Alpy Noryckie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Alpy Noryckie (niem. Norische Alpen) – pasmo górskie w Alpach Wschodnich, w większości położone w Austrii w krajach związkowych Karyntia i Styria. Niewielka część znajduje się również na terenie Słowenii. Ich powierzchnia wynosi 9811 km². Leżą między doliną Drawy na południu i Mury na północy, na wschód od Wysokich Taurów. Swoje źródła mają tu rzeki Gurk i Lavant (dorzecze Drawy). Region w większości pokryty lasem.

Alpy (fr. Alpes, niem. Alpen, wł. Alpi, słoweń. Alpe, ret. Alps) – najwyższy łańcuch górski Europy, ciągnący się łukiem od wybrzeża Morza Śródziemnego po dolinę Dunaju w okolicach Wiednia. Łańcuch ma długość około 1200 km, szerokość od 150 do 250 km i zajmuje powierzchnię około 220 tys. km².Wysokie Taury (niem. Hohe Tauern) – położona w głównej grani Alp najwyższa część Alp Austriackich. Maksymalna wysokość – Grossglockner (3798 m n.p.m.) - najwyższy szczyt Austrii. Wysokie Taury stanowią potężny masyw w obrębie Alp Centralnych. Od położonych na wschód Niskich Taurów oddzielone są przełęczą Murtörl, od położonych na zachód Alp Zillertalskich – przełęczą Birnlücke. Wysokie Taury leżą na terenie trzech austriackich landów: Tyrolu, Karyntii i Salzburga, ich niewielki fragment wchodzi w skład Południowego Tyrolu we Włoszech.

Pasmo to dzieli się na Alpy Gurktalskie i Lavanttaler Alpen.

Najwyższe szczyty to:

 • Eisenhut (2441 m),
 • Rosennock (2440 m),
 • Zirbitzkogel (2396 m),
 • Scharfes Eck (2364 m),
 • Kreiskogel (2306 m),
 • Fuchskogel (2214 m),
 • Wenzelalpe (2151 m),
 • Großer Speikkogel (2140 m),
 • Zirbitzkogel (2396 m),
 • Wintertalernock (2394 m),
 • Scharfes Eck (2364 m),
 • Kreiskogel (2306 m),
 • Fuchskogel (2214 m),
 • Wenzelalpe (2151 m),
 • Erslstand (2124 m).
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Alpy Noryckie – encyklopedia WIEM
 • Zirbitzkogel – szczyt w Alpach Seetalskich, pasma Alp Noryckich w Alpach Wschodnich. Leży w Austrii, w Styrii. Znajduje się na południe od doliny Mury, w pobliżu granicy z Karyntią. Jest to najwyższy szczyt Alp Seetalskich.Słowenia, Republika Słowenii (słoweń. Slovenija, Republika Slovenija) – państwo położone w Europie Środkowej, posiadające dostęp do Morza Adriatyckiego. Słowenia należy do NATO od 29 marca 2004, jest też członkiem UE od 1 maja 2004 roku.
  Warto wiedzieć że... beta

  Rosennock - szczyt w Alpach Gurktalskich, paśmie Alp Noryckich, części Alp Wschodnich. Leży w Austrii w Karyntii. Jest to drugi co do wysokości szczyt Alp Gurktalskich, ustępuje najwyższemu Eisenhut o tylko 1 metr. Góra ma dwa szczyty: wyższy - Großer Rosennock (2440 m) oraz niży - Kleiner Rosennock (2361 m). Ze szczytu Großer Rosennock rozciąga się piękna panorama na Alpy Gurktalskie. Niestety słabo widać niedaleko położone wyższe pasma jak np. Schladminger Tauern na północy, Wysokie Taury na zachodzie lub Alpy Julijskie na południu.
  Lavantaler Alpen, Alpy Lavantalskie – pasmo górskie, które jest częścią Alp Noryckich w Alpach Wschodnich. Leży w większości w Austrii i w małej części w Słowenii, na południe od rzeki Mury i na północ od Drawy. Nazwa pasma pochodzi od rzeki Lavant. Pasmo to obfituje w łagodne masywy z trawiastymi szczytami, zupełnie innymi niż w niedalekich, skalistych, Taurach.
  Karyntia (niem. Kärnten, słoweń. Koroška, wł. Carinzia) – kraj związkowy w południowej Austrii. Jako kraj związkowy graniczy ze Słowenią, Włochami, Tyrolem, Salzburgiem i Styrią. Stolicą landu jest Klagenfurt. Obok Austriaków, zamieszkuje ją też mniejszość słoweńska w liczbie 14 tys. osób.
  Koralpe (słow. Golica) – łańcuch górski w Alpach Lavantalskich, części Alp Noryckich. W zdecydowanej większości leży w Austrii (między rzekami Murą i Lavant), mniejsza, południowa część leży na terytorium Słowenii. Najwyższy szczyt to Großer Speikkogel (2140 m). Koralpe ograniczają: od zachodu dolina rzeki Lavant, od północy przełęcz Packsattel, od wschodu Weststeirisches Hügelland, a od południa przełęcz Soboth, między dolinami Drawy i Sulm. Najwyższe szczyty to:
  Eisenhut - szczyt w Alpy Gurktalskie, paśmie Alp Noryckich, części Alp Wschodnich. Leży w Austrii na granicy Styrii i Karyntii. Jest to najwyższy szczyt Alp Gurktalskich i zarazem najwyższy szczyt całego pasma Alp Noryckich. Leży na północny wschód od przełęczy Turracher Höhe.
  Drawa (niem. Drau, serb. Drava, czes. i węg. Dráva, wł. Drava) – rzeka w północnych Włoszech, południowej Austrii, wschodniej Słowenii i północnej Chorwacji, (Slawonii), prawy dopływ Dunaju. Jej długość wynosi 725 km, powierzchnia zlewni – 40 tys. km².
  Pasmo górskie – samodzielna grupa górska o wyraźnie wydłużonym kształcie, posiadająca grań główną (często wododziałową). Pasma górskie w większości przypadków są częściami wielkich łańcuchów górskich.

  Reklama