Altenburg

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Altenburg – miasto powiatowe w niemieckim kraju związkowym Turyngia, siedziba powiatu Altenburger Land, leżącym w historycznym regionie Pleißenland. Miasto jest znane głównie z tego, że ok. 1820 roku wynaleziono tutaj grę w skata.

Zwickau (pol. hist. Ćwików, czes. Cvikov) — miasto powiatowe we wschodniej części Niemiec, w kraju związkowym Saksonia, w okręgu administracyjnym Chemnitz, stolica powiatu Zwickau, na przedgórzu Rudaw.Turyngia, Wolny Kraj Turyngia (niem. Freistaat Thüringen) – kraj związkowy w Niemczech. Stolicą kraju związkowego jest miasto Erfurt.

Ośrodek przemysłowy, m.in. fabryka kart do gry, ogród botaniczny. Silnie reprezentowane są również dwa sektory przemysłu. Z jednej strony są napoje i przemysł spożywczy: browar Altenburger Brauerei oraz producent mięsa "Südost Fleisch", producent musztardy Altenburger Senf oraz gorzelnia Altenburger Destillerie & Liqueurfabrik. Po drugie, obecne tu są firmy z branży motoryzacyjnej, głównie firmy dostawcy wiodących producentów samochodów. Ponadto w Altenburgu produkowany jest samochód sportowy Apollo (Gumpert Sportwagenmanufaktur GmbH).

Saksonia, Wolny Kraj Saksonia (łac. Saxonia; niem. Freistaat Sachsen; górnołuż. Swobodny stat Sakska; dolnołuż. Zwězkowy kraj Sakska) – kraj związkowy w Niemczech graniczący z Polską, Czechami i z następującymi krajami związkowymi: Bawaria, Turyngia, Saksonia-Anhalt i Brandenburgia. Stolicą jest Drezno. Obecnie niewielki skrawek historycznej Saksonii znajduje się w Polsce, w województwie dolnośląskim (okolice Bogatyni). Republika Saksonii jest spółką prawa publicznego. Reprezentuje ją premier Stanislaw Tillich.Lipsk (niem. Leipzig; górnołuż. Lipsk; czes. Lipsko; łac. Lipsia) – miasto na prawach powiatu, najliczniejszy ośrodek Saksonii i drugi, po Berlinie, Niemiec wschodnich. Miasto należy do aglomeracji Lipsk-Halle, która liczy ok. 996 100 mieszkańców (2009).

Siedziba Stowarzyszenia Krajowego (Landesverbände) Technisches Hilfswerk obejmująca swym zasięgiem Turyngię i Saksonię

Historia[ | edytuj kod]

Po raz pierwszy wzmiankowany w roku 976 w nadaniu dla biskupa Naumburg-Zeitz. Na zamku w Altenburgu mieszkał przez wiele lat i zmarł w roku 1159 Władysław II Wygnaniec. Od 1886 roku działa w mieście sąd skatowy, najważniejsze ciało regulujące zasady gry w skata.

Zlin (czes. Zlín, niem. Zlin) – miasto w Czechach, na wschodnich Morawach, zamieszkuje je 78 599 mieszkańców (2005). Od 1 stycznia 1949 do 31 grudnia 1989 nosiło nazwę Gottwaldov na cześć komunistycznego prezydenta Klementa Gottwalda.Droga krajowa 180 (Bundesstraße 180, B 180) – niemiecka droga krajowa przebiegająca z północnego zachodu na południowy wschód od skrzyżowania z drogą B246 w Wanzleben w Saksonii-Anhalt do skrzyżowania z drogą B169 we Frankenbergu nieopodal Chemnitz w Saksonii.

Geografia[ | edytuj kod]

Altenburg znajduje się niemal w środku trójkąta Lipsk - Chemnitz - Gera. Miasto położone jest 28 km na północny wschód od miasta Gera, 39 km na południe od Lipska, 38 km na północny zachód od Chemnitz i 31 km na północ od miasta Zwickau. Miasto zostało zbudowane na pagórkowatym terenie, najniższy punkt położony jest w Zschernitzsch z 162 m, a najwyższy punkt położony na 261 m n.p.m. w Mockzig. Obszar ten jest jednym z ostatnich odgałęzień przedgórza Rudaw, które kończy się na nizinach w Lipsku na północ od miasta.

