Amaury Vassili

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Amaury Vassili Chotard, (ur. 8 czerwca 1989 w Rouen) – francuski śpiewak operowy, reprezentant Francji w 56. Konkursie Piosenki Eurowizji (2011).

Rouen – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Normandia, w departamencie Seine-Maritime. Położona jest nad Sekwaną.Konkurs Piosenki Eurowizji 2011 - 56. edycja Konkurs Piosenki Eurowizji zorganizowana 10, 12 i 14 maja 2011 roku w ESPRIT arena w Düsseldorfie przez niemieckiego nadawcę Norddeutscher Rundfunk (NDR), dzięki zwycięstwu reprezentantki Niemiec - Leny podczas festiwalu w 2010 roku.

Życiorys[ | edytuj kod]

Kariera[ | edytuj kod]

Amaury Vassili podczas występu w finale 56. Konkursu Piosenki Eurowizji w Düsseldorfie, maj 2011

W wieku dziewięciu lat podjął naukę śpiewu w szkole muzycznej w Rouen Alberta i Elizabeth Amsallem.

Mike Brant (właściwie Moshé Michaël Brand, hebr. ‏משה ברנד‎) (ur. 1 lutego 1947, zm. 25 kwietnia 1975 w Paryżu) – izraelski piosenkarz pop, który zdobył sławę po przeprowadzce do Francji.Nagrody im. Marcela Bezençona - trofea dla najlepszych konkurencyjnych piosenek w finale, które zostały po raz pierwszy rozdane podczas Konkursu Piosenki Eurowizji 2002 w Estonii. Wymyślił je Christer Björkman (reprezentant Szwecji w 1992 roku i obecny Szef Delegacji Szwecji) i Richard Herrey (członek zespołu Herreys, zwycięzca z 1984 roku dla Szwecji), a nazwali je nazwiskiem twórcy corocznego konkursu, Marcela Bezençona.

Jako czternastolatek wziął udział w swoim pierwszym wokalnym konkursie, który wygrał. W 2004 zajął pierwsze miejsce na festiwalu Coupe de France de la chanson française.

W 2009 wydał swój debiutancki album studyjny, zatytułowany Vincerò. Album zdobył status podwójnej platynowej płyty za sprzedaż w kraju.

W listopadzie 2010 wydał swój drugi album, zatytułowany Canterò. 27 stycznia 2011 roku został ogłoszony reprezentantem telewizji France Télévisions i Francji z piosenką „Sognu” w 56. Konkursie Piosenki Eurowizji organizowanym w Düsseldorfie w języku korsykańskim. 14 maja 2011 roku wystąpił w finale konkursu i zajął w nim 15. miejsce. Po finale odebrał Nagrodę Kompozytorów im. Marcela Bezençona.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. iTunes – program odtwarzający pliki dźwiękowe i wideo, produkowany i dystrybuowany przez Apple Inc. Oprogramowanie iTunes jest jedynym interfejsem sklepu muzycznego iTunes Store i zalecanym przez producenta oprogramowaniem do obsługi odtwarzacza iPod, smartfona iPhone oraz tabletu iPad (istnieje alternatywne oprogramowanie do innych systemów operacyjnych, np. GNUpod, GTKPod). Program jest darmowy i może być instalowany na systemach Windows i OS X, a wersje starsze niż 2.0.2 także na komputerach z Mac OS 9 i wcześniejszymi.

26 maja 2012 był francuskim sekretarzem podającym punkty w finale 57. Konkursu Piosenki Eurowizji. W październiku wydał swój trzeci album studyjny, zatytułowany Una parte di me. W październiku 2014 wydał czwarty album, zatytułowany Amaury Vassili chante Mike Brant, na którym znalazły się jego wykonania utworów z repertuaru Mike’a Branta. Niedługo po premierze album został wydany w rozszerzonej wersji, wzbogaconej o pięć dodatkowych nagrań.

