Alternative Airplay

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Alternative Songs)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Alternative Airplay (wcześniej Alternative Songs, Modern Rock Tracks) – publikowana od 10 września 1988 roku, jedna z wielu list przebojów regularnie opracowywanych przez amerykański magazyn muzyczny Billboard. Przedstawia ona czterdzieści najczęściej granych piosenek przez stacje radiowe o formacie modern rock, z których większość stanowią utwory z gatunku rocka alternatywnego. Notowanie powstało w odpowiedzi na eksplozję muzyki alternatywnej w amerykańskich radiach pod koniec lat 80.

Mainstream Rock Songs (dawniej Mainstream Rock Tracks) – publikowana od 21 marca 1981 roku, jedna z wielu list przebojów regularnie opracowywanych przez amerykański magazyn muzyczny Billboard. Przedstawia ona najpopularniejsze piosenki grane przez stacje radiowe o formacie mainstream rock.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

Notowanie jest oparte wyłącznie na częstotliwości nadawania poszczególnych piosenek na antenach stacji radiowych. Modern Rock Tracks jest jednym z zestawień, które kształtują najważniejszą listę przebojów, „Billboard” Hot 100. Z listą współpracuje około 80 stacji, które monitorowane są przez Nielsen Broadcast Data Systems całą dobę przez cały tydzień.

Scar Tissue (z ang. Splot Blizn) – pierwszy singiel z albumu Californication z 1999 amerykańskiego zespołu Red Hot Chili Peppers. W 2000 roku utwór zdobył Nagrodę Grammy w kategorii piosenka rockowa roku.R.E.M. – amerykańska grupa rockowa powstała w Athens w 1980 roku. 21 września 2011 roku grupa podjęła decyzję o zakończeniu działalności po 31 latach istnienia zespołu.

Wielu rockowych artystów nie wydaje singli w Stanach Zjednoczonych. Dlatego też do grudnia 1998 roku, zgodnie z obowiązującymi wtedy zasadami, mimo dużej popularności piosenek, nie były one uwzględniane na Billboard Hot 100, chociaż na Modern Rock Tracks zajmowały wysokie pozycje.

New Divide” – singel stworzony przez amerykański zespół rockowy Linkin Park na potrzeby filmu Transformers: Zemsta upadłych. Jest to zarazem temat do filmu. Została wydana jako singel 18 maja 2009.Rock alternatywny (ang. alternative rock) – grupa stylów muzyki rockowej powstałych w latach osiemdziesiątych i połowie lat dziewięćdziesiątych XX wieku, głównie na terenie Stanów Zjednoczonych. Gitarowy, niekomercyjny i często nagrywany bez przejmowania się jakością dźwięku rock alternatywny był dokładnym przeciwieństwem większości odmian muzyki popularnej lat osiemdziesiątych z jej cukierkowym brzmieniem syntezatorów i sterylną produkcją nagrań.

Przez pierwsze lata istnienia Modern Rock Tracks, notowanie przedstawiało muzykę, która nie była popularna w komercyjnych stacjach radiowych, tylko w radiach o formacie modern rock, których było niewiele. W zestawieniu bardzo często obecna była muzyka elektroniczna oraz post punk. Kiedy rock alternatywny zaczął cieszyć się większym zainteresowaniem, Modern Rock Tracks i Mainstream Rock Tracks stały się bardzo podobne, prezentując wiele tych samych piosenek. Obecnie między zestawieniami wytworzyły się pewne granice; Modern Rock Tracks przedstawia głównie rock alternatywny, indie rock i emo, podczas gdy Mainstream Rock Tracks skupia się przede wszystkim na hard rocku i heavy metalu.

The Offspring – amerykańska grupa punkrockowa założona w 1984 roku przez Bryana Hollanda (Dexter Holland) i Grega Kriesela (Greg K). Początkowo nosili nazwę Manic Subsidal. Do grupy dołączali kolejno: Kevin Wasserman (Noodles), James Lilja (szybko odszedł zastąpiony przez Rona Welty), Ron Welty (odszedł 18 marca 2003), Rona zastąpił Atom Willard, odszedł w sierpniu 2007, obecnie na jego miejscu gra Pete Parada.U2 – irlandzki zespół rockowy, powstały w Dublinie w roku 1976, pod nazwą U2 występujący od 1978. W jego skład wchodzą: Bono, The Edge, Adam Clayton i Larry Mullen Jr..

Pierwszą piosenką, która uplasowała się na szczycie notowania była "Peek-a-Boo" Siouxsie and the Banshees.

Rekordy[ | edytuj kod]

