American Airlines

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Boeing 777-200ER w nowym malowaniu na lotnisku we Frankfurcie
Boeing 787-9 "Dreamliner" startujący z lotniska w Los Angeles
Embraer ERJ-190-100 w nowym malowaniu

American Airlines – amerykańskie linie lotnicze, jedna z trzech nadal istniejących „wielkich” amerykańskich linii (obok Delta i United), założonych przed deregulacją branży w 1978 roku.

US Airways, jedna z największych amerykańskich linii lotniczych, zarówno w USA jak i w świecie. Łączą ponad 150 państw. Korzystają m.in. z samolotów: Airbus, Boeing i Embraer. Linie należą do sojuszu Star Alliance.Boeing 787 Dreamliner – średniego rozmiaru, szerokokadłubowy samolot pasażerski dalekiego zasięgu. Pierwszy oblot odbył się 15 grudnia 2009, służbę rozpoczął w 2011 roku. Skonstruowany i wybudowany przez Boeing Commercial Airplanes. Przewozi od 210 do 330 pasażerów w zależności od konfiguracji miejsc siedzących. Z założenia samolot ma być oszczędniejszy jeśli chodzi o zużycie paliwa w porównaniu do poprzednich wersji samolotów pasażerskich. Oprócz tego będzie pierwszym samolotem pasażerskim w którym kadłub i skrzydła wykonano niemal w całości z materiałów kompozytowych Kompozyty stanowią 50% ciężaru samolotu (80% objętości materiałów), w tym wykorzystano głównie tworzywa sztuczne wzmocnione włóknem węglowym (CFRP), 20% to aluminium, 15% tytan, 10% stal, 5% inne materiały.

Działalność[ | edytuj kod]

Spółka została założona w 1930. Jej główna siedziba znajduje się w Fort Worth w Teksasie.

American od 2015 roku są największą linią w USA pod względem floty i ruchu pasażerskiego. Linia jest członkiem sojuszu lotniczego Oneworld.

20 lipca 2011 AMR ogłosiło największe w historii branży zamówienie na 460 samolotów wąskokadłubowych, w tym 260 Airbusów A320 i 200 Boeingów 737. 11 grudnia 2011 American jako pierwsza w Stanach Zjednoczonych linia odebrała Boeinga 777-300ER. Większość samolotów AA jest pozyskiwana za pośrednictwem przedsiębiorstw leasingowych.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.

W dniu 29 listopada 2011 roku AMR Corporation będąca właścicielem American Airlines, zgłosiła do sądu wniosek o ogłoszenie upadłości linii lotniczych. Wniosek został złożony na podstawie artykułu 11 amerykańskiego prawa upadłościowego. Oznacza to, że linie lotnicze zostaną poddane restrukturyzacji i będą mogły normalnie funkcjonować. Ogłoszenie upadłości nie oznacza likwidacji przewoźnika, a jedynie ochronę przed wierzycielami, redukcję zadłużenia i restrukturyzację. Zarząd AMR Corporation zapewnił, że podczas procedury upadłościowej American Airlines będą funkcjonować normalnie.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

17 stycznia 2013 AA zaprezentowały nowe logo i malowanie swoich samolotów, dotychczasowe było używane od 1968 roku. W styczniu 2013 AMR złożyło zamówienie na 143 samoloty Boeinga: 100 737 MAX, jednego 777-300ER i 42 787-8.

14 lutego 2013 AMR poinformowało o planach połączenia American Airlines z US Airways pod nazwą American Airlines. Fuzja wymagała zgody zarządów obu przedsiębiorstw, sądu prowadzącego upadłość AA, urzędu antytrustowego Departamentu Sprawiedliwości USA i FAA. 27 marca sąd zezwolił na fuzję. Zgodę Departamentu Sprawiedliwości uzyskano 12 listopada. 9 grudnia 2013 AA zakończyły sprawę o bankructwo i zrealizowały fuzję. 31 stycznia 2014 do służby w barwach American wszedł pierwszy Airbus należący do US Airways. Niecały rok później, 17 października 2015 US Airways zostały wcielone do American Airlines.

Linia lotnicza – przedsiębiorstwo lotnicze świadczące regularne i nieregularne usługi transportu lotniczego, obejmujące przewóz pasażerów lub ładunków oraz posiada odpowiednie świadectwo urzędu lotnictwa cywilnego wydane przez państwo, w którym zostało założone.Port lotniczy Frankfurt (także znany jako port lotniczy Ren-Men, ang.: Frankfurt Airport, niem. : Rhein-Main-Flughafen lub Flughafen Frankfurt am Main, IATA: FRA, ICAO: EDDF) – największy port lotniczy w Niemczech, usytuowany we Frankfurcie nad Menem. Właścicielem i operatorem zarządzającym portem jest spółka Fraport.

3 maja 2018 roku przewoźnik podpisał umowę na dostawę 15 Bombardierów CRJ-900 oraz 15 Embraerów 175 z opcją na dostawę kolejnych piętnastu maszyn obu modeli.

Skład floty[ | edytuj kod]

Stan na marzec 2018. Średni wiek samolotów AA wynosi 10 lat.

Wypadki[ | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Katastrofy lotnicze linii American Airlines.

Przypisy[ | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona American Airlines (ang. • hiszp.)
 • Stan, wiek samolotów American Airlines (ang.)
 • Szczegóły floty American Airlines (ang.)
 • C.R. Smith Muzeum (ang.)
 • Historyczny rozkład lotów wraz z planami (ang.)
 • American Airlines Boeing 737-800 w starym malowaniu
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Port lotniczy Las Vegas-McCarran – międzynarodowy port lotniczy położony 5 km na południe od Las Vegas. Jest jednym z największych portów lotniczych w USA. W 2006 obsłużył 46 193 329 pasażerów.
  Warto wiedzieć że... beta

  Fort Worth – miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Teksas, w regionie metropolitalnym Dallas-Fort Worth, nad rzeką Trinity.
  Store Norske leksikon (Wielka encyklopedia norweska) - norweska encyklopedia w języku bokmål. Powstała po fuzji dwóch dużych, tworzących encyklopedie i słowniki wydawnictw norweskich Aschehoug i Gyldendal w 1978 roku, które utworzyły wydawnictwo Kunnskapsforlaget. Były cztery wydania papierowe: pierwsza w latach 1978-1981 w 12 tomach, druga w latach 1986-1989 w 15 tomach, trzecia w latach 1995-1999 w 16 tomach i czwarta w latach 2005-2007 w 16 tomach. Ostatnie wydanie zawierało 150 tys. haseł i 16 tys. ilustracji i zostało opublikowana przy wsparciu finansowym stowarzyszenia Fritt Ord. W 2010 roku ogłoszono, że nie będzie już wydań papierowych encyklopedii. Encyklopedia dostępna jest on-line od 2000 roku, a od 2009 roku może być edytowane przez użytkowników. Kunnskapsforlaget korzysta jednak z pomocy ekspertów przy sprawdzaniu treści zamieszczonych przez czytelników.
  Airbus (ˈɛərbʌs) – konsorcjum europejskie zajmujące się produkcją samolotów, spółka zależna Airbus Group (dawniej EADS). Siedziba koncernu znajduje się w Amsterdamie w Holandii.
  National Library of Australia (pol. Biblioteka Narodowa Australii) – australijska biblioteka narodowa w Canberrze, założona w 1960 roku.
  Oneworld – sojusz dwunastu linii lotniczych powstały w 1998. Pod względem wielkości jest trzeci na świecie, po Star Alliance i SkyTeam.
  Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Reklama