Altair BASIC

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

{{Oprogramowanie infobox}} Nieznane pola: 1. Altair BASICinterpreter języka programowania BASIC przeznaczony dla MITS Altair 8800 i pozostałych komputerów opartych na szynie S-100. Był to pierwszy produkt firmy Microsoft (wtedy znanej jako Micro-Soft), dystrybuowany w ramach kontraktu przez MITS. Altair BASIC zapoczątkował serię produktów znanych jako Microsoft BASIC.

PDP-10 – rodzina komputerów klasy mainframe produkowanych przez DEC. Nazwa oznacza "Programmed Data Processor model 10". Była to pierwsza maszyna, na której dzielenie czasu stało się powszechną praktyką. Maszyna ta odegrała istotną rolę w historii społeczności hakerskiej między innymi ze względu na użycie jej w projektach laboratorium sztucznej inteligencji MIT i Uniwersytetu Stanforda, jak również Computer Center Corporation i Carnegie Mellon University.Ed Roberts (ur. 13 września 1941, zm. 1 kwietnia 2010) — założyciel i prezes Micro Instrumentation and Telemetry Systems (MITS), który wyprodukował maszynę Altair 8800, pierwszy komputer osobisty dla hobbystów.

Pochodzenie i rozwój[ | edytuj kod]

Bill Gates wspomina, że kiedy przeczytał wraz z Paulem Allenem o Altairze w magazynie Popular Electronics w wydaniu ze stycznia 1975 zrozumieli, że wkrótce cena komputerów spadnie do poziomu, na którym sprzedaż oprogramowania na nie zacznie być opłacalna. Gates wierzył, że dostarczając interpreter BASICa dla nowego komputera uczni go bardziej atrakcyjnym i przystępnym dla hobbystów. Skontaktowali się z założycielem MITS – Ed Roberts, aby powiedzieć mu, że pracują nad interpreterem i zapytać go czy jest zainteresowany demonstracją jego działania. Zastosowali tutaj popularną praktykę w przemyśle, która polega na ogłoszeniu nieistniejącego produktu w celu zbadania zainteresowania rynku na niego. Roberts w marcu 1975 r. zgodził się spotkać z nimi w przeciągu kilku tygodni w celu obejrzenia demonstracji.

S-100 bus - magistrala komunikacyjna debiutująca w 1974 roku łącząca zgodne z nią karty rozszerzeń, nieoficjalny standard w komputerach osobistych (początkowo amatorskim Altair 8800) przed powstaniem IBM-PC. W odróżnieniu od późniejszych ISA, VLB i kolejnych była tylko standardem dotyczącym rodzaju stosowanego złącza nie występował układ elektroniczny na płycie głównej do zarządzania magistralą. Był to rząd gniazd osadzonych na płytce z biernymi połączeniami elektrycznymi pomiędzy nimi.Intel 8080 jest jednym z pierwszych mikroprocesorów, wyprodukowany przez Intela w kwietniu 1974. Jest 8-bitowym mikroprocesorem wykonanym w technologii n-MOS, pracującym z częstotliwością taktowania 2 MHz. Jest on uniwersalną jednostką centralną złożoną z jednostki arytmetyczno-logicznej, rejestrów roboczych i układu sterowania. Dane i instrukcje są przesyłane do i z pamięci za pośrednictwem 8-bitowej szyny danych, pamięć jest adresowana 16-bitową szyną adresową.

Gates i Allen nie mieli gotowego interpretera ani nawet komputera Altair, na którym mogliby rozwijać i testować swój program. Allen postanowił wykorzystać napisany przez niego wcześniej emulator mikroprocesora Intel 8080 w ramach poprzedniego przedsięwzięcia dla firmy Traf-O-Data, który był przeznaczony na minikomputer PDP-10 z obsługą podziału czasu. Dostosował swój emulator bazując na poradniku programowania dla Altaira, a następnie wspólnie wykorzystali go do stworzenia i przetestowania interpretera na PDP-10 znajdującym się na Harvardzie. Władze Harvardu nie były z tego powodu zadowolone kiedy dowiedziały się o ich działaniach, ale nigdzie nie był spisany żaden regulamin ani warunki korzystania z tego komputera. Gates i Allen wykupili czas pracy komputera w firmie w Bostonie, aby dokończyć swojego BASICa. Zatrudnili studenta Harvardu Monte Davidoff do napisania procedur obsługujących arytmetykę zmiennoprzecinkową do ich interpretera – funkcjonalności, która była niedostępna wśród większości konkurencji.

Sąd polubowny jest sądem niepaństwowym orzekającym w sporach cywilnoprawnych poddanych mu pod rozstrzygnięcie mocą zapisu na sąd polubowny. Sądy polubowne mogą orzekać:Emulator – program komputerowy, który duplikuje funkcje jednego systemu informatycznego w innym, dzięki czemu ów drugi system zwraca te same rezultaty, co pierwszy. Mówimy wtedy, że pierwszy system jest emulowany przez drugi.

Ukończony interpreter zawierał własny system do obsługi operacji I/O oraz edytor tekstowy, dodatkowo mieścił się tylko na 4 kilobajtach pamięci, pozostawiając dużą ilość wolnej przestrzeni dla interpretowanych programów. W ramach przygotować do demonstracji, zapisali swój interpreter na taśmie dziurkowanej, którą mógł odczytać komputer Altair, a następnie Paul Allen poleciał z nią do Albuquerque.

