American Express Centurion

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

American Express Centurionkarta kredytowa wydawana przez American Express popularnie znana jako Czarna Karta istniejąca od 1999 roku.

Porsche 911 (wymawiane Nine Eleven po angielsku, Neunelfer po niemiecku) flagowy model niemieckiej firmy Porsche. Jest to 2-drzwiowy samochód sportowy produkowany w Stuttgarcie. Charakterystyczną cechą pojazdu jest silnik umieszczony za tylną osią oraz niezależny układ tylnego zawieszenia. Od momentu wprowadzenia na rynek w 1963 roku pojazd jest ciągle rozwijany i unowocześniany, jednakże podstawowe założenia jak i rozwiązania pozostały w większości niezmienione. Do roku 1998, kiedy wprowadzono Typ 996, wszystkie silniki chłodzone były powietrzem.Dolar amerykański (oficjalna nazwa – United States dollar, międzynarodowy skrót – USD) – oficjalna waluta Stanów Zjednoczonych, Portoryko, Mikronezji, Marianów Północnych, Palau, Wysp Marshalla, Panamy, Ekwadoru (od 2000), Salwadoru (od 2001), Timoru Wschodniego, Zimbabwe (od 2009) oraz Bonaire, Saby i Sint Eustatius od 2011 roku. Jeden dolar amerykański dzieli się na sto centów amerykańskich. Często zapisuje się go za pomocą symbolu $.

Historia[ | edytuj kod]

Pierwsze karty obciążeniowe American Express wprowadził w 1958 roku. W 1966 roku firma wprowadziła kartę Premier Rewards Gold, a w 1984 roku kartę Platinum. Początkowo oferowano ją na zaproszenie klientom American Express od co najmniej dwóch lat, którzy wydawali dużo pieniędzy i mieli doskonałą historię płatności. Oplata roczna z tą kartę wynosiła 250 USD. W 1999 roku wprowadzono Centurion Card. Nazwa jest związana z rzymskim centurionem i nawiązuje do logo firmy. Istnieją trzy rodzaje kart American Express Centurion: osobista, biznesowa i firmowa. O Centuriona nie można wnioskować. Zaproszenie oprócz obywateli USA mogą otrzymać mieszkańcy kilkudziesięciu krajów Europy, Azji, Bliskiego Wschodu i Ameryki Południowej.

American Express, Amex – przedsiębiorstwo finansowe założone w 1850 roku w Buffalo przez Henry’ego Wellsa, Williama Fargo i Johna Butterfielda. Firma jest znana dzięki swoim kartom płatniczym. Na całym świecie karty zaliczane są do prestiżowych i są szeroko akceptowane. Czarna karta American Express Centurion to jedna z najbardziej ekskluzywnych kart kredytowych na świecie. Jednym z głównych udziałowców American Express jest Warren Buffett. Siedziba firmy znajduje się w Nowym Jorku. Firma ta jest notowana na NYSE.Euro, ευρώ, евро (znak: €, kod ISO 4217: EUR) – nazwa przyjęta na posiedzeniu w Madrycie w grudniu 1995 roku – wspólna waluta europejska wprowadzona w miejsce walut krajowych. W formie gotówkowej została wprowadzona w obieg 1 stycznia 2002 r.

W Polsce w wydawaniu kart pośredniczą Fortis Bank, BRE Bank oraz Bank BPH. Od 1 czerwca 2007 roku karta wytwarzana jest z tytanu – tylko karta główna, karty podłączone do konta są nadal z plastiku. Posiadaczami kart jest ok. 20 tys. osób na świecie, a w Polsce kilkadziesiąt.

Większość z polskich posiadaczy została zaproszona do programu Centurion przez centralę American Express w Nowym Jorku lub centralę europejską w Londynie. Również w innych krajach, aby stać się posiadaczem Czarnej Karty trzeba wydawać ok. 250 tys. USD rocznie, ale także zostać zaproszonym przez centralę American Express w Nowym Jorku lub centralę europejską w Londynie.

