Alz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Alzrzeka w Niemczech (Bawaria), prawy dopływ Innu o dł. 62,6 km.

Inn (Inna, retorom. En) - rzeka w Szwajcarii, Austrii i Niemczech, prawy alpejski dopływ Dunaju (łączy się z nim w Pasawie).Rzeka – naturalny, powierzchniowy ciek płynący w wyżłobionym przez erozję rzeczną korycie, okresowo zalewający dolinę rzeczną. W Polsce przyjmuje się, że rzekę stanowi ciek o powierzchni dorzecza powyżej 100 km².

Wypływa (jako jedyna) z północnego krańca jeziora Chiemsee w pobliżu Seebruck. Do Innu wpływa koło Marktl.

Rozróżnia się Obere Alz (od jeziora Chiemsee do miejscowości Altenmarkt an der Alz) oraz Untere Alz (od Altenmarkt an der Alz do ujścia).

Główne dopływy: Traun.

Ważniejsze miejscowości nad Alz: Seebruck, Burgkirchen an der Alz, Altenmarkt an der Alz, Trostberg, Garching an der Alz.

Burgkirchen an der Alz, Burgkirchen a.d.Alz – miejscowość i gmina w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Górna Bawaria, w regionie Südostoberbayern, w powiecie Altötting. Leży w Alpach Bawarskich, około 7 km na południowy wschód od Altötting, nad rzeką Alz, przy linii kolejowej Monachium – Burghausen.Altenmarkt an der Alz, Altenmarkt a.d.Alz – miejscowość i gmina w południowo wschodnich Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Górna Bawaria, w regionie Südostoberbayern, w powiecie Traunstein. Leży około 18 km na północny zachód od Traunsteinu, nad ujściem Traun do Alz, przy drodze B299 i linii kolejowej Mühldorf am Inn – Traunstein.
Warto wiedzieć że... beta

Garching an der Alz, Garching a.d.Alz – miejscowość i gmina w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Górna Bawaria, w regionie Südostoberbayern, w powiecie Altötting. Leży około 15 km na południowy zachód od Altötting, nad rzeką Alz, przy drodze B299 i linii kolejowej Monachium – Traunstein.
Wolne Państwo Bawaria (niem. Freistaat Bayern) – największy pod względem powierzchni i najlepiej rozwinięty gospodarczo kraj związkowy Republiki Federalnej Niemiec.

Reklama