American Football League

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

American Football League (skrót: AFL, Amerykańska Liga Futbolowa) – zawodowa liga futbolu amerykańskiego działająca w latach 1960-1969.

Cincinnati Bengals - zawodowy zespół futbolu amerykańskiego z siedzibą w Cincinnati, w stanie Ohio. Drużyna jest obecnie członkiem Dywizji Północnej konferencji AFC ligi NFL.Encyklopedia Britannica (ang. Encyclopædia Britannica) – najstarsza wydawana do chwili obecnej i najbardziej prestiżowa encyklopedia angielskojęzyczna. Artykuły w niej zamieszczane uważane są powszechnie przez czytelników za obiektywne i wiarygodne.

Na początku roku 1970 doszło do jej połączenia z konkurencyjną ligą National Football League (NFL). Wszystkie 10 drużyn AFL weszły w skład połączonej ligi, która zachowała nazwę NFL.

Historia powstania ligi[ | edytuj kod]

W 1959 roku amerykański przemysłowiec Lamar Hunt ogłosił chęć utworzenia zawodowej ligi futbolu amerykańskiego mającej stanowić konkurencję dla NFL. Podczas pierwszego spotkania założycielskiego w Chicago (14 sierpnia 1959) przedstawiciele przyszłych klubów z Dallas, Denver, Houston, Los Angeles, Minneapolis i Nowego Jorku zdecydowali, że liga, którą 22 sierpnia nazwano American Football League, wystartuje w kolejnym roku. W październiku 1959 do grupy dołączyła drużyna z Buffalo, a miesiąc później - z Bostonu. W listopadzie i dodatkowo w grudniu odbył się nabór zawodników do powstających zespołów. Pierwszym komisarzem ligi został Lamar Hunt.

Denver – miasto w USA w stanie Kolorado i stolica tego stanu. Miasto stanowi jednocześnie hrabstwo Denver (wspólna administracja).WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

W styczniu 1960 właściciele klubu z Minneapolis otrzymali prawa do gry w NFL, rezygnując z udziału w rozgrywkach AFL. Szybko znaleziono zastępstwo i po kilku dniach, 30 stycznia, do ligi dołączyła ekipa z Oakland. W lutym przedstawiciele rywalizujących ze sobą NFL i AFL porozumieli się także w ważnej kwestii wzajemnego respektowania umów zawieranych z zawodnikami. Rozgrywki miała pokazywać telewizja ABC, z którą podpisano pięcioletni kontrakt.

Rozgrywki ligowe (system ligowy) – regularny cykl meczów w dyscyplinach drużynowych, prowadzony według modelu dwurundowego ("jesień-wiosna" lub "wiosna-jesień") "każdy z każdym – mecz i rewanż", w celu wyłonienia najlepszej drużyny w kraju, regionie itd. Organizacją i prowadzeniem rozgrywek ligowych zajmuje się, bądź specjalnie ku temu utworzony podmiot, działający w formie spółki akcyjnej (wówczas "Liga" jest autonomiczna i niezależna od federacji, która jednak jest jej udziałowcem), bądź też federacja sportowa danej dyscypliny sportu. W ogólniejszym znaczeniu terminem "liga" określa się często każdą zorganizowaną rywalizację z udziałem więcej niż dwóch uczestników – np. liga fryzjerska, szkolna liga czytelnicza itd.Buffalo Bills - zawodowy zespół futbolu amerykańskiego z siedzibą w zespole miejskim Buffalo, w stanie Nowy Jork, rozgrywający swoje mecze w Orchard Park. Drużyna jest członkiem Dywizji Wschodniej konferencji AFC ligi NFL. Nazwa drużyny pochodzi od legendarnego myśliwego i showmana Buffalo Billa.

Do inauguracyjnego sezonu 1960 roku przystąpiło 8 klubów: Boston Patriots, Buffalo Bills, Dallas Texans, Denver Broncos, Houston Oilers, Los Angeles Chargers, New York Titans i Oakland Raiders.

Pierwszy przedsezonowy mecz odbył się 30 lipca 1960 roku w Buffalo, a miejscowi Bills ulegli Boston Patriots 7-28. W pierwszym oficjalnym spotkaniu ligowym (9 września) Patriots przegrali u siebie z Denver Broncos 10-13, a wydarzenie to obejrzało 21 597 widzów.

W 1966 roku przyjęto do ligi Miami Dolphins, a w 1968 - Cincinnati Bengals.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. W roku 1970 doszło do połączenia dwóch największych zawodowych lig futbolu amerykańskiego działających w Stanach Zjednoczonych w owym czasie: National Football League (NFL) oraz American Football League (AFL). Scalenie wynikało z mocno narastającej rywalizacji pomiędzy dwoma ligami. Organizacje połączyły się, zachowując nazwę i logo "National Football League", przez co stały się jedną z najpopularniejszych i najmocniejszych ekonomicznie lig sportowych w USA.

