Altar

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Altar – pustynia w północno-zachodnim Meksyku (Sonora), nad Zatoką Kalifornijską. Wchodzi w skład Pustyni Sonora. Altar jest również nazwą gmin wchodzących w skład tego stanu.

Sonora (hiszp. Desierto de Sonora, ang. Sonoran Desert) – pustynia o powierzchni 311 tys. km², zajmująca południowo-zachodnią część Arizony i południowo-wschodniej Kalifornii oraz część meksykańskich stanów: Baja California Norte i Sonora. Pustynia Sonora stanowi też część linii brzegowej Zatoki Kalifornijskiej. W jej skład wchodzą pustynie Colorado, Yuma i Altar.Altar – niewielkie miasto w północnej części meksykańskiego stanu Sonora, siedziba władz gminy Altar. Miasto jest położone około 100 km od Zatoki Kalifornijskiej oraz około 120 km od Nogales leżącym na granicy ze Stanami Zjednoczonymi. W 2005 roku ludność miasta liczyła 7257 mieszkańców. Altar jest uznawane za jedno z najcieplejszych miejsc na ziemi w okresie maj-wrzesień. W tym okresie średnia temperatura oscyluje w granicach 40 °C.

Ma długość około 300 km, a szerokość waha się między 60 a 130 km.

Gminy Meksyku – gmina (municipio) jest drugim szczeblem podziału administaracyjnego w Meksyku. Pierwszym szczeblem jest stan (estado). W Meksyku jest obecnie 2438 gmin. Są one utworzone na podstawie 115 Artykułu Konstytucji Meksyku z 1917 roku.
Reklama