Alpenvereinseinteilung der Ostalpen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mapa Alp Wschodnich z granicami i numeracją grup górskich według AVE

     Nördliche Ostalpen

Północne Alpy Wapienne (niem. Nördliche Kalkalpen) – pasmo górskie, a raczej rozciągnięty w kierunku wschód - zachód ciąg masywów górskich zbudowanych ze skał osadowych (głównie wapieni mezozoicznych), tworzący północną część Alp Wschodnich, rozciągający się od Lasu Bregenckiego w austriackim landzie Vorarlberg na zachodzie do Lasu Wiedeńskiego w landzie Dolna Austria i Wiednia na wschodzie.Południowe Alpy Wapienne (niem. Südliche Kalkalpen, wł. Alpi Sud-orientali) – pasmo górskie, część Alp Wschodnich rozciągająca się od masywu Sobretta-Gavia w Lombardia na zachodzie do masywu Pohorje na Słowenii na wschodzie. Najwyższym szczytem jest Ortler 3905 m n.p.m.

     Zentrale Ostalpen

     Südliche Ostalpen

     Westliche Ostalpen

Alpenvereinseinteilung der Ostalpen (AVE, podział Alp Wschodnich według Alpenverein) – opublikowana w 1984 klasyfikacja pasm górskich Alp Wschodnich, która wyróżnia 75 pasm górskich w tej części Alp, pogrupowanych w cztery dominujące jednostki. Została opracowana wspólnie przez kluby alpejskie z trzech państw: Österreichischer Alpenverein (Austria), Deutscher Alpenverein (Niemcy) i Alpenverein Südtirol (Włochy, zrzeszający niemiecko- i ladyńskojęzycznych mieszkańców Południowego Tyrolu).

Suddivisione Orografica Internazionale Unificata del Sistema Alpino (w skrócieSOIUSA) – system klasyfikacji podziału Alp z punktu widzenia geograficznego i toponimii. Zaprojektowany przez włoskiego badacza Sergio Marazzi w 2005 roku.Alpy (fr. Alpes, niem. Alpen, wł. Alpi, słoweń. Alpe, ret. Alps) – najwyższy łańcuch górski Europy, ciągnący się łukiem od wybrzeża Morza Śródziemnego po dolinę Dunaju w okolicach Wiednia. Łańcuch ma długość około 1200 km, szerokość od 150 do 250 km i zajmuje powierzchnię około 220 tys. km².


Lista grup górskich Alp Wschodnich według AVE, 1984[ | edytuj kod]

 1. W kolumnie nazwa (odpowiednią czcionką):
 2. polski egzonim (za KSNG; o ile istnieje);
 3. endonim(y);
 4. ew. (nazwa niemiecka według AVE) – np. gdy pasmo leży w Słowenii lub Włoszech (poza Południowym Tyrolem), czyli poza obszarem niemieckojęzycznym, gdy niemiecka nazwa nie jest endonimem.
 5. W kolumnie jednostki dominujące (odpowiednią czcionką):
 6. nazwa jednostki dominującej według podziału AVE;
 7. nazwa jednostki dominującej dla pasma – zgodna z informacjami podawanymi w hasłach polskiej Wikipedii nt. poszczególnych łańcuchów górskich (zwykle za SummitPost.org lub/i Encyklopedią PWN);
 8. (nazwa podgrupy jednostki dominującej obejmującej pasmo) – zgodna z informacjami podawanymi w hasłach polskiej Wikipedii nt. poszczególnych łańcuchów górskich (zwykle za SummitPost.org lub/i Encyklopedią PWN)
 9. Nie istnieje jeden oficjalny, uniwersalny podział Alp na grupy górskie używany we wszystkich krajach alpejskich, mimo podejmowanych prób stworzenia międzynarodowej klasyfikacji podgrup Alp (patrz np. SOIUSA). Podział Alp Wschodnich na cztery jednostki dominujące AVE (Nördliche Ostalpen, Zentrale Ostalpen, Südliche Ostalpen, Westliche Ostalpen) nie jest tożsamy z klasyfikacją, podawaną np. przez SummitPost.org, w której wymienia się trzy grupy nadrzędne (Północne Alpy Wapienne, Alpy Centralne, Południowe Alpy Wapienne).
 10. W 1984 zaklasyfikowane w części do Dolomitów (52) a w pozostałej części do Prealpi Carniche (Südliche Karnische Alpen) (57b).
 11. Numery obszarów, które nie zaliczają się do Alp Wschodnich. Deutscher Alpenverein i Österreichischer Alpenverein używały ich w przewodnikach turystycznych opisujących schroniska górskie.
 12. Włoski endonim: Alpi del Bernina.
 13. Włoski endonim: Massiccio del Bernina.
 14. Włoski endonim: Monti della Val Bregaglia.
Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej (KSNG) – komisja odpowiedzialna za ustalanie polskich nazw geograficznych świata (egzonimów) oraz za reprezentowanie Polski w kwestiach nazewnictwa geograficznego na arenie międzynarodowej.Alpy Karnickie (również: Alpy Karnijskie; niem. Karnische Alpen; wł. Alpi Carniche) – część Alp wschodnich znajdująca się na granicy Austrii i Włoch. Łańcuch górski rozciąga się od doliny Gail (dopływ Drawy) do przełęczy Tarviso na północy. Cały obszar tego łańcucha stanowi pogranicze włosko-austriackie. Na zachodzie graniczą z Dolomitami, a na wschodzie z Alpami julijskimi. Na północy znajdują się Alpy Gailtalskie, natomiast na południu południowa część pasma opada do równin nad rzeką Pad. Pasmo to zajmuje powierzchnię 6600 km². Najwyższy szczyt to Hohe Warte (2780 m n.p.m.).