Mistrzowie AFL[ | edytuj kod]

 • 1960 Houston Oilers
 • 1961 Houston Oilers
 • 1962 Dallas Texans
 • 1963 San Diego Chargers
 • 1964 Buffalo Bills
 • 1965 Buffalo Bills
 • 1966 Kansas City Chiefs
 • 1967 Oakland Raiders
 • 1968 New York Jets
 • 1969 Kansas City Chiefs
 • Uwaga: W historii futbolu amerykańskiego były wcześniej jeszcze 3 ligi noszące tę samą nazwę, lecz nie związane z omawianą AFL. Działały w roku 1926, w latach 1936-1937 oraz w latach 1940-1941.

  Kansas City Chiefs - zawodowy zespół futbolu amerykańskiego z siedzibą w Kansas City w stanie Missouri. Drużyna jest obecnie członkiem Dywizji Zachodniej konferencji AFC ligi NFL. Chiefs przeprowadzają treningi letnie na terenie University of Wisconsin-River Falls.Los Angeles – najludniejsze miasto amerykańskiego stanu Kalifornia, a zarazem drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w Stanach Zjednoczonych (za Nowym Jorkiem), za sprawą populacji liczącej 3 792 621 mieszkańców (2010). Los Angeles zajmuje powierzchnię 1302 km² i położone jest w regionie Kalifornii Południowej. Miasto stanowi centrum aglomeracji Los Angeles-Long Beach-Santa Ana, którą w 2010 roku zamieszkiwało 12 828 837 osób, czyniąc z tego regionu 2. pod względem populacji obszar metropolitalny Stanów Zjednoczonych i jednocześnie jedną z najludniejszych metropolii świata. Los Angeles jest siedzibą hrabstwa Los Angeles, czyli najbardziej zaludnionego i jednego z najbardziej zróżnicowanych etnicznie hrabstw w Stanach Zjednoczonych. Z kolei obszar samego Los Angeles uznany został za najbardziej zróżnicowane etnicznie amerykańskie miasto. Mieszkańcy Los Angeles często określani są mianem „Angelenos”.
  Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.Houston – największe miasto stanu Teksas i jednocześnie czwarte pod względem wielkości miasto w Stanach Zjednoczonych, za sprawą populacji liczącej 2 099 451 mieszkańców (2010), rozlokowanych na obszarze 1700 km². Houston stanowi siedzibę hrabstwa Harris i centrum ekonomiczne Houston–Sugar Land–Baytown, czyli piątego pod względem wielkości obszaru metropolitalnego w Stanach Zjednoczonych, zamieszkiwanego w sumie przez około sześć milionów osób.
  Warto wiedzieć że... beta

  Tennessee Titans - zawodowy zespół futbolu amerykańskiego z siedzibą w Nashville, w stanie Tennessee . Drużyna jest obecnie członkiem Dywizji Południowej konferencji AFC ligi NFL.
  San Diego Chargers - zawodowy zespół futbolu amerykańskiego z siedzibą w San Diego, w stanie Kalifornia. Drużyna jest obecnie członkiem Dywizji Zachodniej konferencji AFC ligi NFL.
  Minneapolis (wymowa: /ˌmɪniːˈæpəlɪs/) – miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Minnesota. Największe miasto tego stanu, położone nad Missisipi. Nazywane jest „miastem jezior”. Stolica hrabstwa Hennepin. Miasto jest jednym z głównych miast aglomeracji policentrycznej – Minneapolis-Saint Paul.
  New York Jets - zawodowy zespół futbolu amerykańskiego z siedzibą w metropolii Nowego Jorku. Drużyna jest obecnie członkiem Dywizji Wschodniej konferencji AFC ligi NFL. Jets rozgrywają swoje mecze w East Rutherford, w stanie New Jersey, na stadionie Giants Stadium, nazwanym za inną nowojorską drużyną grającą na tym obiekcie - New York Giants. W oficjalnej nomenklaturze NFL, stadion, gdy rozgrywa tam mecze drużyna Jets, nazywany jest The Meadowlands (Łąki), w nawiązaniu do barw zespołu.
  Oakland Raiders - zawodowy zespół futbolu amerykańskiego z siedzibą w Alamedzie niedaleko Oakland, w stanie Kalifornia, rozgrywający swoje mecze na stadionie O.co Coliseum. Drużyna jest obecnie członkiem Dywizji Zachodniej konferencji AFC ligi NFL.
  Oakland – miasto leżące na wschodnim brzegu zatoki San Francisco w północnej Kalifornii, w Stanach Zjednoczonych. Miejscowość założona w 1852 roku jest stolicą hrabstwa Alameda. Od północy graniczy z uniwersyteckim miastem Berkeley. Liczba mieszkańców miasta wynosi 390 724 (aglomeracja 2 392 557). Oakland jest ośrodkiem transportowym, przemysłowym oraz usługowym.
  Denver Broncos - zawodowy zespół futbolu amerykańskiego z siedzibą w Denver, w stanie Kolorado. Drużyna jest obecnie członkiem Dywizji Zachodniej konferencji AFC ligi NFL. Klub powstał w roku 1960, jako członek-założyciel ligi American Football League, która później połączyła się z NFL.

  Reklama