Amalberga

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Amalbergaimię żeńskie pochodzenia germańskiego. Powstało ono ze staro-wysoko-niemieckich słów amal – "dzielna" oraz burg o znaczeniu "ochraniać, chronić".

Imię literackie – imię, które z reguły po raz pierwszy pojawia się w dziele literackim i zostało wymyślone przez autora tego dzieła. Nazwa imię literackie może odnosić się także do imion występujących tylko w baśniach, bajkach, podaniach i legendach.Amalberga z Maubeuge, również: Amalburga, Amalia i Amelia, nazywana Amalbergą z Lobbes lub Amalbergą z Binche (ur. ok. 600 w Brabancji w dzisiejszej Belgii, zm. ok. 690 w Maubeuge we Francji) – zakonnica, święta Kościoła katolickiego.

Amalberga imieniny obchodzi 10 lipca.

Imię Amelia i Amalia mogło powstać przez skrócenie tego imienia lub innych z pierwszym członem Amal-.

Święte: Amalberga z Maubeuge i Amalberga z Temse znane są na Zachodzie również jako Amelie, stąd można się spotkać z przypisywaniem dacie wspomnienia obu wymienionych św. Amalberg (10 lipca) imienin Amelii. Źródła

  • Amalberga na DEON.pl (SJ i Wydawnictwo WAM)
  • Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.Amalberga Gandawska, również: Amalberga z Temse lub Amelia z Temse (ur. 741, zm. 772) – zakonnica, święta Kościoła katolickiego.
    Warto wiedzieć że... beta

    Języki germańskie – grupa języków w obrębie języków indoeuropejskich, którymi posługuje się kilkaset milionów mówiących na całym świecie. Wywodzą się ze wspólnego języka pragermańskiego.
    Imię (łac. nomen) – osobista nazwa nadawana osobie przez grupę, do której należy. Wraz (z ewentualnym drugim i następnymi imionami oraz) z nazwiskiem, czasem patronimikiem (ros. отчество (trans.) otcziestwo), a rzadziej przydomkiem stanowi u większości ludów podstawowe określenie danej osoby.

    Reklama