Amerykańskie Towarzystwo Filozoficzne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Amerykańskie Towarzystwo Filozoficzne – towarzystwo naukowe założone w 1743 roku i mające siedzibę w Filadelfii. Zajmuje się promowaniem wiedzy poprzez badania naukowe, konferencje, publikacje, gromadzenie zbiorów i wymianę informacji. Towarzystwo uważane jest za pierwszą organizację, jaka powstała w Stanach Zjednoczonych. W ciągu 200 lat istnienia odegrało ważną rolę w amerykańskim życiu kulturalnym i intelektualnym. Poprzez granty badawcze, wydawanie czasopism, Muzeum, obszerną bibliotekę i regularne spotkania towarzystwo wpływa na rozwój nauk humanistycznych i ścisłych. Philosophical Hall, który obecnie pełni rolę muzeum, w 1965 roku został uznany za National Historic Landmark.

Filadelfia (ang. Philadelphia wymowa: /ˌfɪləˈdɛlfiə/) – miasto na północno-wschodnim wybrzeżu USA, w stanie Pensylwania, u ujścia rzeki Delaware do Atlantyku. Największe pod względem liczby ludności miasto w Pensylwanii i szóste w kraju.Thomas Jefferson (ur. 13 kwietnia 1743 w Shadwell w stanie Wirginia, zm. 4 lipca 1826 w Charlottesville) – amerykański prawnik, działacz niepodległościowy, archeolog, architekt, trzeci prezydent USA (1801–1809), założyciel stanowego University of Virginia. Pochodził z zamożnej rodziny o wysokim statusie społecznym.

Historia[ | edytuj kod]

W 1727 roku Beniamin Franklin założył w Filadelfii klub dyskusyjny Junto. Sam był drukarzem, więc członkami zostali głównie rzemieślnicy. Celem było prowadzenie dyskusji o polityce, moralności i filozofii naturalnej. Klub zyskał popularność, a w latach 30. XIX wieku powstają jego filie. W 1743 roku klub zostaje przekształcony w Towarzystwo Filozoficzne. Wśród członków znaleźli się Benjamin Franklina, James Alexander, Francis Hopkinson, John Bartram, Philip Syng i inni. W latach 1746 –1767 Towarzystwo przeżywało kryzys, ale wznowiło działalność łącząc się 2 stycznia 1769 roku z American Philosophical Society Held. Pierwszym prezydentem został wybrany Benjamin Franklin.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.George Washington, pol. Jerzy Waszyngton (ur. 11 lutego 1731/22 lutego 1732, zm. 14 grudnia 1799) – amerykański generał i polityk, wódz naczelny Armii Kontynentalnej (1775-1784), deputowany do Kongresu Kontynentalnego, pierwszy prezydent Stanów Zjednoczonych (1789-1797), mason. Uważany za ojca narodu amerykańskiego.

Członkowie[ | edytuj kod]

Od samego początku towarzystwo przyciągało najwybitniejsze umysły Ameryki. Do jego członków należeli: John Dickinson, George Washington, John Adams, Thomas Jefferson, Alexander Hamilton, James McHenry, Thomas Paine, David Rittenhouse, Nicholas Biddle, Owen Biddle, Benjamin Rush, James Madison, Michael Hillegas, John Marshall i John Andrews, Charles Darwin, Robert Frost, Louis Pasteur, Elizabeth Cabot Agassiz, John James Audubon, Linus Pauling, Margaret Mead, Maria Mitchell i Thomas Edison.

William Clark (ur. 1 sierpnia 1770 w hrabstwie Caroline, w Wirginii, zm. 1 września 1838 w Saint Louis, w Missouri) - amerykański podróżnik i odkrywca.Linus Carl Pauling (ur. 28 lutego 1901 w Portland w stanie Oregon, zm. 19 sierpnia 1994 w Big Sur w stanie Kalifornia) – amerykański fizyk i chemik. Dwukrotny laureat Nagrody Nobla.

Ponieważ w tamtych czasach towarzystwa zapraszały na członków naukowców z całego świata, wśród członków znaleźli się również cudzoziemcy, w tym: Aleksander von Humboldt, markiz de La Fayette, baron von Steuben, Tadeusz Kościuszko, Maria Curie-Skłodowska czy Julian Ursyn Niemcewicz.

Towarzystwo nadal przyciąga znane nazwiska, w kwietniu 2005 roku na liście (według listy wyborców) było 920 członków, w tym 772 rezydentów (obywatele lub rezydenci Stanów Zjednoczonych) i 148 członków z zagranicy. W 2020 roku ich liczba wzrosła do 1000, w tym 160 z zagranicy pochodzi z 20 krajów. Ponad 260 członków zostało laureatami Nagrody Nobla.

Benjamin Franklin (ur. 17 stycznia 1706 w Bostonie, zm. 17 kwietnia 1790 w Filadelfii) – drukarz, uczony, filozof, wolnomularz i polityk amerykański.Francis Hopkinson (21 września 1737 - 9 maja 1791) – delegat Kongresu Kontynentalnego ze stanu New Jersey, sygnatariusz Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Alexander Hamilton (ur. 11 stycznia 1755 lub 1757 w Charlestown, zm. 12 lipca 1804) – polityk amerykański, przywódca Federalistów, twórca dolara amerykańskiego.
Nationalencyklopedin – największa, szwedzka encyklopedia współczesna. Jej stworzenie było możliwe dzięki kredytowi w wysokości 17 mln koron, którego udzielił rząd szwedzki w 1980 roku i który został spłacony w 1990. Drukowana wersja składa się z 20 tomów i zawiera 172 tys. haseł. Wersja internetowa zawiera 260 tys. haseł (stan z czerwca 2005). Inicjatorem projektu był rząd szwedzki, który rozpoczął negocjacje z różnymi wydawcami. Negocjacje zakończyły się w 1985, kiedy na wydawcę został wybrany Bra Böcker z Höganäs. Encyklopedia miała uwzględniać kwestie genderowe i związane z ochroną środowiska. Pierwszy tom ukazał się w 1989 roku, ostatni w 1996. Dodatkowo w roku 2000 ukazały się trzy dodatkowe tomy. Encyklopedię zamówiło 54 tys. osób. W 1997 roku ukazało się wydanie elektroniczne na CD, a w 2000 pojawiło się wydanie internetowe, które jest uzupełniane na bieżąco.
Dublin (angielska wymowa: [dʌblɪn] lub [dʊblɪn]; irl. Baile Átha Cliath, wym. [bˠaʲlə a:hə klʲiəh]) – stolica i największe miasto Irlandii, położone w prowincji Leinster.
National Historic Landmark (NHL) – budynek, miejsce, twór natury, a nawet określony obszar, uznany za takowy przez rząd Stanów Zjednoczonych ze względu na swe historyczne znaczenie. Wszystkie NHL są wymienione w Narodowym Rejestrze Pomników Historycznych, jednakże z ponad osiemdziesięciu tysięcy miejsc w USA uważanych za historyczne, na liście NHL znajduje się zaledwie 2430.
Maria Salomea Skłodowska-Curie (ur. 7 listopada 1867 w Warszawie, zm. 4 lipca 1934 w Passy) – uczona polsko-francuska, fizyk, chemik, dwukrotna noblistka.
International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Ludwik Pasteur (fr. Louis Pasteur, ur. 27 grudnia 1822 w Dole, zm. 28 września 1895 w Saint-Cloud) – francuski chemik i prekursor mikrobiologii.

Reklama