American Football Conference

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

American Football Conference (skrót: AFC, Amerykańska Konferencja Futbolowa) - jedna z dwóch konferencji w zawodowej lidze futbolu amerykańskiego, National Football League (NFL).

Seattle Seahawks – zawodowy zespół futbolu amerykańskiego z siedzibą w miejscowości Seattle, w stanie Waszyngton. Seahawks zostali zgłoszeni do NFL w 1976 roku, a po reformacji systemu rozgrywek w 2002 roku, przydzielono ich do Dywizji Zachodniej NFC. Obecnie, największym osiągnięciem drużyny jest zwycięstwo w konferencji NFC w 2005 roku. W tym samym roku, wystąpili oni po raz pierwszy w Super Bowl, gdzie na stadionie w Detroit ulegli drużynie Pittsburgh Steelers.Lamar Hunt (ur. 2 sierpnia 1932 w El Dorado, Arkansas, zm. 13 grudnia 2006) - amerykański przemysłowiec i promotor sportu.

Historia[ | edytuj kod]

AFC powstała na początku roku 1970, gdy doszło do połączenia dwóch rywalizujących do tego czasu lig futbolowych: NFL oraz American Football League (AFL). Nowo powstała liga, która przejęła nazwę NFL, została pierwotnie podzielona na 6 dywizji (po 3 w każdej konferencji). Trzy drużyny z NFL (Cleveland Browns, Pittsburgh Steelers oraz Indianapolis Colts) weszły w skład AFC z dziesięcioma drużynami ligi AFL. Z pozostałych drużyn ligi NFL uformowano drugą konferencję - National Football Conference (NFC).

Tampa Bay Buccaneers (w skrócie wśród kibiców The Bucs, czyli Bukanierzy) – zawodowy zespół futbolu amerykańskiego z siedzibą w Tampa na Florydzie. Drużyna należy do Dywizji Południowej w konferencji National Football Conference w lidze National Football League. Zespół powstał w 1976 roku. Największym osiągnięciem Piratów jest zdobycie mistrzostwa ligi NFL w sezonie 2002, gdy pokonali oni w finale Super Bowl XXXVII rozgrywanym w San Diego w Kalifornii drużynę Oakland Raiders, także piratów, wynikiem 48:21.Futbol amerykański (ang. American football) – sport drużynowy, w którym uczestniczą dwa jedenastoosobowe zespoły. Najpopularniejszy sport w Stanach Zjednoczonych.

Kibice drużyn dawnej AFL okazywali niezadowolenie, gdyż liga porzuciła swoją nazwę i logo łącząc się ze swoim dotychczasowym, znienawidzonym rywalem. Jedyną pociechą był fakt, że nowo powstała konferencja AFC przejęła elementy loga AFL (litera "A" i otaczające ją gwiazdy). Od swego powstania w roku 1970 logo AFC pozostaje niemalże niezmienione, nie licząc lekkiego pogrubiania litery "A". Chociaż litera "A" w logo ligi AFL była niebieska, w logo konferencji AFC została z niewyjaśnionego powodu zamieniona na czerwoną.

Cincinnati Bengals - zawodowy zespół futbolu amerykańskiego z siedzibą w Cincinnati, w stanie Ohio. Drużyna jest obecnie członkiem Dywizji Północnej konferencji AFC ligi NFL.Buffalo Bills - zawodowy zespół futbolu amerykańskiego z siedzibą w zespole miejskim Buffalo, w stanie Nowy Jork, rozgrywający swoje mecze w Orchard Park. Drużyna jest członkiem Dywizji Wschodniej konferencji AFC ligi NFL. Nazwa drużyny pochodzi od legendarnego myśliwego i showmana Buffalo Billa.

Od czasu połączenia lig, do konferencji AFC dołączyło 5 zespołów, zaś dwa odeszły, co ustaliło liczbę drużyn na poziomie 16. Gdy Seattle Seahawks i Tampa Bay Buccaneers dołączyły do NFL w roku 1976, zostały przydzielone odpowiednio do NFC i AFC. Po jednym sezonie zamieniły swoje miejsca w konferencjach. Rozszerzenie w roku 1995 powiększyło AFC o drużynę Jacksonville Jaguars. W roku 2002, podczas dużej reorganizacji ligi, Seahawks wróciły do NFC.

