• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Alpy Zillertalskie  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Migmatyt – skała ultrametamorficzna powstająca na pograniczu magmatyzmu i metamorfizmu katazonalnego, wykazująca foliację, zbudowana głównie z kwarcu, skaleni i biotytu, z domieszkami innych minerałów. Występuje razem z gnejsami i granitami, w Polsce – w Sudetach oraz w Tatrach Zachodnich.Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.
  Jezioro Schlegeis, Alpy Zillertalskie

  Alpy Zillertalskie (niem. Zillertaler Alpen, wł. Alpi della Zillertal) – pasmo górskie w Alpach Centralnych, stanowiące część głównej grani Alp i znajdujące się na terenie Austrii (kraj związkowy Tyrol) oraz Włoch (Tyrol Południowy). Nazwa masywu pochodzi od nazwy doliny Zillertal.

  Sand in Taufers (wł. Campo Tures) – miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Trydent-Górna Adyga, w prowincji Bolzano.Schwarzenstein (wł. Sasso Nero) – szczyt w Alpach Zillertalskich, w Alpach Wschodnich. Leży na granicy między Austrią (Tyrol) a Włochami (Trydent-Górna Adyga). Szczyt ten leży między Turnerkamp (na południowym zachodzie), a Großer Löffler (na północnym wschodzie). Ze szczytu widać między innymi: Großer Möseler, Turnerkamp i Großer Löffler.

  Topografia[ | edytuj kod]

  Alpy Zillertalskie położone są w głównej grani Alp, stanowiącej zarazem granicę hydrologiczną między doliną rzeki Inn stanowiącej dopływ Dunaju (zlewisko Morza Czarnego) i doliną rzeki Eisack, stanowiącej dopływ Adygi (zlewisko Adriatyku). Od położonych na wschód Wysokich Taurów Alpy Zillertalskie oddzielone są przełęczą Birnlücke. Od położonych na zachód Stubaier Alpen Alpy Zillertalskie oddzielone są przełęczą Brenner.

  Stubaier Alpen - grupa górska w Centralnych Alpach Wschodnich położona w Tyrolu na granicy austriacko-włoskiej. Najwyższym szczytem grupy jest Zuckerhütl (3507 m n.p.m.).Schrammacher – szczyt w Alpach Zillertalskich, w Alpach Wschodnich. Leży w Austrii, w kraju związkowym Tyrol. Szczyt ten sąsiaduje z Olpererem. Normalna droga prowadzi ze schroniska Pfitscherjochhaus (wł. Rifugio Passo di Vizze) na wysokości 2248 m. Można też wejść drogą od schroniska Olpererhütte na zachodzie (2389 m) lub dalej położonego Geraer Hütte (2324 m), wymaga to jednak dłuższego marszu.

  Poprzez przełęcz Tuxer Joch Alpy Zillertalskie łączą się z masywem Tuxer Alpen (niem. Tuxer Alpen lub Tuxer Voralpen). Ponadto poprzez niezbyt wysoko położoną i łatwo dostępną przełęcz Gerlos Alpy Zillertalskie łączą się z Alpami Kitzbühelskimi, różniącymi się jednak od nich zarówno krajobrazem jak i budową geologiczną.

  Großer Löffler (wł. Monte Lovello) – szczyt w Alpach Zillertalskich, w Alpach Wschodnich. Leży na granicy między Austrią (Tyrol) a Włochami (Trydent-Górna Adyga). Na północ od szczytu leży Kleiner Löffler, na zachód Westliche Floitenspitze i Östliche Floitenspitz, a na południe Schneeschneide. Normalna droga na szczyt prowadzi ze schroniska Greizer Hütte (2226 m).Großer Möseler (wł. Grande Mèsule) - szczyt w Alpach Zillertalskich, w Alpach Wschodnich. Leży na granicy między Austrią (Tyrol), a Włochami (Trydent-Górna Adyga). Na szczyt można wejść ze schroniska Furtschaglhutte (2337 m) lub z Berlinhutte (2040 m).

  Po północnej stronie masywu znajduje się głęboka dolina Zillertal, z licznymi odgałęzieniami: Gerlostal, Tuxertal, Zemmtal, Stilupgrund, Zillergrund, po południowej natomiast – doliny Ahrntal i Pfitscher Tal. Od zachodu granicę Alp Zillertalskich stanowi dolina Wiptal, od wschodu – dolina Krimmlertal.