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Österreichischer Alpenverein lub Oesterreichischer Alpenverein (OEAV) (polski: Austriacki Związek Alpinizmu) – największy klub alpejski w Austrii z siedzibą w Innsbrucku. Utrzymuje ponad 700 schronisk, zajmuje się znakowaniem szlaków i wydawaniem map. Swoim członkom oferuje również ubezpieczenie górskie obejmujące cały świat. W ramach ÖAV działają sekcje wspinaczki sportowej, organizowane są szkolenia i wyprawy, również w góry wysokie.
Język ladyński – pierwotnie zespół reliktowych dialektów retoromańskich używany przez Ladynów - rdzenną ludność retoromańską zamieszkującą włoskie Dolomity. Obecnie integrowane są one w jeden język narodowy. Liczba osób posługujących się tym językiem wynosi około 30 tysięcy.
Schronisko turystyczne – budynek przeznaczony dla potrzeb obsługi ruchu turystycznego, zapewniający miejsce odpoczynku, schronienia przed wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych, w przypadku większości obiektów – bazę noclegową i gastronomiczną oraz czasami dodatkowe usługi: punkt informacji turystycznej, wypożyczalnie sprzętu turystycznego czy sportowego, dyżurka służb ratowniczych itp.
Dolomity (wł. Dolomiti, niem. Dolomiten) – pasmo górskie w północno-wschodniej części Włoch (znajdujące się w całości na ich terenie), leżące na terenie Południowych Alp Wapiennych (Alpy Wschodnie). Leży pomiędzy dolinami: Val Rendena na zachodzie, Piawa na wschodzie oraz Pustertal (Val Pusteria) na północy. Najwyższe szczyty Dolomitów to: Marmolada - 3342 m n.p.m. (masyw górujący nad okolicą), a następnie Antelao - 3263 m n.p.m., Tofany. Kraina geograficzna, do której należą Dolomity to Tyrol Południowy, południowa część masywu leży na terenie prowincji Belluno, zachodnia - prowincji Trydent, północna - prowincji Bolzano. W 2009 roku Dolomity wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Centralne Alpy Wschodnie (niem. Zentrale Ostalpen) – pasmo górskie, część Alp Wschodnich rozciągająca się od jeziora Como i przełęczy Splügen we Włoszech i Szwajcarii w kierunku zachodnim i północno-zachodnim, aż do brzegu Alp na południe od Wiener Neustadt w Austrii Dolnej. Najwyższym szczytem Centralnych Alp Wschodnich, a zarazem całych Alp Wschodnich jest Piz Bernina, 4049 m n.p.m. w Alpach Retyckich.
Przewodnik, przewodnik turystyczny – publikacja w formie książki, ulotki lub nagrania audiowizualnego, zawierająca głównie rys historyczny i opis okolicy mapy oraz ważne informacje, przeznaczona zazwyczaj dla turystów odwiedzających/zwiedzających miejsce w niej opisywane. Może zawierać również listę ciekawych zabytków, opisy szlaków, plany, numery telefonów i adresy miejsc noclegowych, restauracji itp.
Deutscher Alpenverein (DAV) (polski: Niemiecki Związek Alpinizmu) - niemieckie stowarzyszenie alpinistyczne założone 1869 roku w Monachium.

Reklama