Amiga 3000

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Amiga 3000 – pierwszy w pełni 32-bitowy model komputera Amiga.

Amiga (hiszp. la amiga – przyjaciółka) – popularna marka komputerów produkowanych między innymi przez firmę Commodore. Po bankructwie Commodore marka została przejęta przez firmę Escom, a następnie przez Gateway. W końcu wyłoniła się samodzielna firma Amiga INC, która po bankructwie sprzedała wszelkie prawa firmie KMOS. Z kolei KMOS zmieniło nazwę na Amiga Inc.Flicker-fixer – urządzenie likwidujące uciążliwe dla człowieka migotanie obrazu, spowodowane zastosowaniem przeplotu (interlace) pól wizyjnych, przy wyświetlaniu sygnału dostosowanego do wyświetlania na telewizorze (PAL, NTSC) na ekranie VGA lub innym, oferującym wyższe częstotliwości odświeżania niż telewizor.

Wydana w 1990 roku przez firmę Commodore Amiga 3000 wyposażona była w procesor MC68030 (14 lub 25 MHz) i chipset ECS. Komputer ten posiadał standardowo zainstalowany koprocesor MC68881 (16 MHz) lub MC68882 (25 MHz). Istniała wersja UX pracująca pod kontrolą SVR4 (patrz: A3000UX). Chipset ECS oraz fabrycznie zamontowany Flicker-fixer i kontroler SCSI. AmigaOS 2.04. Elegancka obudowa desktop lub tower. Pierwszy model komputera Amiga z fabrycznie zamontowanym procesorem wyższym niż MC68000. Była to linia tzw. high-end – komputer przeznaczony dla profesjonalistów z dużymi możliwościami rozbudowy dzięki kontrolerowi SCSI i złączom Zorro II i III (umożliwiające rozbudowę m.in. o zaawansowane karty graficzne). Co nie tłumaczyło wygórowanej ceny 4100 USD wraz z monitorem. Wydana także w wersji tower – zobacz Amiga 3000T.

Koprocesor, jednostka zmiennoprzecinkowa (FPU, ang. Floating Point Unit) to układ scalony wspomagający procesor w obliczeniach zmiennoprzecinkowych. W większości współczesnych konstrukcji, koprocesor arytmetyczny, a także jednostki obsługujące bardziej skomplikowane obliczenia (np. instrukcje wektorowe) są zintegrowane z procesorem w jednym układzie.MC68881 - koprocesor arytmetyczny firmy Motorola należący do rodziny M68000 (zwanej też rodziną 68k). Nie jest już produkowany. Zasilany napięciem 5V. Zaprojektowany został do współpracy z mikroprocesorami MC68020 i MC68030, ale może działać też z MC68000 oraz MC68010.
Amiga 3000
Warto wiedzieć że... beta

SCSI (skrót z ang. Small Computer Systems Interface) – równoległa magistrala danych przeznaczona do przesyłania danych między urządzeniami.
Herc (Hz) – jednostka miary częstotliwości w układzie SI (jednostka pochodna układu SI) i w wielu innych, np. CGS, MKS i MKSA. Definiuje się ją jako liczbę cykli na sekundę.
High-end – określenie stosowane przez producentów na ofertę skierowaną do najzamożniejszych odbiorców, najczęściej w odniesieniu do sprzętu technicznego powszechnego użytku: elektroakustycznego, telefonów komórkowych, sprzętu komputerowego (zwłaszcza kart graficznych). Nie jest ono używane w stosunku do sprzętu profesjonalnego. Jest przeciwieństwem oferty low-end. Dla oferty pośredniej spotykane jest określenie middle-range lub middle-end.
Chipset – grupa specjalistycznych układów scalonych, które są przeznaczone do wspólnej pracy. Mają zazwyczaj zintegrowane oznaczenia i zwykle sprzedawane jako jeden produkt.
System V (SysV) - nazwa systemu UNIX rozwijanego w Bell Labs (Unix System Laboratories, USL) firmy AT&T. Nazwą tą określa się komercyjne wersje Uniksa wydawane przez AT&T począwszy od 1983 roku.
Commodore International – przedsiębiorstwo, które odegrało czołową rolę w rozwoju komputerów domowych w latach 80. i 90. Przedsiębiorstwo zbankrutowało w 1994 roku; od tego czasu kilkakrotnie próbowano wznowić rozwój systemu Amiga.
ECS (ang. Enhanced Chip Set – ulepszony chipset) – nowocześniejszy niż OCS chipset montowany w komputerach klasy Amiga. Zaczął być stosowany w 1990, na początku w komputerze Amiga 3000. Produkowane później komputery Amiga wykorzystywały równolegle OCS i ECS lub wyłącznie ECS. W 1991 zaczęto go stosować w komputerach A500 Plus. Ostatnią maszyną, w której ECS był wykorzystany, była Amiga 600.

Reklama