  Cały masyw dzieli się na grupy górskie:

  Alpy (fr. Alpes, niem. Alpen, wł. Alpi, słoweń. Alpe, ret. Alps) – najwyższy łańcuch górski Europy, ciągnący się łukiem od wybrzeża Morza Śródziemnego po dolinę Dunaju w okolicach Wiednia. Łańcuch ma długość około 1200 km, szerokość od 150 do 250 km i zajmuje powierzchnię około 220 tys. km².Finkenberg – gmina w Austrii, w kraju związkowym Tyrol, w powiecie Schwaz. Liczy 1445 mieszkańców (1 stycznia 2015).
 • Zillertaler Hauptkamm – część głównej grani Alp na granicy austriacko-włoskiej
 • Tuxer Kamm – położony na północny zachód od Zillertaler Hauptkamm i o przebiegu głównej grani SW-NE
 • Reichenspitzgruppe – boczne odgałęzienie od głównej grani w kierunku północnym, położone w południowo-wschodniej części całego masywu
 • Pfunderer Berge – południowa część grupy, położona w całości we Włoszech
 • Granicę między właściwymi Alpami Zillertalskimi a Tuxer Hauptkamm stanowi przełęcz Pfitscher Joch oraz doliny Pfitscher Tal, Zammsergrund i Zemmtal. Przełęcz Zillerplatten Scharte oddziela Reichenspitzgruppe od właściwych Alp Zillertalskich.

  Zillertal – dolina rzeki Ziller, dopływu rzeki Inn. Położona jest w sercu Tyrolu, kilkadziesiąt kilometrów na wschód od Innsbrucka w pobliżu granicy z Włochami. Rozciąga się na długości kilkudziesięciu kilometrów pomiędzy miejscowościami Strass i Mayrhofen, gdzie rozdziela się na kilka mniejszych dolin, m.in. Tuxertal.Hochfernerspitze (wł. Cima Grava) – szczyt w Alpach Zillertalskich, w Alpach Wschodnich. Leży w północnych Włoszech (Trydent-Górna Adyga), na północny wschód od Hochfeiler, w tym samym grzbiecie, w którym wyróżniają się jeszcze: Hoher Weißzint, Vordere Weißspitze, Hintere Weißspitze, Großer Möseler oraz Breitnock.

  W obrębie masywu brak łatwo dostępnych przełęczy umożliwiających dogodne jego przekroczenie. Stosunkowo łatwo osiągalne są jedynie graniczne przełęcze Birnlücke i Pfitscher Joch. Natomiast przez nisko położony Brenner, wyznaczający zachodnią granicę Alp Zillertalskich, prowadzi jedna z najważniejszych dróg komunikacyjnych w poprzek Alp (linia kolejowa Monachium – Werona, szosa, autostrada).

  Hoher Riffler – szczyt w Alpach Zillertalskich, w Alpach Wschodnich. Leży w Austrii, w kraju związkowym Tyrol. Jest jednym czterech wybitnych szczytów masywu Tuxer Hauptkamm. Znajduje się na północny wschód od Olperera i Gefrorene-Wand-Spitzen. Szczyt Hoher Riffler w przeciwieństwie do typowej alpejskiej rzeźby charakteryzuje się on obecnością rozległej płaskiej powierzchni.Wysokie Taury (niem. Hohe Tauern) – położona w głównej grani Alp najwyższa część Alp Austriackich. Maksymalna wysokość – Grossglockner (3798 m n.p.m.) - najwyższy szczyt Austrii. Wysokie Taury stanowią potężny masyw w obrębie Alp Centralnych. Od położonych na wschód Niskich Taurów oddzielone są przełęczą Murtörl, od położonych na zachód Alp Zillertalskich – przełęczą Birnlücke. Wysokie Taury leżą na terenie trzech austriackich landów: Tyrolu, Karyntii i Salzburga, ich niewielki fragment wchodzi w skład Południowego Tyrolu we Włoszech.

  Najwyższe i najwybitniejsze szczyty[ | edytuj kod]