Göhren - miejscowość i gmina w Niemczech, w kraju związkowym Turyngia, w powiecie Altenburger Land, wchodzi w skład wspólnoty administracyjnej Altenburger Land.Droga krajowa 7 (Bundesstraße 7, B 7) – niemiecka droga krajowa przebiegająca z zachodu na wschód, od A61 koło Breyell przez Viersen, Düsseldorf, Hagen, Kassel, Eisenach, Gerę do Rochlitz w Saksonii.

Altenburg leży nad rzeką Pleiße.

Sąsiednie gminy[ | edytuj kod]

Sąsiadujące gmin zaczynając ruchem wskazówek zegara od północy: Meuselwitz i Gerstenberg, na północny wschód Windischleuba, Nobitz na wschód, na południe Saara, Altkirchen na południowy zachód, na zachód Göhren oraz Lödla, na północnym zachodzie Rositz.

Podział administracyjny[ | edytuj kod]

Altenburg jest podzielony na kilka dzielnic. Największe z nich to nowe obszary zamieszkałe na południowy wschód (Altenburg Süd-Ost) i północ (Altenburg Nord) oraz centrum. Ponadto istnieją też małe osiedla, o charakterze wiejskim: Rasephas, Kauerndorf, Poschwitz, Zschernitzsch, Drescha oraz Steinwitz. Podczas gdy wszystkie te wyżej wymienione dzielnice są zarządzane bezpośrednio przez miasto Altenburg, pozostałe części: Ehrenberg Kosma i Zetzscha ze swoimi łącznej liczby 16 lokalnych osiedli, mają każde własną administrację i własnych burmistrzów.

Porwanie książąt z Altenburga (niem. Altenburger Prinzenraub) – uprowadzenie dwóch synów elektora saskiego Fryderyka II Łagodnego, Ernesta i Albrechta, przez Kunza von Kauffunga oraz rycerzy Wilhelma von Mosena i Wilhelma von Schönfelsa.Powiat Altenburger Land (niem. Landkreis Altenburger Land) - powiat w niemieckim kraju związkowym Turyngia. Siedzibą powiatu jest Altenburg.

Źródło: Miasto Altenburg, liczba ludności 31 grudnia 2009

Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
Warto wiedzieć że... beta

Lödla - miejscowość i gmina w Niemczech, w kraju związkowym Turyngia, w powiecie Altenburger Land, wchodzi w skład wspólnoty administracyjnej Rositz.
Chemnitz (hist. 1953-1990 Karl-Marx-Stadt; górnołuż. Kamjenica; czes. Saská Kamenice; pol. hist. Kamienica Saska) – miasto na prawach powiatu w południowo-wschodnich Niemczech, w Saksonii, nad rzeką Chemnitz; u podnóża Rudaw; po Lipsku i Dreźnie trzecie co do wielkości miasto Saksonii. W latach 1953–1990 miasto nosiło nazwę Karl-Marx-Stadt (Miasto Karola Marksa).
Port lotniczy Lipsk-Altenburg (Leipzig-Altenburg Airport) – port lotniczy położony 5 km na południowy wschód od Altenburga, 42 km na południe od Lipska. Jest drugim co do wielkości portem lotniczym w Turyngii. W 2007 obsłużył 139 593 pasażerów.
Tramwaje w Altenburgu − zlikwiodwany system komunikacji tramwajowej w niemieckim mieście Altenburg, działający w latach 1895−1920.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
Tłumacz – osoba, która dzięki znajomości co najmniej dwóch języków dokonuje przekładu wypowiedzi lub tekstu pisanego z języka źródłowego na język docelowy. Tłumaczenie wymaga nie tylko rozumienia tekstu, ale również sprawnego wyrażania jego treści w języku, na który ma być tłumaczony. Oprócz wysokich kompetencji językowych, dobry tłumacz powinien cechować się umiejętnością szybkiego uczenia się i wszechstronną wiedzą, a przynajmniej dobrą orientacją w swojej specjalizacji. Tłumacz musi także być osobą wzbudzającą zaufanie obu stron, którym umożliwia komunikację.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Reklama