Konkurs Piosenki Eurowizji 2012 – 57. edycja festiwalu, która odbyła się w Baku w Azerbejdżanie, dzięki wygranej duetu Ell & Nikki w 2011 roku. Wszystkie trzy koncerty zostały zorganizowane w Baku Crystal Hall, półfinały konkursu odbyły się 22 i 24 maja, a finał – 26 maja 2012 roku.Europejska Unia Nadawców (ang. European Broadcasting Union, w skrócie EBU), (franc. Union européenne de radio-télévision, w skrócie UER), nazywana także Eurowizją, powstała w 1950 roku jako organizacja skupiająca publiczne (niekomercyjne) stacje radiowe i telewizyjne Europy Zachodniej w celu wymiany realizowanych programów i wspólnej produkcji audycji dla widzów w wielu krajach. W socjalistycznej Europie Wschodniej powstała kilkanaście lat później konkurencyjna instytucja - Międzynarodowa Organizacja Radia i Telewizji (Interwizja). Polskie Radio i Telewizja należały do Interwizji. W latach 70. XX wieku Festiwal w Sopocie miał nawet formułę "Festiwalu Interwizji", odpowiednika Konkursu Piosenki Eurowizji.

18 maja 2018 ukaże się jego piąty album studyjny, zatytułowany po prostu Amaury.

Dyskografia[ | edytuj kod]

Albumy studyjne[ | edytuj kod]

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Bardziej męska wersja Maleny Ernman z Francji. 2013-01-23.
 2. Biography of Amaury Vassili (fr.). www.nrj.fr. [dostęp 2013-01-23].
 3. Vincero – Amaury Vassili (ang.). W: iTunes [on-line]. www.itunes.apple.com. [dostęp 2015-06-26].
 4. Amaury Vassili : "J'aimerais réaliser ce que Mireille Mathieu a réussi" (fr.). www.ozap.com. [dostęp 2013-01-23].
 5. Cantero – Amaury Vassili (ang.). W: iTunes [on-line]. www.itunes.apple.com. [dostęp 2015-06-26].
 6. France: Amaury Vassili to the Eurovision Song Contest. W: ESC Today [on-line]. [dostęp 2013-01-23].
 7. Andreas Schacht: It's official: Amaury Vassili to represent France! (ang.). W: Europejska Unia Nadawców [on-line]. www.eurovision.tv. [dostęp 2013-11-16].
 8. About Amaury Vassili (ang.). W: Europejska Unia Nadawców [on-line]. www.eurovision.tv. [dostęp 2013-11-16].
 9. Eurovision : Amaury Vassili chantera pour la France, [w:] Le Parisien [online], Francja [dostęp 2013-01-23] (fr.).???
 10. Azerbejdżan triumfuje!!!. www.eurowizja.org. [dostęp 2013-01-12].
 11. Eurovision Song Contest 2011 Semi-Final (1). www.eurovision.tv. [dostęp 2013-01-12].
 12. Gordon Roxburgh: Winners of the Marcel Bezençon Awards (ang.). W: Europejska Unia Nadawców [on-line]. www.eurovision.tv, 2011-05-15. [dostęp 2013-11-16].
 13. France Eurovision 2012 Voting. [dostęp 2013-01-23].
 14. Una Parte Di Me – Amaury Vassili (ang.). W: iTunes [on-line]. www.itunes.apple.com. [dostęp 2015-06-26].
 15. Amaury Vassili chante Mike Brant – Amaury Vassili (ang.). W: iTunes [on-line]. www.itunes.apple.com. [dostęp 2015-06-26].
 16. Amaury Vassili chante Mike Brant (Edition spéciale) – Amaury Vassili (ang.). W: iTunes [on-line]. www.itunes.apple.com. [dostęp 2015-06-26].
 17. French Charts > Amaury Vassili. www.lescharts.com/.
 18. Belgium (Wallonia) Charts > Amaury Vassili. www.ultratop.be/fr/.
 19. Swiss Charts > Amaury Vassili. hitparade.ch.
Warto wiedzieć że... beta

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
Cover – nowa aranżacja, interpretacja istniejącego utworu muzycznego odtwarzana przez wykonawcę, który nie jest jego pierwotnym, znanym wykonawcą.
Francja (fr. France, IPA: /fʁɑ̃s/), Republika Francuska (fr. République française /ʁe.py.blik fʁɑ̃.sɛz/) – państwo, którego część metropolitalna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitalna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l’Hexagone (sześciokąt) – pochodzi to od kształtu Francji metropolitalnej.
Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

Reklama