 • artyści, którzy wykonywali najwięcej piosenek, które uplasowały się na szczycie zestawienia:
 • Red Hot Chili Peppers (11) Linkin Park (9) Green Day (9) U2 (8) Foo Fighters (7) R.E.M. (6)
 • artyści, których piosenki spędziły w sumie najwięcej tygodni na szycie zestawienia:
 • Red Hot Chili Peppers (81) Linkin Park (62) Foo Fighters (53) Green Day (50) U2 (31) R.E.M. (31)
 • piosenki, które zadebiutowały na szczycie zestawienia:
 • "What's the Frequency, Kenneth?" R.E.M. (1994) "Dani California" Red Hot Chili Peppers (2006) "What I’ve Done" Linkin Park (2007)
 • piosenki, które spędziły na szczycie zestawienia ponad 10 tygodni:
 • 18 tygodni "The Pretender" – Foo Fighters (2007) 17 tygodni "Uprising" – Muse (2009–10) 16 tygodni "Scar Tissue" – Red Hot Chili Peppers (1999) "It's Been Awhile" – Staind (2001) "Boulevard of Broken Dreams" – Green Day (2004-05) 15 tygodni "Sex and Candy" – Marcy Playground (1997–98) "What I've Done" – Linkin Park (2007) 14 tygodni "By the Way" – Red Hot Chili Peppers (2002) "Dani California" – Red Hot Chili Peppers (2006) 13 tygodni "Otherside" – Red Hot Chili Peppers (2000) "How You Remind Me" – Nickelback (2001) 12 tygodni "Hemorrhage (In My Hands)" – Fuel (2000–01) "Numb" – Linkin Park (2003-04) "New Divide" – Linkin Park (2009) 11 tygodni "My Own Worst Enemy" – Lit (1999) "Kryptonite" – 3 Doors Down (2000) "Pork and Beans" – Weezer (2008) "You're Gonna Go Far, Kid" – The Offspring (2008) "Lay Me Down" – The Dirty Heads feat. Rome Ramirez (2010) 10 tygodni "Wonderwall" – Oasis (1995–96) "All My Life" – Foo Fighters (2002-03)
 • album Meteora zespołu Linkin Park ustanowił rekord pod względem ilości piosenek pochodzących z jednej płyty, które uplasowały się na szczycie zestawienia. Aż 5 utworów z tego wydawnictwa zajęło bowiem pierwsze miejsce.
 • piosenki z albumów Californication Red Hot Chili Peppers oraz Meteora Linkin Park spędziły w sumie najwięcej tygodni na szycie zestawienia; utwory z każdej z tych płyt utrzymywały się na miejscu #1 przez trzydzieści tygodni.
 • Dave Grohl dotarł na szczyt z piosenkami nagranymi z czterema różnymi zespołami: Nirvaną, Foo Fighters, Queens of the Stone Age i Nine Inch Nails. W dodatku był on pierwszym artystą, który swoim utworem zepchnął z pierwszej pozycji własną piosenkę, kiedy "All My Life" Foo Fighters zastąpiła na szczycie "You Know You're Right" Nirvany; Grohl brał udział w nagraniach tychże utworów.
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. The Charts (ang.). The Sun Herald, 25 sierpnia 2005.
  2. Great balls of fire! (ang.). Asia Africa Intelligence Wire, 13 stycznia 2004. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-06)].
  3. Staind, Deftones Rock Billboard Album Chart (ang.). Billboard, 28 maja 2003.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Aktualne notowanie Modern Rock Tracks (ang.)
 • Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.Green Day – amerykański zespół punkrockowy powstały w 1986 z inicjatywy wokalisty i gitarzysty Billiego Joe Armstronga i basisty Mike’a Dirnta w Rodeo, w Berkeley i w stanie Kalifornia. Na początku działalności grupy perkusistą był Al Sobrante. Po wydaniu płyty „1,039/Smoothed Out Slappy Hours” w 1991 r. porzucił zespół na rzecz nauki w college’u. Na jego miejsce przyszedł Tre Cool. W 1994 roku zespół wydał album „Dookie”, który okazał się wielkim sukcesem (15 milionów sprzedanych płyt na świecie). Już pierwszy singel z tej płyty, „Longview” uzyskał 1. miejsce na liście Billboard Modern Rock Tracks, które później było okupowane przez inne single z tej płyty („Basket Case” i „When I Come Around” utrzymywały się na nim przez 7 tygodni).
  Warto wiedzieć że... beta

  Post punk to styl w obrębie muzyki rockowej, wywodzący się z muzyki punk, będący skutkiem poszukiwań artystycznych zespołów z tego kręgu; efektem tego stało się wyjście poza dość wąskie ramy gatunku.
  Muzyka elektroniczna – muzyka tworzona głównie lub wyłącznie za pomocą elektrofonów (elektromechanicznych i elektronicznych instrumentów muzycznych) oraz urządzeń elektronicznych przetwarzających dźwięki pozamuzyczne lub generowane przez tradycyjne instrumenty akustyczne.
  Billboard (The International Music-Record-Tape Newsweekly) – amerykański tygodnik poświęcony przemysłowi muzycznemu w Stanach Zjednoczonych.
  Nickelback – kanadyjska grupa muzyczna wykonująca muzykę z pogranicza rocka i hard rocka, ze względu na swoje brzmienie często porównywana z takimi zespołami jak 3 Doors Down, Puddle of Mudd czy Creed. Zespół został założony w 1995 roku w małym miasteczku Hanna w prowincji Alberta w Kanadzie przez wokalistę i gitarzystę Chada Kroegera, basistę Mike Kroegera, gitarzystę Ryana Peake oraz kuzyna, perkusistę Brandona Kroegera.
  Siouxsie and the Banshees – brytyjski zespół nowofalowy i gotycko rockowy założony w roku 1976 w Londynie przez Siouxsie Sioux i Stevena Severina. Pierwszy koncert odbył się 20 września 1976 w londyńskim klubie 100 Club podczas odbywającego się tam festiwalu punkrockowego 100 Club Punk Festival. Ich pierwszy singel, Hong Kong Garden, osiągnął wysokie pozycje na listach przebojów, jednocześnie dając zespołowi szerokie grono fanów.
  „Dani California” – pierwszy singel z albumu Stadium Arcadium grupy Red Hot Chili Peppers, którego premiera planowana była na 8 (Europa) i 9 maja 2006 (USA). Światowa premiera singla miała zaś miejsce 4 kwietnia.
  Hard rock – gatunek muzyki rockowej powstały na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku, wywodzący się z bluesa i z rock-and-rolla.

  Reklama