• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Alphen aan den Rijn

  Przeczytaj także...
  Kanał wodny – sztuczny ciek, fragment drogi wodnej, którego celem jest połączenie istniejących naturalnych dróg wodnych. Tak powstałe drogi wodne znacznie ułatwiają żeglugę i wydatnie skracają czas podróży statków.Jezioro – naturalny śródlądowy zbiornik wodny, którego występowanie uwarunkowane jest istnieniem zagłębienia (misy jeziornej), w którym mogą gromadzić się wody powierzchniowe, oraz zasilaniem przewyższającym straty wody wskutek parowania lub odpływu. Większość jezior występuje na obszarach zajmowanych niegdyś przez lodowiec. Woda z topniejącego lodowca wypełniała doliny i tworzyła jeziora. Powstanie mis jeziornych wiąże się przede wszystkim z procesami geologicznymi. Zasilanie należy natomiast przede wszystkim od warunków klimatycznych. Jezioro różni się od stawu występowaniem strefy afotycznej – światło nie dociera do dna uniemożliwiając tam rozwój roślinności.
  Randstad, także Randstad Holland (dosł. „miasto obrzeżne”) – konurbacja w zachodniej Holandii w kształcie olbrzymiej podkowy, obejmująca aglomeracje: Amsterdamu, Rotterdamu, Utrechtu i Hagi, a także Haarlem, Dordrecht, Leiden i inne miasta. Częściami Randstadu są Zuidvleugel i Groene Hart. Randstad jest ważnym obszarem zurbanizowanym Unii Europejskiej, który w 2009 roku liczył ponad 6,8 mln mieszkańców, co stanowi ponad 40% ludności Holandii.

  Alphen aan den Rijn – miasto i gmina w zachodniej Holandii, w prowincji Holandia Południowa, nad Starym Renem, w środkowej części konurbacji Randstad.

  Pobliskie miejscowości: Boskoop (na południe od miasta), Gouda (na wschód), Nieuwkoop (na zachód), Lejda (na północ).

  Atrakcje turystyczne: Avifauna.

  Konurbacja (z łac. con − z, razem + urbs − miasto) – typ aglomeracji policentrycznej złożonej z kilku miast położonych blisko siebie, z których żadne nie dominuje. Miasta te pełnią rozmaite funkcje, dzięki czemu się uzupełniają. Jest to możliwe dzięki istniejącej, dobrze rozbudowanej sieci komunikacyjnej, łączącej poszczególne miasta.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Opis[ | edytuj kod]

  Alphen aan den Rijn to miasto położone pomiędzy Lejdą, Goudą, Bodegraven i Ter Aar.

  Poza głównym miastem – Alphen aan den Rijn – do gminy zalicza się również Aarlanderveen, Benthuizen, Boskoop, Hazerswoude-Dorp, Hazerswoude-Rijndijk, Koudekerk aan den Rijn i Zwammerdam. Obszar gminy Alphen aan den Rijn to 57,68 km², z czego 2,52 km² to wody (kanały, jeziora, stawy i rzeka). Nazwa miasta prawdopodobnie pochodzi od rzymskiego Castellum Albanianae.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Lejda (Leiden) – miasto w zachodniej Holandii, w prowincji Holandia Południowa u wybrzeża Morza Północnego. Należy do najstarszych miast niderlandzkich. Jest miejscem urodzenia malarza Rembrandta. Prawa miejskie otrzymało w 1266. Jest jednym z głównych ośrodków handlowych Holandii, handel kwiatami, przemysł maszynowy, kosmetyczny, włókienniczy.

  W okresie rzymskim rozwinął się w mieście handel i przemysł, co sprawiło, że Alphen aan den Rijn stał się ważnym centrum handlowym w regionie.

  1 stycznia 2014 r. gminy Alphen aan den Rijn, Boskoop i Rijnwoude połączyły się, tworząc nową gminę Alphen aan den Rijn. Łącznie gmina liczyła wówczas 106 000 osób.

  Alphen aan den Rijn we wrześniu 2002 r., zostało wybrane na najbardziej zielone miasto w Europie. Alphen aan den Rijn jest położone w samym centrum tzw. „zielone serce” (Groene Hart). Znajduje się tutaj szpital, kilka liceów nazywanych „Hogenscholen” oraz Muzeum Narodowe Historii Naturalnej.

