standard nadawania koloru w sygnale telewizyjnym, używany w telewizji kolorowej. Został opracowany w Niemczech przez Waltera Brucha z zakładów Telefunken i po raz pierwszy zastosowany w 1967 roku.
ATA (ang. Advanced Technology Attachments) – interfejs systemowy w komputerach klasy PC i Amiga przeznaczony do komunikacji z dyskami twardymi zaproponowany w 1983 przez firmę Compaq. Używa się także zamiennie skrótu IDE (ang. Integrated Drive Electronics), od 2003 roku (kiedy wprowadzono Serial ATA) standard ten jest określany jako PATA (od "Parallel ATA").
RAM (ang. Random Access Memory – pamięć o dostępie swobodnym) – podstawowy rodzaj pamięci cyfrowej. Choć nazwa sugeruje, że oznacza to każdą pamięć o bezpośrednim dostępie do dowolnej komórki pamięci (w przeciwieństwie do pamięci o dostępie sekwencyjnym, np. rejestrów przesuwnych), ze względów historycznych określa ona tylko te rodzaje pamięci o bezpośrednim dostępie, w których możliwy jest wielokrotny i łatwy zapis, a wyklucza pamięci ROM (tylko do odczytu) i EEPROM których zapis trwa znacznie dłużej niż odczyt, pomimo iż w ich przypadku również występuje swobodny dostęp do zawartości.

Reklama