Ameryka, Ameryka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ameryka, Ameryka (oryg. America, America lub The Anatolian Smile, 1963) – amerykański dramat filmowy w reżyserii i według scenariusza Elia Kazana na podstawie własnej powieści. Kazan pomysł na film zaczerpnął z historii swojego wuja. Film otrzymał Oscara za najlepszą scenografię czarno-białą. Ponadto był nominowany w czterech innych kategoriach do tej nagrody oraz w ośmiu do nagrody Złoty Glob.

Film dramatyczny – gatunek filmowy zawierający najczęściej utwory o charakterze fabularnym, rzadziej także dokumentalnym, których struktura ma za zadanie poruszyć emocje widza. Akcja filmu skupia się wokół głównego konfliktu. W zależności od typu konfliktu i problematyki występują różne odmiany gatunku.Międzynarodowy Festiwal Filmowy w San Sebastián (hiszp. Festival Internacional de Cine de San Sebastián, bask. Donostia Zinemaldia) – festiwal filmowy odbywający się w San Sebastián w Hiszpanii od 1953.

Opis fabuły[ | edytuj kod]

Młody Grek Stavros (Stathis Giallelis), ma już dość tureckich prześladowań. Postanawia udać się do Konstantynopola, aby stamtąd wyruszyć do Ameryki. Nie cofnie się przed niczym, nawet zbrodnią, aby zrealizować swój plan.

Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Frank Wolff (ur. 11 maja 1928 w San Francisco, zm. 12 grudnia 1971 w Rzymie) – amerykański aktor. Karierę rozpoczynał w filmach Rogera Cormana, później kojarzony z włoskimi spaghetti westernami.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Elia Kazan, właściwie Elia Kazanjoglou (ur. 7 września 1909, zm. 28 września 2003) – amerykański pisarz, reżyser filmowy i teatralny pochodzenia greckiego.
John Marley (ur. 17 października 1907 w Nowym Jorku, zm. 22 maja 1984 w Los Angeles) – amerykański aktor nominowany do Oscara za najlepszą rolę drugoplanową w filmie Love Story (1970; reż. Arthur Hiller).
Ameryka – część Ziemi położona na zachodniej półkuli, w skład której wchodzą dwa kontynenty: Ameryka Północna i Ameryka Południowa. Rozciąga się na długości ponad 15 tys. km od Archipelagu Arktycznego po Ziemię Ognistą. Niekiedy na oznaczenie obu Ameryk używa się także określeń Nowy Świat lub półkula zachodnia.
Grecy – naród pochodzenia indoeuropejskiego. Tworzące go plemiona dotarły na tereny Grecji w II tysiącleciu p.n.e.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Gene Callahan (ur. 7 listopada 1923 w Luizjanie; zm. 26 grudnia 1990 w Baton Rouge) – amerykański scenograf filmowy. Dwukrotny laureat Oscara za najlepszą scenografię do filmów: Bilardzista (1961) Roberta Rossena i Ameryka, Ameryka (1963) Elii Kazana. Był także nominowany do tej nagrody za scenografię do filmów Kardynał (1963) Otto Premingera i Ostatni z wielkich (1976) Elii Kazana.
Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

Reklama