Amedeo Nazzari

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Amedeo Nazzari, właśc. Amedeo Carlo Leone Buffa (ur. 10 grudnia 1907 w Cagliari, zm. 5 listopada 1979 w Rzymie) – włoski aktor filmowy i teatralny, nagrodzony Davidem di Donatello w 1979.

IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Goffredo Alessandrini (ur. 9 września 1904 w Kairze, zm. 16 maja 1978 w Rzymie) – włoski reżyser i scenarzysta filmowy.

Kariera[ | edytuj kod]

Nazzari urodził się w Cagliari na Sardynii. Karierę filmową rozpoczął w 1935 (Ginevra degli Almieri w reżyserii Guido Brignone). W 1941 został nagrodzony Pucharem Volpiego dla najlepszego aktora sezonu na festiwalu w Wenecji za rolę Caravaggia w filmie Goffreda Alessandriniego Caravaggio, il pittore maledetto. W 1947 uhonorowany Srebrną taśmą dla najlepszego aktora za rolę Ernesta w Bandycie w reżyserii Alberta Lattuady. Po II wojnie światowej współpracował z takimi reżyserami, jak: Mario Camerini, Duilio Coletti, Raffaello Matarazzo, Federico Fellini, Mario Monicelli. W 1952 wystąpił w pierwszym filmie poruszającym temat Camorry Proces przeciwko miastu w reżyserii Luigiego Zampy.

Kolumna Trajana (rum. Columna) – rumuński film historyczny z 1968 roku. Akcja toczy się w czasach starożytnych. Tematem filmu wojna toczona przez Imperium Rzymskie przeciwko Dacji (na terenie dzisiejszej Rumunii).Mario Monicelli (ur. 15 maja 1915 w Rzymie, zm. 29 listopada 2010 w Rzymie) – włoski reżyser i scenarzysta, mistrz komedii włoskiej.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.
Alberto Lattuada (ur. 13 listopada 1914 w Mediolanie, zm. 3 lipca 2005 w Rzymie) – włoski reżyser, scenarzysta, krytyk i producent filmowy. Zadebiutował w 1943 roku filmem fabularnym Jakub idealista. Po wojnie był jednym z czołowych twórców neorealizmu w kinie włoskim. W 1950 roku pomógł Federico Felliniemu w debiucie filmowym realizując wspólnie z nim film fabularny Światła variété. Późniejsza twórczość Lattuady miała charakter eklektyczny. Ostatnim zrealizowanym przez niego filmem kinowym był Cierń w sercu (1986).
Camorra (kamorra) - tajna włoska organizacja przestępcza zawiązana w 1820 w Królestwie Neapolu, dopuszczająca się oszustw, zabójstw i rabunków, wykorzystywana dla celów politycznych w okresie rządów absolutystycznych. Kolebką Camorry były neapolitańskie więzienia, a jej głównym celem była ochrona więźniów (członków) przed innymi wrogimi gangami.
International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
Proces przeciwko miastu (wł. Processo alla città) – włoski dramat historyczny z 1952 w reżyserii Luigiego Zampy, którego scenariusz inspirowany był aktami śledztwa w sprawie morderstwa małżeństwa Cuocolo z 1906. Nagrodzony Nastro d’argento w 1953.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Reklama