American International

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

American International – budynek w Nowym Jorku w USA.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Chrysler Building – wieżowiec znajdujący się w Nowym Jorku w dzielnicy Manhattan. Ma 319 metrów wysokości i 77 pięter.

Historia[ | edytuj kod]

Budynek ten został zaprojektowany przez Clinton & Russell, Holton & George. Jego budowa zakończyła się w 1932. Ma 290 metrów wysokości i 66 pięter. Jest wykorzystywany w celach biurowych. Został on wykonany w stylu art déco. Jest to obecnie czwarty co do wysokości wieżowiec w Nowym Jorku, zaraz po Chrysler Building. W całych Stanach Zjednoczonych jest na miejscu 13. Budynek został wybudowany w latach trzydziestych, czyli w okresie, w którym trwał "wyścig wieżowców". Uzyskał też wtedy bardzo charakterystyczny wygląd jak większość budynków z tego okresu. Był najwyższym wieżowcem w centrum Manhattanu do lat siedemdziesiątych, gdy wybudowane zostały wieże World Trade Center.

World Trade Center, WTC, Światowe Centrum Handlu – kompleks siedmiu budynków w dzielnicy Lower Manhattan w Nowym Jorku, w tym Twin Towers (bliźniacze wieże), zaprojektowany przez amerykańskiego architekta japońskiego pochodzenia Minoru Yamasakiego, któremu pomagał Antonio Brittiochi. Budowa rozpoczęła się 5 sierpnia 1966, a oficjalne otwarcie nastąpiło 4 kwietnia 1973. W Światowym Centrum Handlu było zatrudnionych około 25 tysięcy osób. Zostało ono zniszczone 11 września 2001 roku w wyniku zamachu terrorystycznego przeprowadzonego przez Al-Ka’idę. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Początkowo budynek należał do Cities Service Company, która sprzedała go firmie American International, gdy przenosiła swoją siedzibę do Tulsa w Oklahomie w roku 1976. Od tamtej pory nazywany jest American International. Budynek jest światową siedzibą firmy AIG, chociaż część biur poprzedniego właściciela nadal się tutaj mieści. Na dachu 66. piętra znajduje się platforma obserwacyjna, z której rozciąga się lepszy widok na tę część miasta niż z innych budynków. Początkowo była ona ogólnodostępna, obecnie mają do niej wstęp tylko pracownicy biurowca. Budynek ten posiadał kiedyś dwupiętrowe windy, aby utrzymywać sprawną komunikację w wąskiej wieży. Zostały one jednak usunięte, dziś wieżowiec posiada 36 wind.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Tulsa - miasto w centralnej części Stanów Zjednoczonych, w stanie Oklahoma. Miasto ma 387,8 tys. mieszkańców, a cały jego obszar metropolitalny 930,8 tys. mieszkańców (dane z 2004). Jest drugim co do wielkości miastem w stanie, po Oklahoma City.

Po zniszczeniu World Trade Center budynek ponownie był najwyższym na dolnym Manhattanie. Taras widokowy na szczycie budynku jest nadal używany, aczkolwiek jedynie przez niektóre uprawnione osoby w porze lunchu.

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.
Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
Wieżowiec (drapacz chmur) to bardzo wysoki, wielokondygnacyjny budynek zdolny (w przeciwieństwie do innych konstrukcji, takich jak wieże i maszty) tworzyć warunki do życia i zamieszkania. Wprawdzie nie istnieją żadne ogólne oficjalne regulacje, ale oprócz wysokości, również inne kryteria, takie jak kształt, wygląd, lokalizacja i obecność innych budynków, mogą wpłynąć na sklasyfikowanie budynku jako wieżowca. W Stanach Zjednoczonych istnieje niepisana reguła, według której za wieżowiec uznawany jest budynek o wysokości przekraczającej 150 m. W innych rejonach świata niższy budynek również może zostać uznany za drapacz chmur, zwłaszcza jeśli dominuje nad otoczeniem. Wieżowce przekraczające 300 m (1000 stóp) są czasami określane mianem superwysokich. Wieżowca nie powinno mylić się z nieco ogólniej sformułowanym terminem wysokościowiec. Według definicji Emporis Data Committee, wysokościowiec to budynek mający przynajmniej 35 m (115 stóp) wysokości, podzielony regularnie na piętra. Wszystkie wieżowce są wysokościowcami, lecz tylko najwyższe wysokościowce są wieżowcami. Za miejsce narodzin drapaczy chmur powszechnie uznaje się Chicago.
Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
AIG (NYSE:AIG) to jedna z największych na świecie firm ubezpieczeniowych. Spółka publiczna notowana na New York Stock Exchange. Od 8 kwietnia 2004 roku wchodzi w skład indeksu Dow Jones. Notowana również na giełdach w Tokio i Irlandii. Firma powstała w Szanghaju w 1919 roku, a jej założycielem był Cornelius Vander Starr.
Stany Zjednoczone są krajem z największą na świecie liczbą budynków przekraczających 100 metrów wysokości. Jest ich tu około 2000. Ponad 200 metrów ma około 145 budynków, a ponad 300 metrów - 11. Na chwilę obecną najwyższym wieżowcem w USA jest znajdujący się w Chicago Sears Tower o wysokości 442 metrów. Wysokie budynki rozrzucone są po całym kraju, zarówno w największych aglomeracjach, jak i w małych miastach turystycznych lub ważnych z innego powodu (np. Miami Beach).
Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

Reklama