Taśmy dziurkowane (perforowane), znane od połowy XIX wieku, używano jako nośnik do zapisywania danych. Były do tego celu również stosowane obok kart dziurkowanych w pierwszych komputerach. Z czasem zostały zastąpione przez bardziej pojemne media np. taśmy magnetyczne.William Henry Gates III (ur. 28 października 1955) – amerykański przedsiębiorca, filantrop oraz współzałożyciel, główny architekt oprogramowania i były prezes zarządu korporacji Microsoft. Podczas swojej kariery w Microsofcie obejmował stanowiska dyrektora generalnego oraz głównego architekta oprogramowania i pozostaje największym indywidualnym udziałowcem przedsiębiorstwa z ponad 9 procentami akcji zwykłych..

W trakcie lotu Allen uświadomił sobie, że zapomnieli napisać program służący do wczytania ich interpretera z taśmy do pamięci komputera. Pisząc w języku maszynowym dla mikroprocesora Intel 8080, Allen skończył swój program zanim samolot wylądował. Do ostatniej chwili, w której załadowali swój interpreter do pamięci komputera i pojawił się komunikat z prośbą o podanie rozmiaru dla systemu, Gates i Allen nie byli pewni czy ich interpreter zadziała na Altairze. Później założyli się o to kto napisze najkrótszy program ładujący ich interpreter do pamięci Altaira – Gates wygrał.

Dzielenie czasu, zwane podziałem czasu, w wielozadaniowych systemach operacyjnych, jest mechanizmem pozwalającym na wykonywanie jednocześnie wielu zadań (zwykle dotyczy procesów, czasem również wątków) w obrębie jednego procesora w pewnej, umownej, jednostce czasu.Popular Electronics - popularny magazyn techniczny publikowany w USA w latach 1954-2003 przez Gernsback Publications. W ostatnich latach nosił tytuł "Poptronics", który ciągle funkcjonuje w postaci witryny internetowej.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Paul Gardner Allen (ur. 21 stycznia 1953 w Seattle) – amerykański przedsiębiorca oraz filantrop, który razem z Billem Gatesem założyli korporację Microsoft. Jeden z najbogatszych ludzi na świecie. Magazyn Forbes uznał go w roku 2004 za piątego pod względem majątku na świecie. Allen posiadał 21 mld dolarów w tym 5 mld w postaci akcji korporacji Microsoft.
MS-DOS (ang. Microsoft Disk Operating System) to system operacyjny stworzony przez firmę Microsoft na podstawie nabytego przez nią kodu źródłowego systemu QDOS (ang. Quick and Dirty Operating System - napisany szybko i na brudno system operacyjny) stworzonego przez Seattle Computers. Jest to wersja systemu operacyjnego DOS przeznaczona dla komputerów IBM-PC.
Kilobajt (KB, rzadziej kB, ang. Kbyte, kbyte, kilobyte) – jednostka używana w informatyce do określenia ilości informacji lub wielkości pamięci.
ALTAIR 8800 – zestaw komputerowy do własnoręcznego montażu, opracowany pod koniec 1974 r. w firmie Micro Instrumentation and Telemetry Systems (skrót MITS, z założycielem Edem Robertsem). Zestaw, kosztujący 400 USD, zawierał 8-bitowy mikroprocesor Intel 8080. W 1975 został uzupełniony o napisany przez malutką wówczas firmę Billa Gatesa i Paula Allena interpreter Microsoft MBasic, znany też jako Altair BASIC. W odróżnieniu od dzisiejszych komputerów Altair nie posiadał klawiatury i monitora. W podstawowej konfiguracji jego obsługa odbywała się poprzez przełączniki na panelu przednim komputera. W bardziej zaawansowanej możliwe było podłączenie terminala szeregowego (najczęściej dalekopisu) co wymagało dodatkowej karty we/wy. Altair 8800 wyposażony był w szynę S-100. Firma zdołała sprzedać ok. 10 tys. egzemplarzy zestawu, co było wielkim sukcesem rynkowym. Maszyna ta jest uznawana jako pierwszy komputer osobisty.
Microsoft BASIC – dialekt języka programowania BASIC opracowany przez firmę Microsoft. Opublikowany po raz pierwszy dla komputera Altair 8800 jako Altair BASIC w 1975 roku.
Liczba zmiennoprzecinkowa – reprezentacja liczby rzeczywistej zapisanej za pomocą notacji naukowej. Ze względu na wygodę operowania na takich liczbach, przyjmuje się ograniczony zakres na mantysę i cechę – nazwy te mają w matematyce znaczenie podane w artykule podłoga i sufit, a w niniejszym artykule inne, powszechne w informatyce. Powoduje to, że reprezentacja liczby rzeczywistej jest tylko przybliżona, a jedna liczba zmiennoprzecinkowa może reprezentować różne liczby rzeczywiste z pewnego zakresu.
Oprogramowanie (ang. software) – całość informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów. Celem oprogramowania jest przetwarzanie danych w określonym przez twórcę zakresie. Oprogramowanie to dział informatyki. Oprogramowanie jest synonimem terminów program komputerowy oraz aplikacja, przy czym stosuje się go zazwyczaj do określania większych programów oraz ich zbiorów.

Reklama