  Oudtshoorn – miasto w krainie Karru Małe w RPA, w Prowincji Przylądkowej Zachodniej. Okolica znana jest z farm strusi. Ok. 80 300 mieszkańców.Boskoop - miasto w prowincji Holandia Południowa. W 2014 roku przyłączyła się do Alphen aan den Rijn, jednocześnie przestając być odrębną gminą. W 2012 roku miasto liczyło 15,050 mieszkańców. Zajmuje powierzchnię 7,29 km , z czego 1,39 km to woda. Jest to największy na świecie połączony obszar uprawy kwiatów.

  9 kwietnia 2011 r. w miejscowym centrum handlowym „C1000” doszło do strzelaniny, w której zginęło 7 osób, a 16 zostało rannych.

  Miasta partnerskie[ | edytuj kod]

 • Południowa Afryka Oudtshoorn (RPA)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. alphenaandenrijn.nl: Nieuwjaarstoespraak burgemeester Tjerk Bruinsma live te volgen (niderl.). [dostęp 2014-07-09].
  2. Inwoners - Gemeente Alphen aan den Rijn, www.alphenaandenrijn.nl [dostęp 2017-11-21] (niderl.).
  3. Krótka historia miejscowości (ang.). Historische Vereniging Alphen aan den Rijn. [dostęp 2014-03-08].
  4. Oficjalna strona gminy (niderl.). [dostęp 2014-03-08].
  5. LokaalTotaal - FMR Producties | Gemeentegidsen - bedrijfs- en gemeentefilms - websites, www.lokaaltotaal.nl [dostęp 2017-11-21] (niderl.).
  6. Miejscowości na terenie Groene Hart (niderl.). [dostęp 2014-03-08].
  7. Szpitale w Alphen aan den Rijn (ang. • niem. • pol. • ros. • wł.). hospitalscout.com. [dostęp 2014-03-08].
  8. Atrakcje turystyczne w Alphen aan den Rijn (pol.). zoover. [dostęp 2014-03-08].
  9. Netherlands Gunman Was Known To Police
  Stary Ren (niderl. Oude Rijn) – rzeka w południowej Holandii, w prowincji Holandia Południowa, będąca jedną z głównych odnóg Renu.Szpital – jedna z najważniejszych jednostek organizacyjnych w systemie opieki zdrowotnej. W szpitalu udziela się świadczeń zdrowotnych w warunkach zamkniętych. Najważniejszym zadaniem szpitali jest leczenie pacjentów, ale oprócz tego zajmują się opieką zdrowotną ludzi zdrowych, np. szpitale położnicze.
  Warto wiedzieć że... beta

  Afryka Południowa – region Afryki, obejmujący południową część kontynentu. Zazwyczaj do krajów Afryki Południowej zalicza się:
  Centrum handlowe – forma koncentracji przestrzennej różnorodnych detalicznych jednostek handlowych i usługowych, prowadzonych zazwyczaj przez różne przedsiębiorstwa, stanowiąca pewną całość i przystosowana do kompleksowej obsługi klientów.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Holandia Południowa (nid. Zuid-Holland) – prowincja Holandii wzdłuż wybrzeża Morza Północnego. Stolicą prowincji jest Haga, a największym miastem Rotterdam. Południowa część prowincji to Westland i zajmują ją liczne tereny szklarniowe. Najważniejszymi zbiornikami wodnymi w Holandii Południowej są Nieuwe Maas, Nieuwe Waterweg, Oude Maas, Haringvliet oraz Hollands Diep
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Staw – zbiornik wodny, stosunkowo płytki - pozbawiony strefy głębinowej (na całej powierzchni występuje roślinność zakorzeniona, jak w strefie przybrzeżnej), zarośnięty, zazwyczaj mniejszy od jeziora. Podobnie jak jeziora nie mają bezpośredniego połączenia z morzem. Niektóre z nich są zasilane przez wody rzeczne. Często otacza je sztuczne obwałowanie. Według Komisji Standaryzacji Nazw Geograficznych staw definiowany jest jako "płytki zbiornik wodny powstały przez sztuczne zatamowanie (zastawienie) rzeki, najczęściej w celu hodowli ryb".

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.886 sek.