Amecameca

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Amecameca de Juárezmeksykańskie miasto i gmina w stanie Meksyk.

Burmistrz (śrwniem. burc-meister lub burger-meister „zwierzchnik gminy miejskiej lub wiejskiej”) – w wielu krajach najwyższy rangą urzędnik władz lokalnych np. miasta lub gminy. Współrzędne geograficzne – szerokość i długość geograficzna mierzone w stopniach, minutach i sekundach kątowych. Początkiem układu współrzędnych geograficznych jest przecięcie się południka zerowego (Greenwich) z równikiem.

Powierzchnia gminy wynosi 181,72 km², a liczba ludności 31 422. Współrzędne geograficzne Amecameki to 19°7'N 98°45'E. Wysokość bezwzględna gminy jest równa 2 480 metrów. Obecnym burmistrzem jest Juan Manuel Guerrero Gutiérrez z Partii Rewolucji Demokratycznej.

Wysokość bezwzględna – pionowa odległość (wysokość) danego punktu względem przyjętego punktu odniesienia, którym jest średni poziom morza. Wysokość bezwzględna oznaczana jest skrótem n.p.m., czyli nad poziomem morza.Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Padece Amecameca la peor escasez de agua en 20 años (hiszp.). jornada.unam.mx. [dostęp 2011-07-04].
  2. Censo de Población y Vivienda 2010 (hiszp.). inegi.org.mx. [dostęp 2011-07-04].

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • Artykuł o historii i zwyczajach miasta Amecameca (hiszp.). mexicodesconocido.com.mx. [dostęp 2011-07-04].
  • Gminy Meksyku – gmina (municipio) jest drugim szczeblem podziału administaracyjnego w Meksyku. Pierwszym szczeblem jest stan (estado). W Meksyku jest obecnie 2438 gmin. Są one utworzone na podstawie 115 Artykułu Konstytucji Meksyku z 1917 roku.
    Reklama