Alprostadyl

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Alprostadyl – prostanoid stosowany w leczeniu zakrzepowo-zarostowego zapalenia naczyń, występujący endogennie jako prostaglandyna E1.

Uniwersytet Alberty (ang. University of Alberta) to uniwersytet działający w kanadyjskim mieście Edmonton, w prowincji Alberta. Ma 3200 wykładowców i ponad 35 tys. studentów.United States National Library of Medicine (NLM) to największa na świecie biblioteka medyczna prowadzona przez rząd federalny Stanów Zjednoczonych. Zbiór biblioteki obejmuje ponad siedem milionów książek, czasopism, raportów, rękopisów, mikrofilmów, fotografii i grafik związanych z medycyną i pokrewnymi naukami, w tym także niektóre najstarsze i najrzadsze prace.

Alprostadyl stosuje się w okresie zaostrzenia choroby celem poprawy ukrwienia kończyn. Stanowi alternatywę dla iloprostu ze względu na rzadsze występowanie objawów ubocznych. Efekt leczenia jest szczególnie wyraźny jeśli proces chorobowy obejmuje tętnice położone poniżej stawu kolanowego.

Przewód tętniczy, przewód Botalla (łac. ductus arteriosus) – występujące w okresie płodowym połączenie pomiędzy pniem płucnym a początkowym odcinkiem aorty zstępującej, służące do ominięcia krążenia płucnego. Po urodzeniu wskutek wzrostu ciśnienia parcjalnego tlenu we krwi dochodzi do czynnościowego obkurczenia światła przewodu, a potem zarośnięcia i przekształcenia w więzadło tętnicze. Dawniej powszechnie używana nazwa odwołuje się do włoskiego anatoma Leonardo Botallo, jednego z pierwszych anatomów, którzy opisali te strukturę anatomiczną.Klasyfikacja anatomiczno-terapeutyczno-chemiczna, ATC – system porządkujący leki oraz inne środki i produkty wykorzystywane w medycynie. Klasyfikację kontroluje Centrum Współpracy nad Metodologią Statystyczną Leków (Collaborating Centre for Drug Statistics Methodology) w Norwegii podlegający pod Światową Organizację Zdrowia (WHO). Pierwszy spis został opublikowany w 1976 roku.

Lek stosuje się dożylnie w dawce 40–60 μg/d.

Wykorzystywany do utrzymania drożności przewodu tętniczego po porodzie w przypadku wad siniczych do czasu zabiegu operacyjnego. Może być również używany we wstrzyknięciach do ciała jamistego w leczeniu dysfunkcji erekcji.

Do farmakologicznych analogów prostaglandyny należą: enizoprost, gemeprost, limaprost, mizoprostol i ornoprostyl.

Choroba Bürgera, zakrzepowo-zarostowe zapalenie naczyń (łac. Thrombangiitis obliterans) – odcinkowe, wieloogniskowe zapalenie małych i średnich tętnic i żył o postępującym przebiegu. Występuje najczęściej u młodych mężczyzn palących papierosy, szczególnie w krajach śródziemnomorskich. Choroby Bürgera nie należy mylić z miażdżycą zarostową kończyn dolnych, która jest osobną jednostką nozologiczną, o odmiennej etiologii, epidemiologii, patologii, symptomatyce oraz leczeniu.Ciała jamiste (łac. corpora cavernosa) – skomplikowany układ zatok, budujących część penisa, do których może napływać krew tętnicza.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Alprostadil, [w:] DrugBank [online], University of Alberta, DB00770 (ang.).
 2. Alprostadil, [w:] ChemIDplus [online], United States National Library of Medicine [dostęp 2010-12-30] (ang.).
 3. PGE1 (Prostaglandin E1) SC-201223 (ang.). Santa Cruz Biotechnology. [dostęp 2019-11-17].
 4. Ryszard Korbut (pod red.): Farmakologia. Warszawa: PZWL, 2017, s. 153-154. ISBN 978-83-200-5368-5.

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Choroby wewnętrzne. Stan wiedzy na rok 2010. Andrzej Szczeklik (red.). Kraków: Medycyna Praktyczna, 2010, s. 423, 426. ISBN 978-83-7430-256-2.
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Alprostadyl, [w:] Indeks Leków MP [online], opis substancji, Medycyna Praktyczna [dostęp 2021-01-07].
 • Star of life.svg Przeczytaj ostrzeżenie dotyczące informacji medycznych i pokrewnych zamieszczonych w Wikipedii.

  Mizoprostol – syntetyczny analog prostaglandyny E1, stosowany jako lek w prewencji i leczeniu choroby wrzodowej żołądka spowodowanej niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ). Łącząc się z swoim receptorem EP3, hamuje wydzielanie soku żołądkowego (zarówno spoczynkowe jak i poposiłkowe), nasila produkcję ochronnego śluzu i wodorowęglanów. Obecnie utracił pierwotne znaczenie na rzecz inhibitorów pompy protonowej oraz H2-blokerów. Produkowany przez amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer/Pharmacia (jako Cytotec). Składnik preparatów złożonych, z diklofenakiem (Arthrotec) i naproksenem (Napratec).Staw kolanowy (łac. articulatio genus) - największy staw ciała człowieka. Jest to staw złożony (zawiasowy zmodyfikowany) - łączą się tu kość udowa i kość piszczelowa (strzałka nie buduje stawu kolanowego). Staw współtworzy trzeszczka w postaci rzepki. Staw posiada dwie łącznotkankowe łąkotki dopasowujące do siebie powierzchnie stawowe w czasie ruchów. Funkcjonalnie jest to staw zawiasowy, umożliwiający ruchy zginania i prostowania, ale w zgięciu(z wyjątkiem maksymalnego) możliwe są również ruchy rotacyjne. Wzmocniony jest więzadłami zewnętrznymi (pobocznymi oraz torebki stawowej) oraz dodatkowo bardzo silnymi więzadłami wewnętrznymi - więzadłem krzyżowym przednim i tylnym.
  Gemeprost (łac. Gemeprostum) – syntetyczny analog prostaglandyny E1, używany jako środek do aborcji farmakologicznej (głównie w połączeniu z mifepristonem) w drugim trymestrze ciąży. Stosowany również do wywoływania porodu, przyśpieszenia procesu dojrzewania szyjki macicy oraz hamowania krwotoku poporodowego. W Polsce lek nie został zarejestrowany.
  Reklama