Bliski Wschód (arab. الشرق الأوسط; hebr. המזרח התיכון; per. خاورمیانه, Xâvar-e Miyâne; przestarzałe Lewant) – region geograficzny leżący na styku Azji, Europy i Afryki.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

Użycie karty odbywa się bez konieczności podawania kodu PIN. Okres bez odsetek wynosi standardowo do 45 dni od pierwszego dnia okresu rozliczeniowego, lecz w pojedynczych przypadkach może zostać dobrany indywidualnie. Istnieje obszerny program ubezpieczeniowy obejmujący wszystkich posiadaczy kart związanych z karta główną. Posiadacz karty American Express Centurion w ramach jednej opłaty może mieć podłączonych do swego konta oprócz dwóch kart własnych (na rozgraniczenie wydatków prywatnych oraz firmowych): jedną dodatkową American Express Centurion dla dowolnej osoby oraz do dziewiętnastu kart Amex innego typu, w tym pięć kart American Express Platinum oraz dodatkowo po kilka kart American Express Gold i American Express Green. American Express Centurion jest kartą wymagającą spłaty całego zadłużenia przypadającego na miesięczny okres rozliczeniowy.

Guccio Gucci S.p.A., znany jako Gucci – włoski dom mody założony we Florencji w 1921 roku przez Guccio Gucciego (1881-1953).Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Tworzywa sztuczne – materiały składające się z polimerów syntetycznych (wytworzonych sztucznie przez człowieka i niewystępujących w naturze) lub zmodyfikowanych polimerów naturalnych oraz dodatków modyfikujących takich jak np. napełniacze proszkowe lub włókniste, stabilizatory termiczne, stabilizatory promieniowania UV, uniepalniacze, środki antystatyczne, środki spieniające, barwniki itp. Termin „tworzywa sztuczne” funkcjonuje obok niepoprawnych często stosowanych żargonowych określeń takich jak np. plastik. Najbardziej poprawnym terminem obejmującym wszystkie materiały zawierające jako główny składnik polimer, bez rozróżniania, czy jest on pochodzenia sztucznego czy naturalnego, jest określenie „tworzywa polimerowe”.
Azja (gr. Ἀσία Asía, łac. Asia) – część świata, razem z Europą tworząca Eurazję, największy kontynent na Ziemi. Z powodów historycznych i kulturowych sama Azja bywa również nazywana kontynentem (zob. alternatywne listy kontynentów).
Karta obciążeniowa (karta charge) - karta płatnicza, w której podobnie jak przy karcie kredytowej bank udziela nam limitu wydatków. Inaczej niż w przypadku karty kredytowej, karta obciążeniowa jest powiązana z kontem, z którego w ustalonych odstępach czasu (np. co miesiąc) jest pobierana kwota pokrywająca kwotę wydatków za poprzedni okres rozliczeniowy razem z ewentualnymi prowizjami.
BNP Paribas Bank Polska SA – bank komercyjny z siedzibą w Warszawie, notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych. Jest 14. bankiem w Polsce pod względem wartości aktywów, a 13. pod względem liczby placówek. Na koniec listopada 2011 r. BNP Paribas Bank Polska posiadał 221 oddziałów.
Bank BPH SA – ogólnopolski bank uniwersalny z siedzibą w Krakowie (ma również siedzibę w Gdańsku i w Warszawie). W obecnej postaci jest wynikiem podziału dawnego banku BPH (będącego przed podziałem drugim co do wielkości bankiem w Polsce pod względem wartości udzielonych kredytów oraz trzecim pod względem sumy aktywów ogółem, depozytów, kapitałów własnych oraz zysku brutto i netto), który to podział został zarejestrowany przez sąd 9 listopada 2007 roku. W jego efekcie większa część banku (285 oddziałów) została włączona do Banku Pekao SA a pozostałe 200 oddziałów zostało w Banku BPH (potocznie nazywanym mini-BPH).
Karta kredytowa – karta płatnicza, której wydanie jest związane z przyznaniem limitu kredytowego przez bank. Operacje wykonane przez posiadacza karty rozliczane są w ciężar limitu.
Hilton Worldwide (wcześniej Hilton Hotels Corporation) – sieć hoteli notowana na giełdzie nowojorskiej (NYSE: HLT). Nazwa sieci hoteli pochodzi od nazwiska założyciela Conrada Hiltona, powstała w 1919 w Cisco w Teksasie (USA), co zapoczątkowało powstanie rodzinnej fortuny.

Reklama