American Biographical Institute

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

American Biographical Institute (ABI) – istniejące od 1967 r. przedsiębiorstwo publikujące wydawnictwa biograficzne zaliczane do nurtu vanity publishing z siedzibą w Raleigh (Karolina Północna, Stany Zjednoczone). Przedsiębiorstwo to osiąga przychody głównie ze sprzedaży certyfikatów i książek w modelu samopublikowania. Nagrody i certyfikaty przyznawane przez ABI były wielokrotnie oskarżane o bycie formą scamu. Oskarżenia tego rodzaju były wysuwane przez polityków, dziennikarzy i innych.

Sydney (wym. [ˈsɪdni]) – największe miasto Australii i Oceanii z liczbą ludności wynoszącą ponad 5,3 mln mieszkańców, także stolica stanu Nowa Południowa Walia. Założone w 1788 roku, Sydney jest znaczącym centrum finansowym, handlowym, transportowym, kulturalnym i turystycznym, mając status metropolii o znaczeniu globalnym. Metropolia jest także dużym węzłem komunikacyjnym z największym międzynarodowym lotniskiem w Australii, które obsłużyło prawie 42 milionów pasażerów w 2016 roku, i rozbudowaną siecią drogową i kolejową. Położone jest na wschodnim wybrzeżu nad Oceanem Spokojnym. Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

Działalność[ | edytuj kod]

ABI wybiera osoby, którym przysyła propozycje nabycia potwierdzeń otrzymania różnego rodzaju tytułów i nagród, co wiąże się także z prawem publikacji ich biografii w specjalnych wydawnictwach. Przedsiębiorstwo przyznaje takie tytułu i nagrody jak: „International Man of the Year”, „Most Admired Man of the Decade” czy „Outstanding Man of the 21st Century” oraz wydaje zbiory biografii o takich tytułach jak: 500 Leaders of Science czy The World Book of Knowledge co wiąże się z poniesieniem przez uhonorowaną osobę określonej opłaty. Osoby, które zaakceptują ofertę i wniosą opłatę za certyfikat uhonorowania, są proszone o napisanie własnej biografii według ustalonego wzorca, która jest publikowana przez ABI bez żadnego sprawdzania prawdziwości zawartych w niej informacji. Ceny za prawo publikacji biogramu i otrzymania certyfikatu tytułu sięgają 795 USD.

Litewska Biblioteka Narodowa im. Martynasa Mažvydasa (lit. Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka) – litewska biblioteka narodowa założona w 1919 roku w Kownie, przeniesiona w 1963 roku i działająca do dziś w Wilnie. Madryt (hiszp. Madrid) – stolica i największe miasto Hiszpanii, położony w środkowej części kraju u podnóża Sierra de Guadarrama (Wyżyna Kastylijska) nad rzeką Manzanares.

Przedsiębiorstwo na swojej własnej stronie opisuje się jako „jeden z wiodących wydawców zbiorów biografii i autorytet w zakresie współczesnych osiągnięć w skali globalnej” i twierdzi, że „umieszczenie biogramu w jednym z wydawnictw ABI oparte jest wyłącznie na osobistych osiągnięciach i nie można tego nabyć”. ABI współdzieli adres siedziby i skrzynki pocztowej z United Cultural Convention, innym przedsiębiorstwem osiągającym dochody z przyznawania tytułów i nagród.

Dolar amerykański (oficjalna nazwa – United States dollar, międzynarodowy skrót – USD) – oficjalna waluta Stanów Zjednoczonych, Portoryko, Mikronezji, Marianów Północnych, Palau, Wysp Marshalla, Panamy, Ekwadoru (od 2000), Salwadoru (od 2001), Timoru Wschodniego, Zimbabwe (od 2009) oraz Bonaire, Saby i Sint Eustatius od 2011 roku. Jeden dolar amerykański dzieli się na sto centów amerykańskich. Często zapisuje się go za pomocą symbolu $.Spółka (łac. societas) – rodzaj działalności osób fizycznych lub prawnych oparty na umowie albo statucie, a mający zazwyczaj na celu prowadzenie działalności gospodarczej.

Przewodniczący ABI, Janet M. Evans jest też właścicielem Pentland Press (d/b/a Ivy House Publishing Group), wydawnictwa oferującego usługi typu self-publishing.

„Forum Światowe”[ | edytuj kod]

ABI, wspólnie z International Biographical Centre organizuje doroczne „Forum Światowe” (World Forum) (wcześniej znane pod nazwą The International Congress on Arts and Communications), na które zapraszane są grupy osób, które przez tydzień wysłuchują seminariów oraz oglądają różnego rodzaju przedstawienia. „Forum Światowe” odbywa się co roku w innym mieście. Przez ostatnie 31 lat impreza odbywała się w następujących miastach: Nowy Jork, Waszyngton, Nowy Orlean, San Francisco, Edynburg, Cambridge, Nairobi, Madryt, Lizbona, Oxford, Singapur i Sydney.

Waszyngton, D.C., formalnie Dystrykt Kolumbii (ang. Washington, D.C. /ˈwɒʃɪŋtən ˌdiːˈsiː/, District of Columbia), potocznie nazywany Waszyngtonem lub D.C. – założona 16 lipca 1790 stolica Stanów Zjednoczonych. International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Seminarium (łac. seminarium - szkółka roślin) - metoda nauczania polegająca na nauczaniu z czynnym uczestnictwem uczniów, którzy samodzielnie opracowują część zagadnień poruszanych na seminarium i następnie przedstawiają swoje opracowania w postaci prezentacji, referatu, czy też w jeszcze inny sposób, jak również biorą aktywny udział w dyskusji nad danym zagadnieniem wykazując się posiadaną wiedzą.
Cambridge (IPA /ˈkeɪmbrɪdʒ/) – miasto w Wielkiej Brytanii (południowa Anglia), stolica hrabstwa Cambridgeshire, położone nad rzeką Cam, około 80 km (50 mil) na północny wschód od Londynu.
Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

Reklama