American Football League (skrót: AFL, Amerykańska Liga Futbolowa) - zawodowa liga futbolu amerykańskiego działająca w latach 1960-1969.W roku 1970 doszło do połączenia dwóch największych zawodowych lig futbolu amerykańskiego działających w Stanach Zjednoczonych w owym czasie: National Football League (NFL) oraz American Football League (AFL). Scalenie wynikało z mocno narastającej rywalizacji pomiędzy dwoma ligami. Organizacje połączyły się, zachowując nazwę i logo "National Football League", przez co stały się jedną z najpopularniejszych i najmocniejszych ekonomicznie lig sportowych w USA.

W roku 1996 doszło do zawieszenia zespołu Cleveland Browns, a jego miejsce w AFC zajęła nowa drużyna, Baltimore Ravens. W roku 1999 Browns reaktywowali swój udział w NFL.

Gdy Houston Oilers opuścili swoje miasto w roku 1997, a dwa lata później stali się Tennessee Titans, właściciel drużyny wynegocjował z NFL zastrzeżenie nazwy "Oilers". Dlatego, gdy w roku 2002 doszło do rozszerzenia ligi, do AFC trafił zespół Houston Texans.

Kansas City Chiefs - zawodowy zespół futbolu amerykańskiego z siedzibą w Kansas City w stanie Missouri. Drużyna jest obecnie członkiem Dywizji Zachodniej konferencji AFC ligi NFL. Chiefs przeprowadzają treningi letnie na terenie University of Wisconsin-River Falls.Dzika karta (ang. wildcard), termin oznaczający dopuszczenie do zawodów, zwykle rangi mistrzowskiej, drużyny lub zawodnika niespełniającego formalnych warunków uczestnictwa. Prawo to przysługuje zazwyczaj organizatorom rozgrywek.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Logo - graficzny znak towarowy spełniający rolę marketingową a jednocześnie informacyjną, poprzez skrótowe, ale łatwo zauważalne i łatwo zapamiętywane przedstawienie symbolu firmy, instytucji, organizacji, lub też (np. flaga europejska) jakiejś idei, pomysłu, ale także mogące spełniać rolę jako charakterystyczne oznaczenie czegoś, czyli spełniające rolę znaku informacyjnego.
Baltimore Ravens – zawodowy zespół futbolu amerykańskiego z siedzibą w Baltimore, w stanie Maryland. Ravens znani są w lidze dzięki swojej twardej i utalentowanej defensywie, której dwoma filarami są linebacker Ray Lewis i safety Ed Reed. Ich podstawowym rozgrywającym jest Joe Flacco, a trenerem John Harbaugh.
Las Vegas Raiders – zawodowy zespół futbolu amerykańskiego z siedzibą w Las Vegas, w stanie Newada, rozgrywający swoje mecze na stadionie Allegiant Stadium. Drużyna jest obecnie członkiem Dywizji Zachodniej konferencji AFC ligi NFL.
Indianapolis Colts - zawodowy zespół futbolu amerykańskiego z siedzibą w Indianapolis, w stanie Indiana. Drużyna jest obecnie mistrzem Dywizji Południowej konferencji AFC.
Tennessee Titans - zawodowy zespół futbolu amerykańskiego z siedzibą w Nashville, w stanie Tennessee . Drużyna jest obecnie członkiem Dywizji Południowej konferencji AFC ligi NFL.
Pittsburgh Steelers - zawodowy zespół futbolu amerykańskiego z siedzibą w Pittsburghu, w stanie Pensylwania. Drużyna jest obecnie członkiem Dywizji Północnej konferencji AFC ligi NFL.
Jacksonville Jaguars - zawodowy zespół futbolu amerykańskiego z siedzibą w Jacksonville, w stanie Floryda. Drużyna jest obecnie członkiem Dywizji Południowej konferencji AFC ligi NFL.

Reklama