  Widok od północy z przełęczy Haupentalscharte na masyw Hochfeilera (3509 m n.p.m., strona południowotyrolska)
 • Hochfeiler, 3509 m n.p.m. – Zillertaler Hauptkamm,
 • Großer Möseler, 3478 m n.p.m. – Zillertaler Hauptkamm,
 • Olperer, 3476 m n.p.m. – Tuxer Hauptkamm,
 • Hochfernerspitze, 3463 m n.p.m. – Zillertaler Hauptkamm,
 • Turnerkamp, 3418 m n.p.m. – Zillertaler Hauptkamm,
 • Schrammacher, 3410 m n.p.m. – Tuxer Hauptkamm,
 • Großer Löffler, 3376 m n.p.m. – Zillertaler Hauptkamm,
 • Hoher Weißzint, 3371 m n.p.m. – Zillertaler Hauptkam,
 • Schwarzenstein, 3368 m n.p.m. – Zillertaler Hauptkamm,
 • Reichenspitze, 3303 m n.p.m. – Reichenspitzkamm,
 • Hohe Wand, 3289 m n.p.m. – Tuxer Hauptkamm,
 • Gefrorene-Wand-Spitzen, 3288 m n.p.m. – Tuxer Hauptkamm,
 • Großer Mörchner, 3285 m n.p.m. – Zillertaler Hauptkamm,
 • Rauchkofel, 3252 m n.p.m. – Zillertaler Hauptkam,
 • Hoher Riffler, 3231 m n.p.m. – Tuxer Hauptkamm,
 • Hintere Stangenspitze, 3227 m n.p.m. – Ahornkamm,
 • Wollbachspitze, 3219 m n.p.m. – Zillertaler Hauptkamm,
 • Großer Greiner, 3201 m n.p.m. – Zillertaler Hauptkamm,
 • Napfspitze, 3144 m n.p.m. – Zillertaler Hauptkamm,
 • Wilde Kreuzspitze, 3134 m n.p.m. – Kreuzspitzkamm,
 • Ochsner, 3107 m n.p.m. – Zillertaler Hauptkamm,
 • Kleibach Spitze, 3093 m n.p.m. – Zillertaler Hauptkamm,
 • Wildkarspitze, 3078 m n.p.m. – Gerloskamm,
 • Ahornspitze, 2973 m n.p.m. – Ahornkamm,
 • Dristner, 2765 m n.p.m. – Zillertaler Hauptkamm.
 • Granaty – grupa minerałów zaliczana do gromady krzemianów. Tworzą ją izostrukturalne i (przeważnie) izomorficzne krzemiany wyspowe.Zlodowacenie, in. glacjacja (fr. glaciation, od łac. glacio ‛zamrażam’) – okres, w czasie którego znaczne obszary Ziemi pokryte są lądolodem.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Łupek – dość niejednoznaczne pojęcie opisujące grupę skał, wykazujących dobrą łupkowatość (złupkowacenie). Najczęściej określenie to dotyczy skał metamorficznych (łupek metamorficzny lub też łupek krystaliczny), lecz jest także powszechnie stosowane do skał osadowych o podobnym wyglądzie (łupek osadowy). Polski termin łupek odpowiada angielskim shale, slate, schist, czy czeskim břidlice i svor. Jest to skała o zróżnicowanym składzie i o charakterystycznej teksturze łupkowej. Tekstura łupków osadowych jest spowodowana pierwotnym uwarstwieniem sedymentacyjnym lub wtórnym złupkowaceniem.
  Ośrodek narciarski – ośrodek, w którym uprawiane jest narciarstwo, snowboarding i inne sporty zimowe, najczęściej w górach, w klimacie sprzyjającym zaleganiu śniegu.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Reichenspitze - szczyt w Alpach Zillertalskich, w Alpach Wschodnich. Leży w Austrii, na granicy między dwoma krajami związkowymi Tyrolem, a Salzburgiem. Leży między Wildgerlos Spitze, a Gabler. Na szczyt można wejść drogą ze schroniska Plauener Hütte (2373 m), Richterhütte (2374 m) lub Zittauer Hütte (2328 m).
  Hintertux – wioska na końcu doliny Tuxertal, części doliny Zillertal w Tyrolu, w Austrii, na wysokości 1500 m n.p.m. Należy do powiatu Tux, który obejmuje całą dolinę. Wioska leży u podnóża lodowca Hintertux (najbardziej ulubionego miejsca wypoczynku letniego w Austrii) i jest otoczona wysokimi górami i lodowcami. W wiosce znajdują się głównie hotele i ośrodki wypoczynkowe. Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny wybudowano w 1952 roku.
  Fyllit – drobnoziarnisty łupek krystaliczny należący do skał metamorficznych. Jest zwykle koloru szarego lub szarozielonego. Składa się głównie z kwarcu i serycytu oraz mniejszych ilości chlorytu, albitu, biotytu i pyłu grafitowego. Struktura może być granolepidoblastyczna, rzadziej granoblastyczna, tekstura jest łupkowa. Występuje tu charakterystyczna podzielność na cienkie płytki z widocznymi warstewkami mikowo-chlorytowymi oraz kwarcowymi lub kwarcowo-skaleniowymi, znaczącymi laminację. Warstewki te często powyginane są w mikrofałdy.
  Dolina U-kształtna (żłób lodowcowy) dolina powstała w wyniku przekształcenia doliny V-kształtnej przez lodowiec górski. Profil takiej doliny przypomina literę "U": charakteryzuje się ona stromymi ścianami skalnymi (niem. Trogwand) i stosunkowo płaskim dnem zazwyczaj wypełnionym osadami morenowymi lub pochodzącymi ze stoków (stożki piargowe, aluwialne i koluwia osuwiskowe). Ma ona przebieg bardziej prostolinijny niż dolina rzeczna, z której została uformowana. Dodatkowo w przeciwieństwie do dolin rzecznych, żłób lodowcowy może posiadać niewyrównany profil podłużny, a przegłębione dno żłobu może sięgać poniżej poziomu morza (skalne dna dolin alpejskich, Sognefjord w Norwegii). Jest to element charakterystyczny dla obszarów wysokogórskich, które są lub były w przeszłości zlodowacone. Żłoby lodowcowe formowane są przez lodowce górskie (Alpy, Tatry) lub też strumienie lodu na obrzeżach lądolodów i czap lodowych (Grenlandia, Skandynawia). W Polsce przykładem są doliny tatrzańskie, np. słowacka Dolina Białej Wody. Specyficznym przypadkiem doliny U-kształtnej jest fiord.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.