American Le Mans Series

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Audi dominuje w serii ALMS. Na zdjęciu Audi R10 TDI

American Le Mans Series (ALMS) – seria wyścigów samochodowych rozgrywanych w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, wzorowanych na wyścigu 24h Le Mans.

24H Le Mans – wyścigi samochodowe i motocyklowe, w których zadaniem zawodników jest przejechanie jak największej liczby okrążeń w ciągu dokładnie jednej doby. W zawodach startują drużyny trzyosobowe.Wyścig samochodowy – określony, z góry ustalonymi przepisami wyścig, w którym biorą udział zawodnicy, ścigający się samochodami wyścigowymi określonego w przepisach typu, po torze wyścigowym.

W skład serii wchodziły wyścigi długodystansowe i sprinty. Zespoły rywalizowały w czterech klasach: LMP1 i LMP2 dla prototypów Le Mans oraz GT1 i GT2 dla samochodów klasy Grand Touring.

W 2014 seria zakończyła działalność. Na bazie nawiązanej współpracy z Rolex Sports Car Series powstała seria United SportsCar Championship.

Zwycięzcy sezonów Le Mans Series[ | edytuj kod]

Kierowcy[ | edytuj kod]

Zespoły[ | edytuj kod]

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • European Le Mans Series
 • FIA World Endurance Championship
 • TUDOR United SportsCar Championship
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona American Le Mans Series
 • Audi (łac. audi – "słuchaj") – niemiecka marka samochodów osobowych, należąca do koncernu Volkswagen, produkowana przez spółkę Audi AG z siedzibą w Ingolstadt.Grand tourer (z wł. gran turismo, w skrócie GT) – samochód sportowy o wysokich osiągach przygotowany do jazdy na długie dystanse. Do tego segmentu można zaliczyć dowolny pojazd spełniający powyższe kryteria, tradycyjnie jednak prawdziwy samochód GT powinien mieć dwudrzwiowe nadwozie typu coupé oraz dwumiejscowe wnętrze, ewentualnie w wariancie 2+2.
  Warto wiedzieć że... beta

  Tudor United SportsCar Championship – seria wyścigowa samochodów sportowych organizowana w Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie, zarządzana przez International Motor Sports Association (IMSA). Powstała w wyniku połączenia American Le Mans Series i Rolex Sports Car Series, które zostało sfinalizowane 5 września 2012 roku. Oficjalną nazwę serii ogłoszono 14 marca 2013, kiedy podpisano pięcioletnią umowę sponsorską z firmą Rolex, która jest właścicielem marki Tudor.
  Kanada (ang. i fr. Canada) – państwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Na południu i północnym zachodzie graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, granice morskie: na północy z Danią (Grenlandia) i na wschodzie z Francją (wyspy Saint-Pierre i Miquelon). Drugie państwo świata pod względem powierzchni (po Rosji) oraz 36. pod względem ludności. Kanada jest członkiem ONZ, NAFTA, Wspólnoty Narodów, Frankofonii, NATO, G8, APEC.

  Reklama