American Airlines

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Boeing 777-200ER w nowym malowaniu na lotnisku we Frankfurcie
Boeing 787-9 "Dreamliner" startujący z lotniska w Los Angeles
Embraer ERJ-190-100 w nowym malowaniu

American Airlines – amerykańskie linie lotnicze, jedna z trzech nadal istniejących „wielkich” amerykańskich linii (obok Delta i United), założonych przed deregulacją branży w 1978 roku.

US Airways, jedna z największych amerykańskich linii lotniczych, zarówno w USA jak i w świecie. Łączą ponad 150 państw. Korzystają m.in. z samolotów: Airbus, Boeing i Embraer. Linie należą do sojuszu Star Alliance.Boeing 787 Dreamliner – średniego rozmiaru, szerokokadłubowy samolot pasażerski dalekiego zasięgu. Pierwszy oblot odbył się 15 grudnia 2009, służbę rozpoczął w 2011 roku. Skonstruowany i wybudowany przez Boeing Commercial Airplanes. Przewozi od 210 do 330 pasażerów w zależności od konfiguracji miejsc siedzących. Z założenia samolot ma być oszczędniejszy jeśli chodzi o zużycie paliwa w porównaniu do poprzednich wersji samolotów pasażerskich. Oprócz tego będzie pierwszym samolotem pasażerskim w którym kadłub i skrzydła wykonano niemal w całości z materiałów kompozytowych Kompozyty stanowią 50% ciężaru samolotu (80% objętości materiałów), w tym wykorzystano głównie tworzywa sztuczne wzmocnione włóknem węglowym (CFRP), 20% to aluminium, 15% tytan, 10% stal, 5% inne materiały.

Działalność[ | edytuj kod]

Spółka została założona w 1930. Jej główna siedziba znajduje się w Fort Worth w Teksasie.

American od 2015 roku są największą linią w USA pod względem floty i ruchu pasażerskiego. Linia jest członkiem sojuszu lotniczego Oneworld.

20 lipca 2011 AMR ogłosiło największe w historii branży zamówienie na 460 samolotów wąskokadłubowych, w tym 260 Airbusów A320 i 200 Boeingów 737. 11 grudnia 2011 American jako pierwsza w Stanach Zjednoczonych linia odebrała Boeinga 777-300ER. Większość samolotów AA jest pozyskiwana za pośrednictwem przedsiębiorstw leasingowych.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

W dniu 29 listopada 2011 roku AMR Corporation będąca właścicielem American Airlines, zgłosiła do sądu wniosek o ogłoszenie upadłości linii lotniczych. Wniosek został złożony na podstawie artykułu 11 amerykańskiego prawa upadłościowego. Oznacza to, że linie lotnicze zostaną poddane restrukturyzacji i będą mogły normalnie funkcjonować. Ogłoszenie upadłości nie oznacza likwidacji przewoźnika, a jedynie ochronę przed wierzycielami, redukcję zadłużenia i restrukturyzację. Zarząd AMR Corporation zapewnił, że podczas procedury upadłościowej American Airlines będą funkcjonować normalnie.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Linia lotnicza – przedsiębiorstwo lotnicze świadczące regularne i nieregularne usługi transportu lotniczego, obejmujące przewóz pasażerów lub ładunków oraz posiada odpowiednie świadectwo urzędu lotnictwa cywilnego wydane przez państwo, w którym zostało założone.

17 stycznia 2013 AA zaprezentowały nowe logo i malowanie swoich samolotów, dotychczasowe było używane od 1968 roku. W styczniu 2013 AMR złożyło zamówienie na 143 samoloty Boeinga: 100 737 MAX, jednego 777-300ER i 42 787-8.

14 lutego 2013 AMR poinformowało o planach połączenia American Airlines z US Airways pod nazwą American Airlines. Fuzja wymagała zgody zarządów obu przedsiębiorstw, sądu prowadzącego upadłość AA, urzędu antytrustowego Departamentu Sprawiedliwości USA i FAA. 27 marca sąd zezwolił na fuzję. Zgodę Departamentu Sprawiedliwości uzyskano 12 listopada. 9 grudnia 2013 AA zakończyły sprawę o bankructwo i zrealizowały fuzję. 31 stycznia 2014 do służby w barwach American wszedł pierwszy Airbus należący do US Airways. Niecały rok później, 17 października 2015 US Airways zostały wcielone do American Airlines.

Port lotniczy Frankfurt (także znany jako port lotniczy Ren-Men, ang.: Frankfurt Airport, niem. : Rhein-Main-Flughafen lub Flughafen Frankfurt am Main, IATA: FRA, ICAO: EDDF) – największy port lotniczy w Niemczech, usytuowany we Frankfurcie nad Menem. Właścicielem i operatorem zarządzającym portem jest spółka Fraport.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

3 maja 2018 roku przewoźnik podpisał umowę na dostawę 15 Bombardierów CRJ-900 oraz 15 Embraerów 175 z opcją na dostawę kolejnych piętnastu maszyn obu modeli.

Skład floty[ | edytuj kod]

Stan na marzec 2018. Średni wiek samolotów AA wynosi 10 lat.

Wypadki[ | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Katastrofy lotnicze linii American Airlines.

Przypisy[ | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona American Airlines (ang. • hiszp.)
 • Stan, wiek samolotów American Airlines (ang.)
 • Szczegóły floty American Airlines (ang.)
 • C.R. Smith Muzeum (ang.)
 • Historyczny rozkład lotów wraz z planami (ang.)
 • American Airlines Boeing 737-800 w starym malowaniu
  Port lotniczy Las Vegas-McCarran – międzynarodowy port lotniczy położony 5 km na południe od Las Vegas. Jest jednym z największych portów lotniczych w USA. W 2006 obsłużył 46 193 329 pasażerów.Fort Worth – miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Teksas, w regionie metropolitalnym Dallas-Fort Worth, nad rzeką Trinity.
  Warto wiedzieć że... beta

  Airbus (ˈɛərbʌs) – konsorcjum europejskie zajmujące się produkcją samolotów, spółka zależna Airbus Group (dawniej EADS). Siedziba koncernu znajduje się w Amsterdamie w Holandii.
  National Library of Australia (pol. Biblioteka Narodowa Australii) – australijska biblioteka narodowa w Canberrze, założona w 1960 roku.
  Oneworld – sojusz dwunastu linii lotniczych powstały w 1998. Pod względem wielkości jest trzeci na świecie, po Star Alliance i SkyTeam.
  Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Embraer 175 – samolot pasażerski brazylijskiej firmy Embraer. Jest to wąskokadłubowy, regionalny odrzutowiec – nieznacznie wydłużona wersja Embraera 170, zabierająca na pokład 82 pasażerów. Jednym z użytkowników samolotów Embraer 175 (w wersji 175LR) są Polskie Linie Lotnicze LOT, które posiadają 14 maszyn tego typu w swojej flocie powietrznej.
  CRJ-900 – odrzutowiec pasażerski, produkowany przez konsorcjum Bombardier. Jego konstrukcja oparta jest o samoloty Canadair Challenger. Samoloty tego typu służą w wielu liniach lotniczych, między innymi w: Atlasjet, Brit Air (przewoźnik Air France), Comair, Delta Connection, Lufthansa, US Airways.

  Reklama